Zestaw pytań egzaminacyjnych z 2014 r. Zakres 2

Zaczęty przez support, Niedziela 01 Luty 2015, 10:41:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zurek86

,,może być sporządzony przez geodetę bez udziału zainteresowanych stron."- z tym się zgodzę ale tylko w tedy kiedy strony były zawiadomione 7 dni przed przyjęciem granic i się nie zjawiły podczas wskazywania granicy, wtedy nie wstrzymuje się czynności. Natomiast kiedy strona poinformowała i jeżeli zalezy jej na obecności należy przesunąć termin (osoba ta jest tylko świadkiem w postępowaniu)

Flinta


Jusiaa

pyt. 27 W postępowaniu o podział nieruchomości należało dokonać przyjęcia granic w oparciu o dane wykazane w katastrze nieruchomości, w związku z czym geodeta wykonawca zawiadomił wszystkie sąsiadujące z dzieloną nieruchomością strony. Jedna ze stron powiadomiła geodetę, że nie może wziąć udziału w oznaczonym terminie z powodu umówionej wizyty lekarskiej. Jakie powinno być dalsze działanie geodety?

ODP:
Protokół z przyjęcia granic nieruchomości sporządza się w ramach postępowania podziałowego prowadzonego na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 97 ust. 1a pkt 5 tej ustawy protokół z przyjęcia granic nieruchomości podlega dołączeniu do wniosku o podział nieruchomości. Należy również zwrócić uwagę, że protokół przyjęcia granic nieruchomości w świetle przepisów RM z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości może być sporządzony przez geodetę bez udziału zainteresowanych stron.
Konkluzja: Niech sobie strona spokojnie idzie do doktora :crazy2: a my przyjmujemy granice,  sporządzamy protokół i już :coolsmiley:

No chyba, że się mylę ale raczej nie.

chudy_2000

#4
26. W jaki sposób dokonać wyznaczenia punktów granicznych ujawnionych w ewidencji gruntów w przypadku, gdy nie zachowała się osnowa jaka była wykorzystana do uzyskania tych danych ?

Geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się przy wykorzystaniu danych obserwacyjnych określających położenie tych znaków lub punktów granicznych w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.
W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:
1) opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
2)  współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznej transformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne, po ich stabilizacji lub zamarkowaniu, podlegają ponownemu pomiarowi w  oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub pomiarową osnowę sytuacyjną.

Podstawa prawna :
Rozp. MSWiA z dnia 9 listopad 2011r. w sprawie standardów technicznych § 30, pkt.1, 2, 3.

sYsTEM połączył wiadomości: 4 Marzec 2015, 20:23
29. Na czym polega wznowienie znaków granicznych i co powinien zawierać protokół wznowienia tych znaków ?

Wznowienie znaków granicznych ma miejsce wówczas, gdy granice między sąsiadującymi nieruchomościami zostały już wcześniej prawnie ustalone, czy to w toku postępowania rozgraniczającego czy innego postępowania np. podziałowego, wywłaszczeniowego, scaleniowego lub prawomocnego orzeczenia sądu.
Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Położenie znaków lub punktów granicznych wyznacza się w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.
W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:
1) opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
2)  współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznej transformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne, po ich stabilizacji lub zamarkowaniu, podlegają ponownemu pomiarowi w  oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub pomiarową osnowę sytuacyjną.
O czynnościach wznowienia znaków granicznych zawiadamia się zainteresowane strony.
Zawiadomienie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.
W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Wyniki wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych zamieszcza się w protokole, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy, zawierającym:
1)  oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej;
2)  identyfikator oraz nazwę obrębu ewidencyjnego;
3)  numery działek ewidencyjnych, do których należą wznawiane znaki graniczne lub wyznaczane punkty graniczne;
4)  imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania uprawnień geodety sporządzającego protokół;
5)  datę sporządzenia protokołu;
6)  wskazanie przepisów, na podstawie których wykonane zostały czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
7)  oznaczenie dokumentów, na podstawie których dokonano wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
8.  imiona i nazwiska właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub innych władających ujawnionych w  ewidencji gruntów i  budynków albo osób ich reprezentujących biorących udział w czynnościach wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych, a  także osób prawidłowo zawiadomionych o tych czynnościach, ale nieobecnych podczas wykonywania czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
9)  oznaczenie punktów granicznych objętych czynnościami wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych z uwzględnieniem oznaczeń tych punktów w  operacie ewidencyjnym;
10) o pis sposobu stabilizacji lub markowania punktów granicznych;
11) o świadczenia osób, o których mowa w pkt 8, dotyczące czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
12) szkic określający położenie wznowionych znaków granicznych lub wyznaczonych punktów granicznych w odniesieniu do granic działek ewidencyjnych i trwałych szczegółów terenowych;
13) wzmiankę o odczytaniu dokumentu przed podpisaniem;
14) omówienie skreśleń i poprawek;
15) p odpis geodety sporządzającego protokół oraz podpisy osób, o których mowa w pkt 8, na każdej stronie protokołu.

W przypadku gdy protokół wznowienia znaków granicznych lub protokół wyznaczenia punktów granicznych dotyczy znaków lub punktów granicznych związanych z  wieloma nieruchomościami, podpisy osób, o których mowa w  pkt. 8, wymagane są na tych stronach protokołu, które zawierają informacje dotyczące znaków lub punktów granicznych związanych z nieruchomościami stanowiącymi ich własność, przedmiot użytkowania wieczystego lub innej formy władania ujawnionej w ewidencji, oraz na ostatniej stronie protokołu.

Podstawa prawna :
Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne art.32, 39
Rozp. MSWiA z dnia 9 listopad 2011r. w sprawie standardów technicznych § 30

ninia_2009

#3
Zestaw pytań egzaminacyjnych z 2014 r  W trakcie opracowania.
Zakres 2
1. Proszę podać w jakich przypadkach, w jakim trybie i na jakich zasadach, może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
2. Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka o zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
3.  Jaką kwalifikację poufności posiadają dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków? W jakiej formie i przez kogo udostępniane są te dane? Komu można udostępnić w/w dane zawierające dane osobowe?
4. Jakie dane są podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej a według jakich danych (w jaki sposób) określa się w księdze wieczystej uprawnionego do wykonywania prawa własności (użytkowania wieczystego)?
5. Kiedy możliwe jest wykonanie wznowienia znaków granicznych? Jakie dokumenty i w jakim przypadku będą podlegały przekazaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
6. Na podstawie jakiego dokumentu można ujawnić w ewidencji gruntów i budynków prawo użytkowania wieczystego gruntów lub własność lokalu. Proszę wyjaśnić dlaczego?
7. Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.
8. Działka wchodzi w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę. Część przedmiotowej działki ma zostać wydzielona i zbyta na rzecz osoby fizycznej. Czy jest możliwość dokonania podziału działki wchodzącej w skład wspólnoty gruntowej w celu jej zbycia na rzecz osoby fizycznej. Proszę uzasadnić odpowiedź..
9. Proszę podać jakie przepisy i wynikające z nich działania zapewniają aktualność ewidencji gruntów i budynków?
10. Proszę opisać w jakich sytuacjach przeprowadza się:
a) rozgraniczenie nieruchomości,
b) wznowienie znaków granicznych,
c) ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
d) przyjęcie granic nieruchomości.

11.  W jakich sytuacjach można dokonać na wniosek właścicieli, podziału nieruchomości znajdującej się na terenie osiedla mieszkaniowego jeśli dla obszaru gdzie zlokalizowana jest ta nieruchomość nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego i nie ma obowiązku sporządzenia takiego planu. Dodatkowo wiadomo że ewidencja gruntów dla tego obrębu zakładana była 40 lat temu i w związku z tym granice tej nieruchomości (nie posiadającej księgi wieczystej), uwidocznione w ewidencji gruntów nie zgadzają się z faktycznym ich przebiegiem na gruncie po około 2-3 metrów. (Błędy w ewidencji gruntów). Co należy zrobić żeby opracowanie to prawidłowo wykonać?
12. Jak skonstruowana jest księga wieczysta? Jaki jest udział geodezji w jej tworzeniu i prowadzeniu? Czy istnieje ustawowy obowiązek zakładania ksiąg wieczystych?
13.  Co Pan/Pani rozumie pod pojęciem służebności gruntowej? Jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych?
14. W jakim postępowaniu administracyjnym dochodzi do zawarcia aktu ugody granicznej przed geodetą oraz w jakiej tylko sytuacji może dojść do zawarcia tej ugody. W jakiej sytuacji geodeta ma obowiązek odmówić spisania aktu ugody granicznej.
15.  Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości położonych we wsi X, złożyli do wójta gminy wniosek o dokonanie scalenia i ponownego podziału ich nieruchomości na działki gruntu. Jakie czynności i w jakim terminie obowiązany jest podjąć wójt, w celu rozpatrzenia tego wniosku i przedstawienia radzie gminy projektu uchwały w tej sprawie.
16. Proszę podać definicję drogi koniecznej i opisać zasady i warunki jej ustanowienia oraz wygaśnięcia lub zniesienia tego prawa. W jaki sposób wykazuje się drogę konieczną na mapach do celów prawnych?
17. W jakiej sytuacji geodeta może sporządzić akt ugody dotyczący przebiegu granic, jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób można uwolnić się od jej skutków, jakie podstawowe zapisy powinna zawierać i czy istnieją jakieś wzory takich ugód oraz przez kogo powinna być podpisana?
18. Proszę podać w jakich przypadkach i na jakich zasadach, może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Należy wyszczególnić specyfikę tego postępowania dla minimum 2 przypadków.
19. Jakie informacje dotyczące podmiotu ewidencji gruntów zawiera rejestr gruntów. Jaka jest, w tym zakresie, jego treść dla terenów zamkniętych?
.......
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
............
35. Proszę wymienić w jakim postępowaniu (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia   nieruchomości na cele publiczne. Podać zasadnicze różnice między tymi trybami, w szczególności dotyczące: wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji.
36. Paweł Kowalski i Piotr Kozłowski będący współwłaścicielami, we współwłasności łącznej, nieruchomości zabudowanej trzema budynkami, wystąpili do burmistrza o podział tej nieruchomości, zgodnie z art. 95 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w celu zniesienia współwłasności. Do wniosku dołączyli mapę z projektem podziału nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami. Jakie powinno być dalsze działanie organu administracji w tej sprawie ? Proszę uzasadnić odpowiedź.
37. Jaką treść powinna zawierać mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe? Kto i jakim dokumentem zatwierdza podział w oparciu o taką mapę? Kiedy i na czyj wniosek wyznacza się, utrwala na gruncie nowe punkty graniczne znakami granicznymi?
38. Na czym polega modernizacja ewidencji gruntów? W jaki sposób przy modernizacji ewidencji ustalana jest linia brzegowa wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi?
39. Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego. = nr pyt.7
40. Proszę wymienić geodezyjne czynności techniczne dotyczące opracowania geodezyjnego projektu scalenia i podziału nieruchomości oraz wykonania rejestru stanu dotychczasowego i stanu nowego, po scaleniu i podziale. Czynności geodezyjne należy wymienić według kolejności ich wykonywania w trakcie postępowania.

ninia_2009

#2
Zestaw pytań egzaminacyjnych z 2014 r  W trakcie opracowania.
Zakres 2
1. Proszę podać w jakich przypadkach, w jakim trybie i na jakich zasadach, może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

Odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-w-jakich-przypadkach-i-na-jakich-zasadach-moze-byc-dokonany-podzial-nierucho/

2.  Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka o zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
Odp.   https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)prosze-zdefiniowac-pojecie-zasiedzenia-podac-terminy-przedmiot-zasiedzenia-kt/

3.  Jaką kwalifikację poufności posiadają dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków? W jakiej formie i przez kogo udostępniane są te dane? Komu można udostępnić w/w dane zawierające dane osobowe?
Odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-jaka-klauzule-tajnosci-posiada-egib-w-jakiej-formie-udostepniany-jest-egib-k/

4. Jakie dane są podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej a według jakich danych (w jaki sposób) określa się w księdze wieczystej uprawnionego do wykonywania prawa własności (użytkowania wieczystego)?

5. Kiedy możliwe jest wykonanie wznowienia znaków granicznych? Jakie dokumenty i w jakim przypadku będą podlegały przekazaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-geodeta-wykonal-wznowienie-znakow-granicznych-i-spisal-protokol/msg12109/#msg12109

6. Na podstawie jakiego dokumentu można ujawnić w ewidencji gruntów i budynków prawo użytkowania wieczystego gruntów lub własność lokalu. Proszę wyjaśnić dlaczego?
odp częściowa https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-prosze-wyjasnic-dlaczego-w-rozporzadzeniu-ministra-rozwoju-regionalnego-i-bu/

7.  Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.
odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-jakie-dokumenty-powinna-zalaczyc-do-wniosku-osoba-wystepujaca-do-w-3061/

8. Działka wchodzi w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę. Część przedmiotowej działki ma zostać wydzielona i zbyta na rzecz osoby fizycznej. Czy jest możliwość dokonania podziału działki wchodzącej w skład wspólnoty gruntowej w celu jej zbycia na rzecz osoby fizycznej. Proszę uzasadnić odpowiedź..
odp https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/wspolnoty-gruntowe-egzamin-29-11-2013/

9.  Proszę podać jakie przepisy i wynikające z nich działania zapewniają aktualność ewidencji gruntów i budynków?
odp https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-prosze-podac-jakie-przepisy-i-wynikajace-z-nich-dzialania-maja-zapewnic-aktu/

10. Proszę opisać w jakich sytuacjach przeprowadza się:
a) rozgraniczenie nieruchomości,
b) wznowienie znaków granicznych,
c) ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
d) przyjęcie granic nieruchomości.

odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/w-jakich-sytuacjach-wykonuje-sie-rozgraniczenie-wznowienie-przyjecie-ustalenie-g/

11.  W jakich sytuacjach można dokonać na wniosek właścicieli, podziału nieruchomości znajdującej się na terenie osiedla mieszkaniowego jeśli dla obszaru gdzie zlokalizowana jest ta nieruchomość nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego i nie ma obowiązku sporządzenia takiego planu. Dodatkowo wiadomo że ewidencja gruntów dla tego obrębu zakładana była 40 lat temu i w związku z tym granice tej nieruchomości (nie posiadającej księgi wieczystej), uwidocznione w ewidencji gruntów nie zgadzają się z faktycznym ich przebiegiem na gruncie po około 2-3 metrów. (Błędy w ewidencji gruntów). Co należy zrobić żeby opracowanie to prawidłowo wykonać?
odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-w-jakich-sytuacjach-mozna-dokonac-na-wniosek-wlascicieli-podzialu-nieruchomo/

12. Jak skonstruowana jest księga wieczysta? Jaki jest udział geodezji w jej tworzeniu i prowadzeniu? Czy istnieje ustawowy obowiązek zakładania ksiąg wieczystych?
odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-3-jaki-jest-cel-zakladania-ksiegi-wieczystej-jak-jest-skonstruowana-taka-ksi/
13.  Co Pan/Pani rozumie pod pojęciem służebności gruntowej? Jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych?
odp częściowa https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-jaka-tresc-powinna-zawierac-mapa-do-ustalenia-sluzebnosci-gruntowych-prosze-/

14. W jakim postępowaniu administracyjnym dochodzi do zawarcia aktu ugody granicznej przed geodetą oraz w jakiej tylko sytuacji może dojść do zawarcia tej ugody. W jakiej sytuacji geodeta ma obowiązek odmówić spisania aktu ugody granicznej.
odp https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-prosze-podac-w-jakim-postepowaniu-administracyjnym-dochodzi-do-zawarcia-aktu/

15.  Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości położonych we wsi X, złożyli do wójta gminy wniosek o dokonanie scalenia i ponownego podziału ich nieruchomości na działki gruntu. Jakie czynności i w jakim terminie obowiązany jest podjąć wójt, w celu rozpatrzenia tego wniosku i przedstawienia radzie gminy projektu uchwały w tej sprawie.

16. Proszę podać definicję drogi koniecznej i opisać zasady i warunki jej ustanowienia oraz wygaśnięcia lub zniesienia tego prawa. W jaki sposób wykazuje się drogę konieczną na mapach do celów prawnych?
odp częsciowa https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/droga-konieczna/

17. W jakiej sytuacji geodeta może sporządzić akt ugody dotyczący przebiegu granic, jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób można uwolnić się od jej skutków, jakie podstawowe zapisy powinna zawierać i czy istnieją jakieś wzory takich ugod oraz przez kogo powinna być podpisana?
odp https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-2-w-jakiej-sytuacji-geodeta-moze-sporzadzic-akt-ugody-dotyczacy-przebiegu-gr/

18. odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-w-jakich-przypadkach-i-na-jakich-zasadach-moze-byc-dokonany-podzial-nierucho/

19. odp częściowa https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-co-to-jest-rejestr-gruntow-jakie-dane-zawiera/

19-21 odp częściowa z relacji z 13.06.2014r gisgo « Odpowiedź #32 dnia: 24 Czerwiec 2014, 08:40 » https://ewmapa.pl/egzaminy/egzamin-13-czerwca/msg21056/#msg21056

22-24 odp częściowa z relacji z 25.06.2014r https://ewmapa.pl/egzaminy/egzamin-25-czerwiec-2014/

23 odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-gmina-chce-kupic-nieruchomosc-na-ktorej-powstal-spor-czy-jest-sensowne-rozgr/
24 odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-geodeta-chce-wznowic-znaki-graniczne-wyslal-zawiadomienie-wszystkim-stronom-/


33 odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-kto-decyduje-o-sposobie-podzialu-nieruchomosci-rolnych/

35 odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-prosze-wymienic-w-jakim-postepowaniu-%28trybie-postepowania%29-mozna-dokonac-wyw/

36 odp.  loki_58 * zarys odpowiedzi.jpg « Odpowiedź #18 dnia: 25 Kwiecień 2014, 13:57 »
https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-2-osoby-bedace-we-wspolwlasnosci-lacznej-wystepuja-o-podzial-nieruchomosci-z/

37-37 odp częściowa https://ewmapa.pl/egzaminy/egzamin-26-11-2014/

37 odp. https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-prosze-podac-w-jaki-sposob-ustala-sie-strony-postepowania-administracyjnego-/

38 odp częściowa https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-w-jaki-sposob-przy-modernizacji-ewidencji-ustalana-jest-linia-brzegowa-wod-s/

39= pytanie nr 7

40 odp https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-prosze-wymienic-geodezyjne-czynnosci-techniczne-dotyczace-opracowania-geodez/

supportAutor w?tku

Zastawione pytania egzaminacyjne z zakresu 2

<a href="https://ewmapa.pl/dane/Zestaw-pytan-egzaminacyjnych-z-2014-r.-Zakres-2.pdf" target="_blank">https://ewmapa.pl/dane/Zestaw-pytan-egzaminacyjnych-z-2014-r.-Zakres-2.pdf</a>
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.