dodał bym:
Art. 140. KC
,,W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą"
Art. 36. USTAWA z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.
,,1.Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie; prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodno prawnego.
2. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa
domowego oraz gospodarstwa rolnego, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Nie stanowi zwykłego korzystania z wód:
1) nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni,
2) korzystanie z wody podziemnej, jeżeli urządzenia do poboru wody umożliwiają
pobór w ilości większej niż 5 m3 na dobę,
3) korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej,
4) wprowadzanie do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich ilość jest
większa niż 5 m3 na dobę. ,,
ale istnieje tez ważne pytanie, "czy wody gruntowe są częścią składową gruntu" ?
wydaje mi się, że woda podziemna nie może być traktowana jako część składowa nieruchomości lecz jako prawo związane z jej własnością (posiadaniem)
tak pisalem w mojej pracy magisterskiej, jest to temat do analiz raczej, każdy może to zanegowac jak i kazdy potwierdzić