kiedy zmieniać współrzędne punktów szczegółów terenowych I grupy

Zaczęty przez Drelson, Czwartek 28 Grudzień 2023, 18:21:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

support

Tak, napisał bym w sprawozdaniu o zmianie współrzędnych, masz jeszcze porównanie mapy z terenem, jedyny problem to wykaz współrzędnych:
- nowe ok nie ma problemu,
- ale zmodyfikowane to tu bym leciał po bandzie i na czerwono nowe, chyba że to nie ewmapa i mamy z gmla, robocze numery punktów.
Odnośnie dalszej części pytania to bym zrobił taką zasadę:
II grupa +/- 20 cm od tego co w bazie
III grupa +/- 30 cm od tego co w bazie dlaczego nie pytaj.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


DrelsonAutor w?tku

Okej, ja też tak uważam. Tylko skoro właśnie ustawodawca sprecyzował że chodzi o punkty graniczne (na logikę tak więc chodzi też o inne punkty z tej samej grupy dokładnościowej, wiem), to jakbyś to opisał w Sprawozdaniu ? Że np. pozostawiono współrzędne z zasobu punktom szczegółów dla których odchyłka liniowa nie przekraczała 0,15m ? Po prostu? :)

A z ciekawości, do I grupy mamy jakąś "podpowiedź" a jak zachować się przy szczegółach np. II grupy ?

support

Tak na szybko ...
otwieramy rozporządzenie o standardach i mamy zapis że I grupa dokładnościowa pomiar z dokładnością 10 cm.
Dalej w treści rozporządzenia mamy opisane do w przypadku modyfikacji punktów tu akurat ustawodawca skupił się na punktach granicznych (szczegół I grupy dokładnościowej) i tego bym się trzymał. do 15 cm zostaw powyżej zmień.

Cytat§ 40.1. Modyfikacji współrzędnych punktów granicznych dokonuje się w wyniku analizy dokumentacji zasobu stanowiącej podstawę wykazywania przebiegu granic działek ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków, uzupełnionej czynnościami geodezyjnymi wykonanymi w terenie, uznanymi przez kierownika prac geodezyjnych za niezbędne do określenia współrzędnych punktów granicznych na podstawie tej dokumentacji.
2. Modyfikacji współrzędnych punktów granicznych dokonuje się, jeżeli odchyłka wyrażona przez pierwiastek
z sumy kwadratów różnic między dotychczasowymi współrzędnymi punktu granicznego i współrzędnymi tego punktu
uzyskanymi w wyniku czynności, o których mowa w ust. 1, jest większa niż 0,15 m.
3. W przypadku gdy odchyłka, o której mowa w ust. 2, nie przekracza 0,15 m, modyfikacja współrzędnych punktów
granicznych może być dokonana z inicjatywy kierownika prac geodezyjnych w uzgodnieniu z organem prowadzącym ewidencję gruntów i budynków.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


DrelsonAutor w?tku

Witam, jak w temacie - jak do tego podchodzicie ? Przykładowo mierzy się np. słup - przy jakiej odchyłce dx,dy pomiędzy współrzędnymi już istniejącymi w zasobie a wsp z pomiaru zmieniacie współrzędne tzn. przyjmujecie te z pomiaru a kiedy przyjmujecie te z zasobu ? Lub przy jakiej odchyłce liniowej ? Czy zastosowanie tutaj ma zapis o spełnianiu warunków pomiaru kontrolnego dla dx,dy 0,12m czy zapis o odchyłce wyrażonej przez pierwiastek z sumy kwadratów itd. dla punktów granicznych ? Czy może jeszcze jakaś inna interpretacja ? Z góry dziękuję za pomoc.