[4] Specyfikacja techniczna określa inne wymogi dotyczące geodezyjnej obsługi inwestycji, niż określają to przepisy branżowe. Wg, jakich zasad...

Zaczęty przez MARA, Wtorek 04 Luty 2014, 12:08:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Jigs

To pytanie bardziej niż z przepisów jest z doświadczenia. Każdy kto miał do czynienia z dużymi inwestycjami dobrze zapoznaje się z specyfikacjami dotyczącymi poszczególnych prac. To według nich a nie przepisów wykonujesz prace. Określają one niejednokrotnie, że pewnych prac nie musi geodeta wykonywać (na budowach jest duża spychologia, kierownikom się nie chce to geodecie wyślą zlecenie niech zrobi - robisz to o ile jest w specyfikacji, o ile dostajesz kasę od zlecenia lub jeżeli masz umowę na dodatkowe zlecenia)  oraz określa dopuszczalne błędy wykonania w których musimy się zmieścić po pomiarze kontrolnym. Należy pamiętać, że to według spełnienia założeń specyfikacji wykonywane są odbiory prac za które wykonawcy a w następnej kolejności podwykonawcy  :D ... no i na końcu geodeci dostają kasę na konto.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

krzycho4

Prawo geodezyjne i standardy odnoszą się do minimalnych tolerancji i technik jakie musi zachować geodeta.
W projekcie mogą być przywołane większe wymagania np normy, specyfikacje generalnej dyrekcji dróg, D19 kolejowa, które trzeba zachować podczas realizacji.

MARAAutor w?tku

Specyfikacja techniczna określa inne wymogi dotyczące geodezyjnej obsługi inwestycji, niż określają to przepisy branżowe. Wg, jakich zasad geodeta powinien realizować pracę i jakie dokumenty powykonawcze należy sporządzić?

Podstawą wykładni prawa w Polsce są ustawy i rozporządzenia, nie inaczej sprawa kształtuje się w obszarze prac geodezyjnych. Geodeta wykonujący prace z zakresu obsługi inwestycji musi wykonywać je w dostosowaniu się do wymogów i obowiązków zawartych w
a) Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane
b) Rozporządzenie MGPiB z dnia 21 lutego 1995r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133)
c) Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do pzgik (Dz. U. 263, poz. 1572))
d) ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989r
W przypadku, jeżeli w kontekście konkretnej budowy specyfikacje techniczne zawierają wytyczne obligujące wykonawcę do wykonywania pomiarów o wyższych dokładnościach niż w obowiązujących przepisach, geodeta musi się do nich zastosować. To samo tyczy się dokumentów sporządzanych w trakcie budowy i dokumentów powykonawczych. Zakres dokumentacji powykonawczej może być uzgadniana z inwestorem, ale musi spełnić też zalecenia wykazane w rozporządzeniach i ustawach w/w.
zastanawiam się czy wystarczą takie skromne dywagacje, czy może przepisać należałoby żywcem parę paragrafów ze standardów np. par 71.  :idiot2: co myślicie?
Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę. (Oz 8:7)