[4] W trakcie geodezyjnej obsługi inwestycji niezbędnym okazało się założenie punktów osnowy realizacyjnej na sąsiedniej nieruchomości i korzystanie z tych punktów w trakcie obsługi inwestycji

Zaczęty przez support, Czwartek 22 Sierpień 2013, 19:44:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wks

ustawa o gospodarce nieruchomościami:
Art. 124. 1. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez
udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeśli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości
nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
1a. W przypadkach określonych w art. 108 Kodeksu postępowania administracyjnego lub uzasadnionych ważnym interesem gospodarczym starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, na wniosek podmiotu, który będzie realizował cel publiczny, udziela, w drodze decyzji, zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości po wydaniu decyzji, o której mowa w ust. 1. Decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

supportAutor w?tku

W trakcie geodezyjnej obsługi inwestycji niezbędnym okazało się założenie punktów osnowy realizacyjnej na sąsiedniej nieruchomości i korzystanie z tych punktów w trakcie obsługi inwestycji. Czy geodeta wykonujący obsługę inwestycji ma prawo wstępu na teren tej nieruchomości?

Zarys odpowiedzi z 11 czerwca 2013 roku.

[xquote]Kwestię tę reguluje art 47 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2010 nr 243 poz. 1623 z późniejszymi zmianami) w następujący sposób:
1. Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

2. W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, właściwy organ — na wniosek inwestora — w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.

3. Inwestor, po zakończeniu robót, o których mowa w ust. 1, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu — na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Należy podkreślić, że nie ma w tym przypadku zastosowania art 13, ust 1, pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz.U. 2010 nr 293. poz. 1287) ponieważ geodezyjna obsługa inwestycji nie podlega zgłoszeniu

Podstawa prawna: ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2010 nr 243 poz. 1623 z późniejszymi zmianami)[/xquote]
Moja odpowiedź była ze zmienionym ostatnim zdaniem, napisałem że nie ma tu zastosowanie przepisy ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne za taką odpowiedź otrzymałem 5 pkt.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.