[4] Proszę podać jakie organy, na czyj wniosek i w trybie określonym jakimi przepisami ustalają lokalizację inwestycji drogowych w wypadku braku mpzp...

Zaczęty przez wallyto, Piątek 03 Styczeń 2014, 15:14:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wallytoAutor w?tku


support

Nie doszukiwałbym się drugiego dna, ale jeżeli musisz ... szukaj więcej, w moim przekonaniu i w zarysach odpowiedzi jakie posiadam to jest wszystko.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


wallytoAutor w?tku

Męczy mnie jeszcze jedna rzecz w tym pytaniu.
W jego treści jest mowa o decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji drogowej (celu publicznego). Natomiast art 11a + art 11c ustawy z 10-04-2003 o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych mówi o wydawaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Jeśli przyjąć, że to jest ta sama decyzja wydawana w tym samym momencie to sprawa odpowiedzi na pytanie jest zamknięta. Jeśli nie... to szukamy dalej...

Jigs

"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Jigs

Może cos takiego?!  :D
Ustawa z 10-04-2003 o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych
art 11a + art 11c
Cytat
Art. 11a.
1. Wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych wydają decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na wniosek właściwego zarządcy drogi.
2. W przypadku inwestycji drogowej realizowanej na obszarze dwóch lub więcej województw, decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydaje wojewoda, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część nieruchomości przeznaczonych na realizację inwestycji drogowej.
4. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej może być wydana po uprzednim przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jeżeli jest ona wymagane przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.1)).

Art. 11c. Do postępowania w sprawach dotyczących wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z zastrzeżeniem przepisów niniejszej ustawy(t.j. Ustawy o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych)
Ustawa o drogach publicznych (Dziennik Ustaw z 2000 r. Nr 71 poz. 838 z późniejszymi zmianami) art 2+ art 19
Cytat
Art.2
Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:
1) drogi krajowe – własność skarbu państwa,
2) drogi wojewódzkie – własność właściwego samorządu województwa,
3) drogi powiatowe - własność właściwego samorządu powiatu,
4) drogi gminne - własność właściwego samorządu gminy.

Art.19.
pkt.2 Zarządcami dróg są dla dróg:
1) krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Publicznych,
2) wojewódzkich - zarząd województwa,
3) powiatowych - zarząd powiatu,
4) gminnych - zarząd gminy.
pkt.4 Zarządzanie drogami publicznymi może być przekazywane między zarządcami  w trybie porozumienia , regulującego w szczególności wzajemne rozliczenia finansowe
pkt.5. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest zarząd miasta.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

support

W odpowiedzi brak jest:
Na czyj wniosek są wydawane decyzje,
oraz:
określenia jakie to przepisy regulują.

Proszę poszukać jeszcze odpowiedzi w:
ustawie o drogach publicznych, oraz w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych  ;)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Jigs

pierwszy raz spotkałem się z tym pytaniem  O0 :D i mam nieodparte wrażenie, że w głównej mierze powinno sie tu pisać na podstawie Ustawy z 10-04-2003 o szczególnych zasadach i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych + ustawa o planowaniu przestrzennym...ale mogę się mylić :P

potrzebna jest kolejna opinia :D... Mario?!ktokolwiek?!  :D :-\
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

wallytoAutor w?tku

Proszę podać jakie organy, na czyj wniosek i w trybie określonym jakimi przepisami ustalają lokalizację inwestycji drogowych w wypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a dotyczących:
a) dróg krajowych,
b) dróg wojewódzkich,
c) dróg powiatowych,
d) dróg gminnych.


Proszę o komentarze, uwagi, spostrzeżenia, swoje propozycje...

Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym


Zarys odpowiedzi
[xquote]Art. 4.2. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
1.lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
2.sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Art. 50. 1. Inwestycja celu publicznego jest lokalizowana na podstawie planu miejscowego, a w przypadku jego braku - w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Warunek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 4, stosuje się odpowiednio.
2.   Nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego roboty budowlane:
1)   polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, albo
2)   niewymagające pozwolenia na budowę.
4.   Sporządzenie projektu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego powierza się osobie wpisanej na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów.
Art. 51. 1. W sprawach ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego decyzje wydają w odniesieniu do:
1)   inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym i wojewódzkim - wójt, burmistrz albo prezydent miasta w uzgodnieniu z marszałkiem województwa;
2)   inwestycji celu publicznego o znaczeniu powiatowym i gminnym - wójt, burmistrz albo prezydent miasta;
3)   inwestycji celu publicznego na terenach zamkniętych - wojewoda;
2. W przypadku nie wydania przez właściwy organ decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar pieniężnych stanowią dochód budżetu państwa.
2a. Organem wyższego stopnia w sprawach określonych w ust. 2 jest wojewoda.
2b. Karę pieniężną uiszcza się w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, o którym mowa w ust. 2. W przypadku nie uiszczenia kary pieniężnej, podlega ona ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2c. Do terminu, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
3.   W przypadku inwestycji celu publicznego wykraczającej poza obszar jednej gminy decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowana ta inwestycja, w porozumieniu z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami albo prezydentami miast.
Art. 52. 1. Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego następuje na wniosek inwestora.
2.   Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego powinien zawierać:
1)   określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1.000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2.000;
2)   charakterystykę inwestycji, obejmującą:
a)   określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów,
b)   określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej,
c)   określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.
3.   Nie można uzależnić wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od zobowiązania się wnioskodawcy do spełnienia nieprzewidzianych odrębnymi przepisami świadczeń lub warunków.
Art. 53. 1. O wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz postanowieniach i decyzji kończącej postępowanie strony zawiadamia się w drodze obwieszczenia, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Inwestora oraz właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, na których będą lokalizowane inwestycje celu publicznego, zawiadamia się na piśmie.[/xquote]