Pytania z egzaminu ustnego - zakres 2

Zaczęty przez silhouette, Wtorek 17 Styczeń 2012, 07:16:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

geoziom

Niejednorodny stan prawny masz wtedy, gdy formą władania jedną z działek jest własność jako prawo rzeczowe a formą władania drugiej jest użytkowanie wieczyste. Posiadając takie niejednorodne prawa władania nie możesz np. dokonać połączenia nieruchomości w ujęciu wieczystoksięgowym.


Geodeta2014

Dziękuję :) Tak myślałam. A co to stan niejednorodny? Użytkowanie wieczyste - własność gruntu SP lub jst, a budynku ktoś inny?

arktos

Obszar gruntu jednorodny pod względem prawnym to obszar gruntów stanowiących przedmiot prawa własności tej samej osoby (współwłasności tych samych osób).



Podstawa prawna: Wyrok WSA w Warszawie IV SA/Wa 896/06

Geodeta2014

Może to głupie pytanie, ale proszę o pomoc: co odpowiedzieć na pytanie o jednorodny i niejednorodny stan prawny?

AniaMarek

#41
Cytat: kantor09 w Niedziela 16 Grudzień 2012, 12:18:10
Witam w odniesieniu do pytania 4 . Rękojmia nie działa do działu I Księgi Wieczystej. Czy taka jest odpowiedz na to pytanie czy się myle

Moim zdaniem działa, chociażby może dotyczyć spisu praw w dziale I.
poprawiam się!
Na podstawie orzeczeń Sądu Najwyższego uznaje się, że rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych
nie obejmuje wpisów w dziale I-O. Dział ten zawiera oznaczenie nieruchomości,
czyli opis cech fizycznych rzeczy, które nie są pozbawione znaczenia
prawnego, ale które same nie tworzą stanu prawnego tej rzeczy.


Mat

#40
Często mam wypisy, na których nie ma danych adresowych. Wtedy dzwonię do gminy: do wydziału właściwego od wymiaru podatków (ktoś musi płacić podatek od nieruchomości) lub urzędu stanu cywilnego, mówię jaka jest sprawa i z reguły dostaje aktualne adresy. Jeśli jednak urzędnik nie chce mi podać adresu ze względu na ochronę danych osobowych bo i tak czasem  bywa to też opisuje to w spr. technicznym, że wykazana została chęć uzyskania przeze mnie adresu.

geoziom

#39
Ja się z tym wszystkim zgadzam co napisaliście. A co do pytania: co jeżeli wróci zwrotka z adnotacją adresat nieznany?
To największy problem jest chyba przy wznowieniu granic, ponieważ przy rozgraniczeniu ta sytuacja nie nastąpi bo wójt musi ustalić strony postępowania przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego a obowiązek ten nie ciąży na geodecie,
natomiast w przypadku ustalenia do celów EGiB to par. z rozp. o ewidencji przywołany przez Mat'a załatwia sprawę.

Podczas wznowienia miałem taką właśnie ostatnią taką sytuację, że przyszła zwrotka że pod tym adresem nie ma takiej osoby.
Więc usłyszałem, w ODGiK że muszę sprawdzić w ewidencji PESEL lub Urzędzie Skarbowym, gdzie dana osoba może przebywać lub na wszystkie możliwe sposoby do niej dotrzeć a nawet pojechać pod ten adres i to sprawdzić (nadgorliwość gorsza od faszyzmu). I nie pomogło tłumaczenie,że to Poczta Polska doręcza zawiadomienie, po czym usłyszałem, że to na mnie jako wykonawcy prac ciąży obowiązek dostarczenia zawiadomienia i mogę sobie wybrać innego operatora pocztowego.
Ostatecznie skończyło się na opisaniu w sprawozdaniu technicznym, że pozostawiłem jako wykonawca prac awizo przy wejściu na posesję (w tym przypadku działka rolna ;D) i było ono dwa razy awizowane w myśl. art. 44 KPA.
Ale chyba takie zawiadomienie nie do końca jest tak super zgodne z prawem.
Podczas wznowienia występuje problem bo nie jest to postępowanie administracyjne i kto wystąpi na tego kuratora lub przedstawiciela? No chyba nie wykonawca ani starosta (ODGiK), któremu ogólnie dynda co ma w ewidencji, ważne że ją ma.

Mat

#38
Rozp. w spr. EGIB
par 38 (przy ustalaniu granic)
4. W przypadku gdy właściciele, użytkownicy wieczyści oraz władający, o których mowa w ust. 1, nie są znani lub nie jest znane ich miejsce zamieszkania, na wniosek wykonawcy starosta zamieszcza na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń starostwa powiatowego przez okres co najmniej 14 dni informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, z tym że ostatni dzień tego okresu powinien nastąpić nie później niż 8 dni przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia czynności podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych

kaskagra

#37
44.   działka w prostokącie o wymiarach 120m na 80m wg czołówek
i kazał narysować wstępny projekt podziału na docelowo 6 działek, chodziło żeby narysować środkiem drogę wewnętrzną z zatoczką i wydzielić 6 działek oraz opisać wszystko jak należy na czerwono ( nowe granice , nowe numery, nowe powierzchnię, przekreślić stary numer, napisać nr KW, opisać że to jest droga wewnętrzna)


Mam pytanie do powyższego zagadnienia. Czy są jakieś przepisy prawa, które wykazują jakie minimalne wymiary powinna mieć zatoczka?
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 04 Maj 2014, 15:32:59
Cytat: cehania w Piątek 25 Kwiecień 2014, 12:54:44
Proszę o pomoc w pytaniach:
88.   co jeżeli wróci zwrotka z adnotacją adresat nieznany - czy uznajemy, że to właściciel jest zobowiązany do powiadomienia organu o miejscu zamieszkania, czy poszukujemy go w jakiś sposób? na jakich podstawach prawnych?

Polecam do przeczytania artykuł:
http://newsletter.wolterskluwer.pl/wkp/index.html?action=showNews&idn=54744#gura

kkraq

#36
Esgeo piszesz bo wiesz, że tak jest w praktyce w przypadku postępowania rozgraniczeniowego. Czy podpierasz się tylko wiedzą teoretyczną??
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 27 Kwiecień 2014, 14:03:48
Jeżeli chodzi o pytanie:
"99.   co zrobić, jeżeli wg dokumentów właścicielem jednej z rozgraniczanych nieruchomości jest syn, a na rozgraniczenie przychodzi matka i mówi, że syn nie żyje? przerwać rozgraniczenie, organ zwróci się do sądu o ustanowienie kuratora Art. 30, § 5. KPA: W sprawach dotyczących spadków nie objętych jako strony działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej, a w ich braku - kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu administracji publicznej"

Doszukałem się w KC w dziale "Spadki", kolejności dziedziczenia Art.931
I tak jeżeli syn nie żyje, to należy chyba zawiesić postępowanie do czasu ukończenia postępowania spadkowego.
1. W pierwszej kolejności pierwszeństwo ma testament, ale w tym przypadku jak matka jeszcze żyje to syn pewnie nie sporządził jeszcze testamentu.
2. Następnie pierwszeństwo do spadku mają dzieci właściciela nieruchomości i małżonka ( część przypadająca małżonce przynajmniej 1/4).
3. No i prawdopodobnie nasz przypadek w przypadku braku dzieci powołani do spadku są jego rodzice i małżonka.
"§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych."

Także jeżeli żyje matka to ona po zakończeniu postępowania spadkowego będzie stroną.
Także ja bym zastosował z KPA:
§ 4. W sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni.

Aha no to może nie trzeba zawieszać postępowania rozgraniczeniowego tylko matka występuje jako następca prawny??

geoziom

KPA:
Art. 48.
§ 1. Pisma skierowane do osób nie znanych z miejsca pobytu, dla których sąd nie wyznaczył przedstawiciela, doręcza się przedstawicielowi ustanowionemu w myśl art. 34.
Art. 34.
§ 1. Organ administracji publicznej wystąpi do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony.
§ 2. W przypadku konieczności podjęcia czynności nie cierpiącej zwłoki organ administracji publicznej wyznacza dla osoby nieobecnej przedstawiciela uprawnionego do działania w postępowaniu do czasu wyznaczenia dla niej przedstawiciela przez sąd.

Mam nadzieję, że pomogłem, O0

kkraq

Cytat: cehania w Piątek 25 Kwiecień 2014, 12:54:44
Proszę o pomoc w pytaniach:
88.   co jeżeli wróci zwrotka z adnotacją adresat nieznany - czy uznajemy, że to właściciel jest zobowiązany do powiadomienia organu o miejscu zamieszkania, czy poszukujemy go w jakiś sposób? na jakich podstawach prawnych?

Jeżeli Zawiadomienie bądź Wezwanie zostało wysłane na adres widniejący w EGiB i okazało się że adresat nie zamieszkuje już pod wskazanym adresem to myślę że można uznać go za zawiadomionego.

Ja mam trochę większy problem. Mam imię i nazwisko osoby na wypisie z EGiB ale nie ma adresu.
Czy zastosowanie Art. 49 KPA "Strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów adm. publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni id dnia publ. ogłoszenia"
czy
musi być wyznaczony  ustawowy albo sądowy przedstawiciel w myśl Art. 48 i 34.
czy
postępowanie będzie zawieszone?? czy po prostu tak jak to robiłem już przy Wznowieniach mogę tej jednej osoby nie wzywać z uwagi na to, że nie ma jej adresu w EGiB i postępowanie doprowadzić do końca???

cehania

Dziękuję, to doczytam sobie te nowości, bo nie wiem o co lotto. :)

geoziom

jak rozgraniczenie to KPA i przepisy dotyczące doręczeń w postepowaniu adm.
a jak ustalenie przebiegu granic do celów EGiB to jeszcze nowości od tego roku w  rozp. w sprawie EGiB