Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

Pytania z egzaminu ustnego - zakres 2

Zaczęty przez silhouette, Wtorek 17 Styczeń 2012, 07:16:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

dean

Też trzymam się tej wersji, że w KW istnieją dane dot. granic. Jednak jest wiele publikacji i nawet na szkoleniu byłem, że tak naprawdę w KW nie ma danych dot. granic - te są w PODGiK, a kolejna rzecz to gdy jakiś punkt graniczny ewidencyjny markujemy/stabilizujemy w terenie to zawiadamiamy strony, Nawet są Ośrodki co wymagają zawiadomienia gdy kogoś nie było na gruncie przy ustaleniu granic. W rozporządzeniu dot. podziałów jest to bardzo pobieżnie sformułowane i jest wiele opinii, że pomylono pojęcia. Przecież KW zakłada się i prowadzi na podstawie danych z ewidencji. Nasuwa się pogląd, że najważniejsze są granice w ewidencji - są stale aktualizowane i wielokrotnie poddawane analizie przy różnych pracach geodezyjnych.
Podsumowując brak jest jednoznacznych przepisów i każdy przypadek wymaga oddzielnej analizy i często wyczucia żeby rzetelnie przyjąć granice.

jkbsrwk

Moim zdaniem dalej nie jest granicą prawną bo nie została zatwierdzona przez organ (decyzja, orzeczenie itp.) No i kolejna kwestia- granice prawną poza samym przebiegiem determinuje też moim zdaniem fakt czy istnieją dokumenty określające prawo własności. Ale to moja interpretacja, a definicji nie ma...
Natomiast co do podziału to się mylisz, bo jeśli granice są ustalone (spełniają obecne standardy, a działki np. posiadają KW to nie masz obowiązku zawiadamiać do przyjęcia sąsiadów) Nie będę powtarzał tutaj o co m chodzi, ale rzuć okiem w wolnej chwili na Bazę Wiedzy i mój artykuł o przyjęciu granic tam opisałem sens przyjęcia :)

dean

A co z granicą ustaloną w trybie rozporządzenia EGiB? WIem że sama nazwa wskazuje że to granica ewidencyjna ale gdy została ustalona przez wskazania wszystkich stron, oznaczona na gruncie, pomierzona z odpowiednią dokładnością i zatwierdzona w Ośrodku to powinna również uzyskać status granicy prawnej. Czy taką granicę można zmieniać potem - nie sądzę. A np. robiąc podział działki u sąsiada należy zawiadomić strony - bo przecież granica ewidencyjna.

Atol

nic nie namieszałeś :) Dzięki Jakub za swą interpretację, mnie ona wystarcza :)

jkbsrwk

Temat granicy prawnej, często budzi różne dyskusje, bo to pojęcie nie jest zdefiniowane. Ale w odpowiedziach zawsze przewiało się, że to granica zatwierdzona decyzją lub innym dokumentem w jakimś postępowaniu administracyjnym, więc między innymi do takich dokumentów należy uchwała o scaleniu i podziale.

Tłumaczę to sobie w ten sposób: Skoro uchwała ma moc ujawniania stanu prawnego w KW (bo pokazujemy nowe nieruchomości) to również określa precyzyjnie przebieg granic tych nieruchomości, a te granice są zatwierdzone konkretnym dokumentem (czyli tą uchwałą)

Generalnie z granicą prawną moim zdaniem chodzi o to, że poprzez jakiś dokument administracyjny (decyzja, orzeczenie, uchwała RM) określono "pochodzenie" danej nieruchomości oraz przebieg jej granic.

Zarówno np. decyzja o podziale, decyzja o rozgraniczeniu (po części po to nietypowy przykład w tym przypadku), uchwała o scaleniu i podziale itd. Mają moc ujawniania informacji w KW, zatwierdzenia przebiegu granic i ujawniania ich w EGiB. A to wszystko składa się na niezdefiniowane pojęcie granicy prawnej.

Mam nadzieję, że nie namieszałem i w miarę przedstawiłem swoje przemyślenia :D

Atol

Co to jest granica prawna ?

Chodzi o granicę wg stanu prawnego, czyli taką, która jest zatwierdzona decyzją administracyjną (rozgraniczenie, podział, scalenie i wymiana gruntów). Moje pytanie:  czy granica która jest zatwierdzona uchwałą rady gminy przy scaleniu i podziale też będzie granicą wg stanu prawnego ?

dean

W takiej sytuacji brak jest podstaw do wznowienia znaków. Mało informacji ale w przypadku braku wiarygodnych danych, braku śladów granicznych w terenie i braku współrzędnych do wznowienia/wyznaczenia granic - wykonać ustalenie.

Atol

Wrzucam, bo zawsze mnie nurtowało poniższy pytanie, na które znalazłem dość jasne wyjaśnienie:


389.Nieruchomość w sensie wieczystoksięgowym.


Z wieczystoksięgowego punktu widzenia, tzn. z punktu widzenia przepisów ustawy z 6.7.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości (art. 1, tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 701 ze zm.). Oznacza to, że grunt wpisany do jednej księgi wieczystej stanowi jedną nieruchomość, zaś grunt wpisany do dwóch ksiąg wieczystych stanowi dwie nieruchomości. Innymi słowy, każda księga wieczysta obejmuje odrębną nieruchomość. Z tego punktu widzenia dwie położone obok siebie działki ewidencyjne należą- ce do jednego właściciela, otoczone gruntami innych właścicieli stanowią dwie nieruchomości, gdyż wpisane są do dwóch ksiąg wieczystych. Jest to tzw. wieczystoksięgowy model nieruchomości.
Odrębność tracą w razie połączenia ich w jednej księdze wieczystej .





natomiast proszę o pomoc w pytaniu :

-Brak starej osnowy, brak szczegółów terenowych pomierzonych w poprzednim opracowaniu omow co geodeta powinien zrobic;

nie za bardzo wiem czego dotyczyło to pytanie :/ zakładam, że wznowienia. Czy wówczas może chodzić o standardy ????? :

§ 30. 1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się przy wykorzystaniu danych obserwacyjnych określających położenie tych znaków lub punktów granicznych w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.
2. W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, o której mowa w ust. 1, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:
1) opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
2) współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznej transformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.



Atol

#68
385. co to jest funkcja budynku, jak się ustala i co oznacza "r", "f", "u"   (PYTANIE Z TEGO ROKU)


Egib załącznik :

Przez główną funkcję budynku rozumie się sposób
użytkowania w przeważającej, pod względem powierzchni
użytkowej, części tego budynku.



w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej

9. b budynek biurowy
10. t budynek garażu
11. g budynek gospodarstwa rolnego
12. u budynek handlowo – usługowy
13. h budynek hotelu
14. f budynek kultury fizycznej
15. d budynek łączności, dworca i terminalu
16. mj budynek mieszkalny jednorodzinny
17. md budynek o dwóch mieszkaniach
18. mt budynek o trzech i więcej mieszkaniach
19. mz budynek zbiorowego zamieszkania
20. k budynek muzeum i biblioteki
21. p budynek przemysłowy
22. r budynek kultu religijnego
23. e budynek szkoły i instytucji badawczej
24. z budynek szpitala i zakładu opieki medycznej
25. x budynek zabytkowy
26. a budynek zakwaterowania turystycznego, pozostały
147. s zbiornik, silos i budynek magazynowy


chyba wystarczy ???









386 - co to jest rejestr, jakie zasoby są wyłączane z udostępnienia  (PYTANIE Z TEGO ROKU)



o infrastrukturze informacji przestrzennej1)


9) rejestrze publicznym – rozumie się przez to rejestr, o którym mowa w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.4));

o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

5) rejestr publiczny - rejestr, ewidencję, wykaz, listę, spis albo inną formę ewidencji,
służące do realizacji zadań publicznych, prowadzone przez podmiot publiczny na
podstawie odrębnych przepisów ustawowych;



o infrastrukturze informacji przestrzennej1)
Art. 16.
Wspólne korzystanie ze zbiorów i usług danych przestrzennych oraz udostępnianie zbiorów i usług danych przestrzennych na zasadach określonych w art. 15 podlega
wyłączeniu w zakresie usług: wyszukiwania, przeglądania, pobierania, przekształca-nia oraz usług umożliwiających uruchamianie usług danych przestrzennych, jeżeli mogłoby ono stanowić zagrożenie dla:
1) realizacji wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych;
2) bezpieczeństwa państwa;
3) bezpieczeństwa publicznego;
4) działalności wymiaru sprawiedliwości.


Czy o to chodzi ?

RoBoCIK połączył wiadomości: Piątek 08 Lipiec 2016, 12:49:53

387.  -Atrybuty punku granicznego, wymien, opisz, podaj przykłady;


EGIB  Załącznik



-Geometria – jest punktem

- Identyfikator punktu granicznego, zgodny z ust. 33-38  załącznika nr 1.

- Źródło danych o położeniu punktu granicznego.
(geodezyjne pomiary terenowe poprzedzone rozgraniczeniem nieruchomości, wznowieniem znaków granicznych, wyznaczeniem punktów granicznych lub ustaleniem ich położenia w innym trybie, w tym w trybie określonym w § 39 ust. 1 i 2 rozporządzenia – 1      ,    geodezyjne pomiary terenowe niepoprzedzone rozgraniczeniem nieruchomości, wznowieniem znaków granicznych, wyznaczeniem punktów granicznych lub ustaleniem ich położenia w innym trybie – 2    ,    geodezyjne pomiary fotogrametryczne punktów granicznych, których położenie zostało uprzednio ustalone w sposób określony w § 37 ust. 2 rozporządzenia, a także pomiary fotogrametryczne znaków granicznych uwidocznionych na zdjęciach lotniczych lub na ortofotomapie w wyniku ich sygnalizacji przed wykonaniem zdjęć – 3    ,    geodezyjne pomiary fotogrametryczne niepoprzedzone
ustaleniem przebiegu granic działek ewidencyjnych lub sygnalizacją znaków granicznych przed wykonaniem zdjęć lotniczych – 4   ,  zatwierdzone projekty podziału nieruchomości lub scalenia i
podziału nieruchomości – 5     ,    zatwierdzone projekty scalenia lub wymiany gruntów – 6     ,      ekranowa wektoryzacja ewidencyjnej mapy rastrowej z jednoczesnym wykorzystaniem wyników geodezyjnych pomiarów terenowych (miar liniowych) – 7     ,    ekranowa wektoryzacja ewidencyj-nej mapy rastrowej bez wykorzystania wyników geodezyjnych pomiarów terenowych – 8  )

- Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy.
(błąd średni położenia punktu względem osnowy 0.00 – 0.10m – 1,   błąd średni położenia punktu względem osnowy 0.11 – 0.30m – 2,   błąd średni położenia punktu względem osnowy
0.31 – 0.60 m – 3,   błąd średni położenia punktu względem osnowy 0.61 – 1.50m – 4,   błąd średni położenia punktu względem osnowy 1.51 – 3.00m – 5,   błąd średni położenia punktu względem osnowy powyżej 3.00m – 6,   

- Kod stabilizacji punktu granicznego.
  ( 1- brak informacji, 2 – niestabilizowany, 3 – naziemny,  4- naziemny i podziemny,
    5- podziemny)

- Kod rzędu granicy.
   (rząd granicy działki ewidencyjnej – 1,  rząd granicy obrębu ewidencyjnego – 2,   rząd granicy jednostki ewidencyjnej – 3,   rząd granicy gminy – 4,   rząd granicy powiatu – 5,  rząd granicy wo-jewództwa – 6,   rząd granicy państwa – 7).

- Dodatkowe informacje mogą w szczególności: wskazywać sporny odcinek granicy, do której ten
   punkt należy, opisywać sposób oznaczenia punktu na gruncie.
(np.: Punkt graniczny należy do co najmniej 2 działek ewidencyjnych. W szczególnych przypad-kach, gdy punkt graniczny leży na granicy właściwości miejscowej organu prowadzącego ewidencję, może należeć tylko do jednej działki ewidencyjnej)



388.  –Identyfikator punktu granicznego


EGIB załącznik

33.113) Punkty graniczne położone na granicach powiatu oznacza się identyfikatorami
w postaci:
1) PL.WWPP.Nr, jeżeli punkty te leżą jednocześnie na granicy państwa;
2) W.WWPP.Nr, jeżeli punkty te leżą jednocześnie na granicy województwa, która
nie pokrywa się z granicą państwa;
3) P.WWPP.Nr, jeżeli punkty te leżą na granicy powiatu, która nie pokrywa się
z granicą państwa ani z granicą województwa.

34.113) Punkt graniczny położony na granicy dwóch lub więcej niż dwóch powiatów oznacza
się w każdej bazie danych ewidencyjnych, prowadzonej dla tych powiatów, tym samym
identyfikatorem, ustalonym przez tego starostę, który pierwszy doręczył zawiadomienie,
o którym mowa w § 49 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia, dotyczące tego punktu, lub
identyfikatorem uzgodnionym ze starostami powiatów sąsiednich.

35.113) Punkty graniczne położone na granicach jednostek ewidencyjnych niepokrywających
się z granicami powiatu oznacza się identyfikatorami w postaci:
1) G.WWPP.Nr – jeżeli punkt graniczny należy do granicy jednostki ewidencyjnej
pokrywającej się z granicą gminy;
2) J.WWPPGG_R.Nr – jeżeli punkt graniczny należy do granicy jednostki
ewidencyjnej niepokrywającej się z granicą gminy; litera ,,R" w schemacie
identyfikatora J.WWPPGG_R.Nr przyjmuje wartość równą:
– 3, jeżeli punkty graniczne są położone na granicy miasta oraz obszaru
wiejskiego w gminie miejsko-wiejskiej,
– 8, jeżeli punkty graniczne są położone na granicach dzielnic m.st. Warszawy,
– 9, jeżeli punkty graniczne są położone na granicach dzielnic innych gmin
miejskich niż m.st. Warszawa.

36.113) W identyfikatorach, o których mowa w ust. 35 pkt 1, zapewnia się unikalność
numerów punktów granicznych w granicach każdego powiatu, zaś w identyfikatorach,
o których mowa w ust. 35 pkt 2, zapewnia się unikalność numerów punktów granicznych
w granicach każdej gminy.

37.113) Punkty graniczne położone na granicach obrębów niepokrywających się z granicami
jednostek ewidencyjnych oznacza się identyfikatorami w postaci: O.WWPPGG_R.Nr,
zapewniając unikalność numerów tych punktów granicznych w granicach każdej
jednostki ewidencyjnej.

38.113) Punkty graniczne działek ewidencyjnych nieleżące na granicach obrębów oznacza się
identyfikatorami w postaci: D.WWPPGG_R.XXXX.Nr, zapewniając unikalność
numerów tych punktów granicznych w granicach każdego obrębu.

jkbsrwk


Atol

#66
zgadza się z tą służebnością. Doczytałem gdzies prawniczą interpretajcę, ze wpis w kw dot. Służebności jest deklaratoryjny (informacjyjny), czasem częściowy a czasem w ogóle go nie ma. Wówczas tak jak piszesz jeżeli jest umowa dot. służebności to rękojmia nie działa (czyli oznacza to, że służebność istnieje)


dzięki Jakub.

Zapewne za chwilę znów będzie mnie nurtowało jakieś pytanie więc będę prosił o pomoc ;)




RoBoCIK połączył wiadomości: Czwartek 07 Lipiec 2016, 12:25:32

384. jakie podmioty nie płacą za wyłączenie  (pytanie z tego roku)     


Może jest coś więcej na ten temat ??



Art. 12. 1. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
2. Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzymuje zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.

3. W razie zbycia gruntów, co do których wydano decyzje, o których mowa w art. 11 ust. 1–2, a niewyłączonych jeszcze z produkcji, obowiązek uiszczenia
należności i opłat rocznych ciąży na nabywcy, który wyłączył grunt z produkcji. Zbywający jest obowiązany uprzedzić nabywcę o tym obowiązku.
4. W razie zbycia gruntów wyłączonych z produkcji, obowiązek uiszczania opłat rocznych przechodzi na nabywcę. Zbywający jest obowiązany uprzedzić o tym nabywcę.


16. Na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego marszałek województwa – w odniesieniu do gruntów rolnych, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych – w odniesieniu do gruntów leśnych, a w odniesieniu do obszarów wchodzących w skład parków narodowych – dyrektor parku mogą umorzyć całość lub część należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu w przypadku inwestycji o charakterze użyteczności publicznej z zakresu oświaty i wychowania, kultury, kultu religijnego oraz ochrony zdrowia i opieki społecznej, jeżeli inwestycja ta służy zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności, oraz dotyczącej powiększenia lub założenia cmentarza, jeżeli obszar gruntu podlegający wyłączeniu nie przekracza 1 ha i nie ma możliwości zrealizowania inwestycji na gruncie nieobjętym ochroną.
17. Na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego marszałek województwa może umorzyć całość lub część należności i opłat rocznych w odniesieniu do gruntów rolnych w przy-padku inwestycji zmierzającej do osiągnięcia celów, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (SĄ TO CELE PUBLICZNE) (Dz. U. z 2015 r. poz. 782), przeznaczonej na cele inne niż określone w ust. 16, jeżeli obszar gruntu podlegający wyłączeniu nie przekracza 1 ha i nie ma możliwości zrealizowania inwestycji na gruncie nieobjętym ochroną.
Art. 12a. Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

Ustawa o ochronie gruntów rolnych  i leśnych

jkbsrwk

Moim zdaniem nie działa tylko do działu I-O bo oznaczenie nieruchomości nie tworzy stanu prawnego. Do pozostałych działa.

Co do działania rękojmi przeciwko np. służebnością, to ja to rozumiem tak- jeśli np. służebność drogi koniecznej nie jest wpisana do KW (a oczywiście powinna), to jeśli ktoś nabędzie nieruchomość, po której biegnie ta służebność to nie może tu wykorzystać rękojmi tylko ta służebność i tak istnieje :)


Atol

#64
Cytat: jkbsrwk w Czwartek 07 Lipiec 2016, 08:32:56
Załącznik EGiB:
1. Do użytku gruntowego o nazwie ,,drogi" zalicza się grunty, które są pasami drogowymi dróg publicznych oraz dróg wewnętrznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460).
2. Do użytku gruntowego o nazwie ,,drogi" nie zalicza się gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych, jeżeli:
1) wchodzą w skład gospodarstwa rolnego lub leśnego;
2) wchodzą w skład działki budowlanej, która nie jest osiedlem mieszkaniowym, dworcem kolejowym lub dworcem komunikacji autobusowej albo też nie jest odrębnym pasem gruntu wydzielonym wyłącznie w celu zapewnienia dostępu tej działki do drogi publicznej.
3. Grunty w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych niezaliczone do użytku gruntowego ,,drogi" włącza się do:
1) przyległego użytku rolnego, jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa rolnego;
2) użytku ,,las", jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa leśnego;
3) odpowiedniego użytku z grupy użytków zurbanizowanych i zabudowanych, jeżeli wchodzą w skład działki budowlanej.

Ustawa o drogach publicznych:
Art. 8.
1. Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.


dziękuję Jakub. Dobrze, że tu jesteś :) (Jeszcze) :p


Uzupełnię tą odpowiedź o :

Art. 4.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) pas drogowy – wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpiecze-niem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą;

przez chwilę zastanawiałem się czy taka utwardzona droga może być drogą wewnętrzną. Wynika z tego, że tylko wtedy gdy będzie wydzielona liniami granicznymi. Tak to przynajmniej zrozumiałem.

RoBoCIK połączył wiadomości: Czwartek 07 Lipiec 2016, 10:04:06

Jakub proszę pomóż mi jeszcze zrozumieć jak działa rękojmia kw. Czytam to i nie do końca jestem pewny.
To czego nie jestem pewny to :

- Czy zapis o tym, że rękojmia nie działa przeciwko np.  służebnością gruntowym oznacza, że nabywca nie będzie miał podstaw zasłaniać się rękojmią twierdząc, że ten grunt mimo zapisów w kw (to będzie III dział chyba) jest jego ?

- Czy rękojmia nie działa tylko do działo I-O (oznaczenie nieruchomości) ?  bo chyba musi działać do II, III, IV i I-SP

jkbsrwk

Załącznik EGiB:
1. Do użytku gruntowego o nazwie ,,drogi" zalicza się grunty, które są pasami drogowymi dróg publicznych oraz dróg wewnętrznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460).
2. Do użytku gruntowego o nazwie ,,drogi" nie zalicza się gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych, jeżeli:
1) wchodzą w skład gospodarstwa rolnego lub leśnego;
2) wchodzą w skład działki budowlanej, która nie jest osiedlem mieszkaniowym, dworcem kolejowym lub dworcem komunikacji autobusowej albo też nie jest odrębnym pasem gruntu wydzielonym wyłącznie w celu zapewnienia dostępu tej działki do drogi publicznej.
3. Grunty w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych niezaliczone do użytku gruntowego ,,drogi" włącza się do:
1) przyległego użytku rolnego, jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa rolnego;
2) użytku ,,las", jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa leśnego;
3) odpowiedniego użytku z grupy użytków zurbanizowanych i zabudowanych, jeżeli wchodzą w skład działki budowlanej.

Ustawa o drogach publicznych:
Art. 8.
1. Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.

Atol

#62
ale 500x5 to 25 arów a nie 30. Może to podchwytliwe było ? :)

w każdym razie uogn mówi, że podziały rolne poniżej 30 arów to tylko jeżeli na powiększenie sąsiedniej nieruchomości, albo w celu regulacji granic pomiędzy nieruchomościami, albo pod drogi niebędące niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych (cokolwiek to znaczy). Do tego dochodzi jeszcze możliwość wydzielenia dróg wewnętrznych o pow. mniejszej niż 30 arów oraz art. 95



Co do dostępu do drogi przy klasycznym podziale rolnych (KC) pow 30 arów to nie jestem przekonany, że musi być dostęp do drogi publicznej. Bo niby z czego taki warunek by wynikał, UOGN takich podziałów nie dotyczy. KC mówi tylko o tym że:
Art. 145.
§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).







Ja mam inne pytania :

Robi pan modernizację ewidencji i widzi pan gdzieś w polu porządną drogę utwardzoną, króra nie jest wykazana w ewidencji (w egib jest np. RIVa) , czy zmieni jej pan użytek i ją pomierzy