co do drugiego pytania o umowę to tak na dwa razy ale raczej odp a:)
1.Odpowiedz b "po uwzględnieniu zastrzeżeń zawartych w odpowiezi na nią" byłaby poprawna gdyby nie słowo "po"
Co innego znaczy- po uwzgldnieniu zastrzeżeń, a co innego treść pierowtna umowy"z "uwzględnienem zastrzeżeń. Jeżeli A daje ofertę B. Teraz B mówi że przyjmuje ofertę ale proponuje jakieś drobne zmiany lub zastrzeżenia- ale takie tylko które nie zmieniają istotnych treści oferty- to A nie musi wyrażać zgody na uwzlędnieie tych zastrzeżeń( bo to są drobne niestotne zmiany).Zapis :wiąże strony "po uwzględnieniu zastrzeżeń" sugeruje wg mnie że A musi jeszcze je zaakceptować ("po") i wtedy dopiero umowa wiąże strony "po" znaczy że ten warunek musi być spełniony- a skoro musi być akceptacja to już są istotne dla treści umowy zmiany i sytuacja nie podpada pod ten art.
Podsumowując:
wg mnie odp jednak a:
"pomimo uzupełnień niezmieniających istotnie oferty"
Czyli jeżeli B odpowiada na ofertę ale zastrzega sobie jakieś nieznaczące drobne- estetyczne zmiany to ta umowa wiaże strony- oferta jest poczytana za przyjętą i ona obowiązuje właśnie w treści z uwzględnieniem tych drobnych zmian ( dla A są one bez znaczenia, bo zasadnicze ,istotne warunki są takie jak on proponuje)
sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 03 Styczeń 2014, 10:09:37Cytat: kokarolcia w Piątek 03 Styczeń 2014, 09:40:32
też tak mi się wydaje, ale z uwagi na art.12 - nie mają zdolności do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnione drogą dedukcji wyeliminowałabym odpowiedź a - że każdy z chwilą pełnoletniości uzyskuje zdolność do czynności prawnych (gdyż może to być właśnie osoba ubezwłanowolniona)
w ten sposób pozostałaby wyłącznie odpowiedź d - osoba po zawarciu związku małżeńskiego;
całkowicie się zgadzam że pytanie nie jest dobrze sprecyzowane, ale słyszałam od kilku osób że test ogólny właśnie tak wygląda;
masz rację:) nie zwróciłam uwagi na słowo każdy- pełnoletni może być ubezwłasnowolniony całkwicie więc nie każdy pełnoletni ma zdolność do czynności prawnych- a). odpada,
ale idąc tym tropem także d) będzie zła:)
- przez zawarcie małżeństwa małoletni uzykuje pełnoltność, nie traci jej razie unieważnienia małżeństwa, czyli ok ma zdolność do czynności prawnych ale on też może zostać ubezwłasnowolniony / choroba psychiczna np/ i on tak jak w przypadku a). też może nie mieć zdolnośi do czynności prawnych;)

więc żadna odp nie jest prawidłowa:)

i co teraz?

ale już jeśli coś wybrać to odp. d brak słowa każdy) choć wg mnie też nie jest ona do konca poprawna
sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 03 Styczeń 2014, 11:09:15
a jak już mowa o kc to pytanie:Umocowanie do działania w cudzym imieniu w sprawach czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga:
a) pełnomocnictwa udzielonego w formie szczególnej, określającego rodzaj tych czynności,
b) pełnomocnictwa udzielonego w formie szczególnej,
c) pełnomocnictwa udzielonego w formie pisemnej,
d) pełnomocnictwa udzielonego w formie pisemnej, określającego rodzaj tych czynności.
Cytuj
Art. 98. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
tutaj zaznaczona jest odp a)
ale wg kc:
art. 99
Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
$2Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważnosci udzielone na piśmie.
Ja to rozumiem tak- jest pełnomocnictwo ogólne w formie pisemnej, ale jeśli mamy czynności przekraczające zwykły zarząd musi być to pełnomocnictwo określające ich rodzaj (czyli w takiej formie jak ogólne ale wskazujące konkretny rodzaj), dlaczego jest zaznaczona odp a)- forma szczególna skoro forma szczególna jest przewidziana tylko dla tych czynności co do których dla ważności czynności prawnej potrzebna jest forma szczególna.
Moim zdaniem powinna być odp. d - czyli forma pisemnna jak pełnomocnictwo ogólne ale z podaniem rodzaju czynności. Nie wszystkie czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu wymagają szczególnej formy
Co myślicie?