Pytania opisowe 21 października 2011

Zaczęty przez support, Sobota 26 Listopad 2011, 15:59:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jigs

Cytat: arcadio w Poniedziałek 11 Marzec 2013, 20:36:11
Dzięki za odpowiedź  :)

apropo Twoje pytania-gdzieś na forum czytałem, że możemy przytoczyć treść z instrukcji np G4 ale nie wymieniamy jej jako podstawy prawnej-bo to nie jest podstawa prawna.
Poza tym raczej nie wymienia się po kolei artykułów. Piszesz raczej jednolity tekst a poniżej podstawę prawną, na podstawie której Twoja odpowiedź została udzielona.

w sumie w Twoim zarysie odpowiedzi na pytanie nr 3 czemu podałeś z PGiK  art. 4 ust. 1a pkt 3  i Art 4 ust 1 b). hmmm te artykuły chyba nie wnoszą nic do pytania co? czy mylę się?
odpowiadając przytaczam artykuły i ustępy które są wspominane we właściwej odpowiedzi - dlatego je napisałem
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

arcadio

Wydaje mi się że tak ale może ktoś bardziej biegły odpowie rzetelniej  ;)
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

Jigs

Na pewno nie dajesz instrukcji jako podstawy prawnej - tylko dla ustaw i rozporządzeń.
Niestety tak jak mówie zastanawiam się czy wymieniane w trakcie odpowiedzi artykuły(jeżeli się pojawiają jako odwołania) czy je też trzeba wymieniać
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

arcadio

#13
Dzięki za odpowiedź  :)

apropo Twoje pytania-gdzieś na forum czytałem, że możemy przytoczyć treść z instrukcji np G4 ale nie wymieniamy jej jako podstawy prawnej-bo to nie jest podstawa prawna.
Poza tym raczej nie wymienia się po kolei artykułów. Piszesz raczej jednolity tekst a poniżej podstawę prawną, na podstawie której Twoja odpowiedź została udzielona.

w sumie w Twoim zarysie odpowiedzi na pytanie nr 3 czemu podałeś z PGiK  art. 4 ust. 1a pkt 3  i Art 4 ust 1 b). hmmm te artykuły chyba nie wnoszą nic do pytania co? czy mylę się?
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

Jigs

#12
Cytat: arcadio w Sobota 09 Marzec 2013, 15:39:45
proszę o podpowiedź w jakim obowiązującym akcie prawnym szukać odpowiedzi na pytanie które pojawiło się 8 kwietnia 2011:
w standardach raczej nic nie ma na ten temat. Kontrola rzezby terenu

Odpowiedz jest uzalezniona
Czy robimy wg instrukcji(nieobowiazujacej) czy wg rozporzadzenia w sprawie standardow i jaka odpowiedz komisja chce uzyskac. Dawniej wg instrukcji wyznaczales dwa punkty na mapie i robiles profil podluzny okreslajac rzedne punktow i wspolrzedne a nastepnie wynosiles w teren i sprawdzales..wg rozporzadzenia. powinno sie wykonac podwojny pomiar elementow wysokosciowych art 36 ust 3
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 11 Marzec 2013, 10:48:10
Egzamin 21-10-2011 Zakres 1
Cytat
1) Proszę wyjaśnić określenie "geodezyjnego opracowania projektó" oraz podać treść szkicu dokumentacyjnego.
2) Proszę wymienić obowiązki jednostki prowadzącej GESUT i obowiązki administratora sieci w procesie zakładania i prowadzenia geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu GESUT.
3) Proszę podać dla jakich obszrów wykonuje się wysokościowe pomiary uzupełniające i jak ustala się zasięg terytorialny tych pomiaró oraz dokładność wykonania takich pomiarów.

Moje odpowiedzi: :D
Pytanie nr 1)
Podstawy prawne:
Rozporządzenie MGPiB  w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geod-kart w budownictwie z 21-02-1995 Art 8
oraz Rozporządzenie MSWiA w sprawie standardów z 9-11-2011 Art 55 i Art 56(w art 55 wymieniamy jeszcze z Prawa budowlanego 2 punkty)

Cytat
Art 8.
1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
2. Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.
3. W wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 3, dane liczbowe potrzebne do wytyczenia mogą być wyznaczone tylko w stosunku do trwałych szczegółów sytuacyjnych uwidocznionych na mapie.

Art 4
3. W razie budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach jednej nieruchomości, dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej, o której mowa w ust. 2, w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim wypadku punkty, na których będzie oparty pomiar, należy utrwalić znakami z trwałego materiału oraz sporządzić dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów sytuacyjnych.



§ 55. 1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane;
2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.

Art 34 pkt 3 ust 1) Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;

Art 29a ust 1)
Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Art 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
2. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.


Pytanie nr 2)
Podstawy prawne:
Rozporządzenie MRRiB w sprawie GESUT z 02-04-2001(czekamy na publikacje nowego podpisanego rozporządzenia)
Art 17 Art 18 i Art 19

Cytat

Art 17. Jednostka prowadząca ewidencję branżową sieci uzbrojenia terenu jest obowiązana:
1) przy wykonywaniu prac dotyczących zakładania i prowadzenia ewidencji:
a) udzielać jednostce prowadzącej geodezyjną ewidencję sieci informacji o ogólnym przebiegu przewodów i związanych z nimi urządzeń, rodzaju i funkcji przewodów, materiale, z którego jest wykonana obudowa przewodu, wraz z potwierdzeniem zgodności z posiadaną ewidencją branżową,
b) udostępniać jednostce prowadzącej geodezyjną ewidencję sieci dokumentację techniczną przewodu, dokumentację z pomiarów powykonawczych i mapy dotyczące przebiegu istniejących przewodów,
c) udostępniać jednostce prowadzącej geodezyjną ewidencję sieci branżowe zasady wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy,
2) przy wykonywaniu inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu:
a) umożliwić jednostce prowadzącej geodezyjną ewidencję sieci wstęp do obiektów podlegających inwentaryzacji,
b) zapewnić nadzór przy bezpośrednim kontakcie z urządzeniami w celu bezpiecznego dokonania pomiarów sieci,
c) udostępnić jednostce prowadzącej geodezyjną ewidencję sieci dane dotyczące przebiegu przewodów i związanych z nimi urządzeń, a w szczególności: rodzaju i funkcji przewodów, materiału, z którego jest wykonana obudowa przewodu, wraz z potwierdzeniem zgodności z posiadaną ewidencją branżową,
3) w czasie eksploatacji sieci uzbrojenia terenu:
a) nie przyjmować i nie oddawać do eksploatacji oraz nie wprowadzać do ewidencji branżowej nowo wybudowanych przewodów przed ich przyjęciem do ewidencji,
b) zgłaszać zmiany dotyczące położenia przewodów, wyłączenia ich z eksploatacji bądź likwidacji,
c) prowadzić branżową ewidencję sieci uzbrojenia terenu na podstawie ewidencji.

Art 18. Jednostka prowadząca ewidencję jest obowiązana:
1) przekazywać jednostkom prowadzącym ewidencję branżową sieci uzbrojenia terenu kopie map terenu, zawierające nowo wybudowane przewody,
2) zawiadamiać jednostki prowadzące ewidencję branżową sieci uzbrojenia terenu o dokonanych zmianach w ewidencji.

Art 19. Wymiana materiałów i informacji dotyczących sieci uzbrojenia terenu pomiędzy jednostkami prowadzącymi ewidencję a jednostkami prowadzącymi ewidencję branżową sieci odbywa się nieodpłatnie.

Pytanie nr 3)
Podstawy prawne:
Rozporządzenie w sprawie standardów z 9-11-2011 Art 36
oraz korzystam(to już nie podstawa prawna) Instrukcja G4 Art 113,115 i 116 ust 1 i 2

Cytat

Art 36. 1. Geodezyjny pomiar wysokościowy elementów szczegółów terenowych, o których mowa w Art 35, na potrzeby tworzenia i aktualizacji baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet względem najbliżej położonych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy wysokościowej z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,05 m — dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
2) 0,02 m — dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych;
3) 0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.
2. Geodezyjny pomiar wysokościowy na potrzeby tworzenia i aktualizacji bazy danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet ze średnim błędem nieprzekraczającym:
1) 0,20 m — w przypadku terenów o nachyleniu nie większym niż 6°;
2) 0,50 m — w przypadku terenów o nachyleniu większym niż 6°.
3. Weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów.
4. Różnice pomiędzy wynikami pomiarów wysokościowych, o których mowa w ust. 3, nie mogą przekroczyć wielkości, o których mowa w ust. 1 i 2.


Art 35. 1. Przedmiotem geodezyjnego pomiaru wysokościowego są elementy szczegółów terenowych, dla których wymagane jest określenie wysokości w państwowym systemie odniesień przestrzennych, oraz pikiety.
2. Ze względu na dokładność określania wysokości wyróżnia się:
1) naziemne szczegóły terenowe, w szczególności:
a) przekroje poprzeczne ulic i dróg urządzonych,
b) elementy naziemne podziemnego uzbrojenia terenu;
2) podziemne szczegóły terenowe, takie jak:
a) dna studzienek kanalizacyjnych,
b) wloty i wyloty przewodów kanalizacyjnych oraz przyłączy w ich najniższych punktach,
c) osie przewodów podziemnych wodociągowych, gazowych, ciepłowniczych oraz innych przewodów rurowych, a także górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów,
d) wierzchy i dna kanałów przewodów kanalizacyjnych, komór i studni sieci uzbrojenia terenu,
e) górne krawędzie (powłoki) kabli doziemnych lub wierzchy rur ochronnych tych kabli,
f) załamania pionowe i poziome osi przewodów sieci uzbrojenia terenu, a także górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów.
3. Pikietami mogą być w szczególności:
1) charakterystyczne punkty powierzchni terenu położone na liniach o najmniejszym i największym spadku terenu, zwanych dalej ,,liniami szkieletowymi";
2) punkty powierzchni terenu charakteryzujące jego rzeźbę pomiędzy liniami szkieletowymi;
3) charakterystyczne punkty naturalnych lub sztucznych form terenu, w szczególności: skarp, uskoków, wąwozów, jarów, rowów, kanałów, wałów, grobli.
4.  Przedmiotem pomiaru wysokościowego, na wniosek uczestników procesu budowlanego, mogą być także inne niż wymienione w ust. 1 i 2 szczegóły terenowe.

z PGiK
art. 4 ust. 1a pkt 3 ) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu
Art 4 ust 1 b)Dla terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich zakłada się i proadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 - 1:5000,zharmonizowane z bazami danych o których mowa w ust. 1a

Z G4
Art 113. 1. Pomiar uzupełniający rzeźby terenu wykonuje się dla tych obszarów posiadających mapę zasadniczą, na których działalność inwestycyjna, górnicza lub inna spowodowały trwałe zmiany w pionowym ukształtowaniu terenu,
2. Inne wysokościowe pomiary uzupełniające mogą być wykonywane dla zaktualizowania istniejącej dokumentacji technicznej lub projektowej.

Art 115. 1. Zasięg terytorialny pomiaru uzupełniającego rzeźby terenu wykonywanego dla aktualizacji mapy zasadniczej winien obejmować obszar, na którym nastąpiły zmiany w pionowym ukształtowaniu terenu, powiększony co najmniej o 30 metrowy pas okalający.
2. Przy wykonywaniu wysokościowych pomiarów uzupełniających dla innych celów zasięg roboty  powinien być ustalony zgodnie z potrzebami. Wyniki tych pomiarów powinny być wykorzystane dla aktualizacji mapy zasadniczej.


Art 116. 1. Pomiar uzupełniający wykonuje się w oparciu o istniejącą osnowę wysokościową.
2. W przypadku braku osnowy niezbędnej do wykonania pomiaru wysokościowego , należy istniejącą osnowę zagęścić


czy na pewno trzeba opisywać wszystkie artykuły które pojawiają się w tych co przytaczamy jako odpowiedz??!!
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

arcadio

proszę o podpowiedź w jakim obowiązującym akcie prawnym szukać odpowiedzi na pytanie które pojawiło się 8 kwietnia 2011:
CytatProszę opisać tryb postępowania przy kontroli rzeźby terenu, przedstawionej w postaci warstwic na wykonanej mapie zasadniczej. Co jest podstawą oceny poprawności wykreślonej rzeźby?

w standardach raczej nic nie ma na ten temat.
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

supportAutor w?tku

Nie do końca jednym aktem tu chodziło o zastąpienie instrukcji właśnie właśnie tym rozporządzeniem  ;)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lakiluki

Witam i dziękuje za szybką odpowiedź. Miałem zarys odpowiedzi tylko cały czas ten 07.06.2012 r. ;) Czasu niestety niewiele a materiału sporo...Dlatego instrukcje zostały na koniec;) skoro nie obowiązują...;) Może dam radę zajrzeć tam jeszcze... tylko wtedy jaka podstawę powołać...
ps. a pytanie 1 i 2 ok? bo trochę wyżej napisane ;) jest że jedynym aktem jest  to z końca 2011?

supportAutor w?tku

[xquote]3. Proszę podać dla jakich obszarów wykonuje się wysokościowe pomiary uzupełniające i jak ustala się zasięg terytorialny tych pomiarów oraz dokładności wykonania takich pomiarów.[/xquote]

Wydaje się że chodzi o zapis w G-4 oraz z O-1, O-2 względnie w wytycznych K-1.*; jeżeli masz czas to popatrz w te instrukcje pamiętaj pytanie padło przed 7 czerwca 2012  ;)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lakiluki

Cytat: support w Poniedziałek 03 Wrzesień 2012, 22:57:30
Wolałbym abyś pisał post lub wklejał tekst a nie dawał pdf.
Pamiętaj że pytanie może pozostać stare tak jak np. pierwsze ale odpowiedź na nie już jest inna.
Zapomnij o G-3, jedyną podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopad 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. 2011 r., Nr 263, poz. 1572)

Witam. A czy nie mogę powołać w odp. na pyt. 1 dodatkowo Prawa Budowlanego i wynikającego z niego Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie?

do pyt. 2 to mi pasuje  ;) Prawo Geodezyjne i Kartograficzne + Rozp. Min. Rozw. Reg. i Bud. w sprawie GESUT oraz....
           Administrator (czasami właściciel) sieci - par. 17, a jednostka Gesut( prowadzi starosta) - par 18.

do pyt. 3 nie znalazłem odpowiedzi wprost...coś może by dosztukował;)

supportAutor w?tku

Tak to wygląda, na moją petycję jeszcze nie ma odpowiedzi a spotkanie z Prezesem GUGiK zostało przełożone na 9 październik  :knuppel2:
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


perkozek

Czyli cala 'sterta' opracowanych pytań opisowych, zarysów odpowiedzi m.in. z tego forum jest nieaktualna?

Idąc to myślą, jeżeli na egzaminie, przez nieuwagę, pojawi się pytanie dotyczące wprost instrukcji G-3 to:

1. można odpowiedzieć dosłownie na pytanie, ale niezgodnie ze stanem prawnym na dziś,
2. doszukiwać się odpowiedzi w rozporządzeniu z dnia 9 listopad 2011 r (co niekoniecznie gwarantuje, ze ona się tam znajdzie), ale wtedy mamy odpowiedz 'na czasie'.

ola Boga, jasności O:-)

//Edit by support
proszę używać polskich znaków na forum (jest to ostatnie upomnienie)

supportAutor w?tku

Wolałbym abyś pisał post lub wklejał tekst a nie dawał pdf.
Pamiętaj że pytanie może pozostać stare tak jak np. pierwsze ale odpowiedź na nie już jest inna.
Zapomnij o G-3, jedyną podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopad 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. 2011 r., Nr 263, poz. 1572)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


perkozek

#3
Proszę o uwagi do zarysu odpowiedzi który niżej przedstawiam
<a href="http://img442.imageshack.us/img442/4379/pytania20111021zaryskw.pdf" target="_blank">http://img442.imageshack.us/img442/4379/pytania20111021zaryskw.pdf</a>

//edit
Piszemy po polsku z ogonkami

aniia

czy jest ktoś w posiadaniu zarysów odpowiedzi do zakresu 2?