[4] Jakie warunki należy spełnić i jak dokonuje się uzgodnień ZUDP sieci gazowych średniego i niskiego ciśnienia

Zaczęty przez Jigs, Piątek 11 Październik 2013, 16:54:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzychu__t

Jakie warunki należy spełnić i jak dokonuje się uzgodnień ZUDP sieci gazowych średniego i niskiego ciśnienia
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie
Cytuj
§ 6. Gazociągi dzieli się według:
1)   maksymalnego ciśnienia roboczego (MOP) na:
a)   gazociągi niskiego ciśnienia do 10,0 kPa włącznie,
b)   gazociągi średniego ciśnienia powyżej 10,0 kPa do 0,5 MPa włącznie,
c)   gazociągi podwyższonego średniego ciśnienia powyżej 0,5 MPa do 1,6 MPa włącznie,
d)   gazociągi wysokiego ciśnienia powyżej 1,6 MPa;

§ 10. 1. Dla gazociągów należy wyznaczyć, na okres ich użytkowania, strefy kontrolowane.
6. Szerokość stref kontrolowanych, o których mowa w ust. 1, powinna wynosić dla gazociągów o maksymalnym ciśnie-
niu roboczym (MOP):
1)   do 0,5 MPa włącznie – 1,0 m;
2)   powyżej 0,5 MPa do 1,6 MPa włącznie – 2,0 m;
a)   do DN 150 włącznie  – 4,0 m,
b)   powyżej DN 150 do DN 300 włącznie  – 6,0 m,
c)   powyżej DN 300 do DN 500 włącznie  – 8,0 m,
d)   powyżej DN 500  – 12,0 m.

§ 13. 1. Gazociąg należy projektować i budować w sposób zapewniający wytrzymałość i szczelność, z uwzględnieniem sił działających na gazociąg związanych z jego budową, warunkami środowiskowymi i klimatycznymi oraz lokalizacją, a także z występującym w nim ciśnieniem oddziałującym na poszczególne elementy gazociągu podczas przeprowadzania
prób wytrzymałości i szczelności oraz jego użytkowania.
2. Projektując elementy i obiekty sieci gazowej, należy uwzględniać wzajemne oddziaływanie sił między łączonymi elementami i urządzeniami.
3. Gazociąg powinien być projektowany i budowany z uwzględnieniem wymagań określonych w przepisach dotyczących warunków technicznych dla innych obiektów budowlanych.
PGiK
Art. 28b. 1. Sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich, uzgadnia się na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1) przyłączy;
2) sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej.
3. Po otrzymaniu od inwestora lub projektanta dokumentów zawierających propozycję usytuowania projektowanych sieci zamieszczoną na planie sytuacyjnym lub na kopii aktualnej mapy zasadniczej, starosta wyznacza sposób, termin i miejsce przeprowadzenia narady koordynacyjnej, o czym zawiadamia:
1) wnioskodawców;
2) podmioty, które zarządzają sieciami uzbrojenia terenu;
3) wójtów (burmistrzów i prezydentów miast) na terenie których mają być sytuowane projektowane sieci uzbrojenia terenu;
4) inne podmioty, które mogą być zainteresowane rezultatami narady koordynacyjnej, w szczególności zarządzające terenami zamkniętymi, w przypadku sytuowania części projektowanych sieci na tych terenach.
4. Na wniosek inwestora lub projektanta sieci uzbrojenia terenu, podmiotu zarządzającego siecią uzbrojenia terenu lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), uzasadniony w szczególności potrzebą wyeliminowania zagrożeń wynikających z możliwej kolizji między sytuowanymi na tym samym terenie sieciami uzbrojenia terenu, przedmiotem narady koordynacyjnej może być sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach innych niż wymienione w ust. 1, lub sytuowanie przyłączy.
5. Naradzie koordynacyjnej przewodniczy starosta lub upoważniona przez niego osoba.
6. Rezultaty narady koordynacyjnej utrwala się w protokole zawierającym:
1) określenie sposobu przeprowadzenia narady, jej termin i miejsce oraz znak sprawy zgodny z instrukcją kancelaryjną;
2) opis przedmiotu narady;
3) imię i nazwisko oraz inne dane identyfikujące wnioskodawcę;
4) imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe przewodniczącego;
5) imiona i nazwiska uczestników oraz oznaczenie podmiotów, które te osoby reprezentują lub informację o przyczynach uczestnictwa danej osoby w naradzie;
6) stanowiska uczestników narady;
7) informacje o podmiotach wezwanych na naradę, których przedstawiciele nie uczestniczyli w niej;
8) podpisy uczestników narady.
7. Odpisy protokołu narady koordynacyjnej wydaje się na żądanie zainteresowanego uczestnika.
8. Narada koordynacyjna może być przeprowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej po uprzednim doręczeniu uczestnikom narady kopii dokumentów, o których mowa w ust. 3.
Art. 28c. 1. Na dokumentacji projektowej będącej przedmiotem narady koordynacyjnej zamieszcza się adnotację zawierającą informacje, iż dokumentacja była przedmiotem narady koordynacyjnej oraz dane, o których mowa w art. 28b ust. 6 pkt 1.
2. Adnotację sporządza przewodniczący narady, potwierdzając ją swoim podpisem.

JigsAutor w?tku

Cytat: geos w Piątek 17 Styczeń 2014, 20:08:31
Tu chyba nie o to chodzi. To raczej dla projektantów, koordynatorów branżowców.
Jigs wypada zacząć od ustawy.

Pojawia się jednak pytanie czy geodeta może i powinien ingerować jeżeli na uzgodnieniu jest coś niezgodnego z przepisami, choćby z cytowanym rozporządzeniem? Czy też zrobić swoje; wytyczyć i iść do domu. Jeżeli może, to co i w jakim zakresie?
Wypadałoby swoją odpowiedź wesprzeć właściwymi przepisami (jakie ustawy art i rozporządzenia par.), które byłyby odpowiedzią wg ciebie.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

geos

Cytat: Jigs w Piątek 11 Październik 2013, 16:54:03
...
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie

Tu chyba nie o to chodzi. To raczej dla projektantów, koordynatorów branżowców.
Jigs wypada zacząć od ustawy.

Pojawia się jednak pytanie czy geodeta może i powinien ingerować jeżeli na uzgodnieniu jest coś niezgodnego z przepisami, choćby z cytowanym rozporządzeniem? Czy też zrobić swoje; wytyczyć i iść do domu. Jeżeli może, to co i w jakim zakresie?

support

Witaj Jigs,

Pytanie o sieć gazową to zwykła podpucha bo wszystkie sieci praktycznie robisz tak samo:
Tu chyba chodzi o pewna kolejność i tok postępowania:
[xquote] Projekty sieci wymagają uzyskania opinii zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej (ZUDP). Podstawy prawne działania zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej wynikają z przepisów:

1) ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287);

2) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz.U. z 2001 r. Nr 38, poz. 455);

3) rozporządzenia Ministra Gospodarki Mieszkaniowej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz.U. z 1995 r. Nr 25, poz. 133);

4) rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012 r. poz. 462);

5) rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz.U. z 2004 r. Nr 37, poz. 333);

6) zarządzenia starosty lub prezydenta miasta o powołaniu zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej.

Zespoły uzgadniania dokumentacji projektowej działają w starostwach i urzędach miast; są powoływane przez starostów lub prezydentów miast w składzie: pracownicy wydziału administracji budowlanej, powiatowego lub miejskiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Zakładu: Energetycznego, Gazowego, Energetyki Cieplnej, Telekomunikacji, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji oraz innych jednostek.

Poszczególne ZUDP publikują (także na stronach internetowych) wymagane dokumenty, jakie należy dołączyć do projektu budowlanego. Na przykład w Warszawie są wymagane:

1. Wniosek o uzgodnienie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.

2. Upoważnienie (lub poświadczona kopia upoważnienia) od inwestora, w przypadku gdy z wnioskiem o uzgodnienie występuje jednostka projektowa lub jednostka wykonawstwa geodezyjnego. Upoważnienie od inwestora składane razem z wnioskiem o uzgodnienie podlega opłacie skarbowej zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635), którą należy dokonać na konto urzędu.

3. Trzy egzemplarze projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu.

4. Opis techniczny zawierający m.in. nazwę, adres obiektu, nazwę inwestora oraz jego adres, opis zamierzenia projektowego, sposób zabezpieczenia projektowego przewodów przy braku możliwości zachowania normatywnych odległości, sposób prowadzenia prac budowlanych przy zbliżeniu do pni drzew itp.

5. Decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

6. Aktualne warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu lub warunki techniczne przebudowy sieci w przypadku zmiany usytuowania lub zmiany danych zawartych w geodezyjnej ewidencji sieci, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami.

7. Orientacja położenia projektowanych sieci w stosunku do sąsiednich terenów, ulic, stron świata, umieszczona na każdym załączniku mapowym z projektem.

Niektóre ZUDP wymagająrównież:

1) oryginału mapy do celów projektowych (do wglądu) z cechami dokumentu nadanymi przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej;

2) danych numerycznych na płycie CD opisujących przebieg uzgadnianego uzbrojenia;

3) trzech egzemplarzy projektu na zaktualizowanej mapie zasadniczej, a w przypadku sporządzenia projektu na nośniku komputerowym należy dokonać uwierzytelnionego wydruku mapy zasadniczej.

Te i inne wymagania poszczególnych ZUDP wskazują na konieczność dostosowania opracowywanej dokumentacji projektowej do ustalonych wymagań w danym mieście lub powiecie.

Opinia ZUDP jest ważna przez trzy lata. W przypadku wydania decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia prac budowlanych dokonanego w okresie ważności opinii jest ona ważna tak długo, jak ważna jest wydana decyzja i trwa realizacja inwestycji. Uzgadnianie dokumentacji projektowej jest odpłatne według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. (Dz.U. Nr 37, poz. 333).

Należy zwrócić również uwagę, że poszczególni dostawcy mediów mogą mieć dodatkowe wymagania odnośnie do wykonywanej dokumentacji projektowej. Konieczne jest, aby przed rozpoczęciem prac projektowych projektanci zapoznali się z wymaganiami poszczególnych dostawców.[/xquote]

może jeszcze:
CytatJak przygotować projekt do uzgodnienia w Zespole ?
1.Projekt sporządza się na aktualnej mapie do celów projektowych, w odpowiedniej skali (1:500 lub większej), zapewniającej czytelność treści kartograficznej i opisowej mapy (w przypadku map analogowych - bez nakładki ewidencyjnej E). Dokumentacja i projekt sporządzony na nieczytelnej mapie są zwracane inwestorowi przed rozpatrzeniem wniosku przez zespół, z zachowaniem formy pisemnej, w trybie określonym w art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.Mapy do celów projektowych wykonują jednostki wykonawstwa geodezyjnego.
3.Projekt uzbrojenia działki lub terenu należy przygotować w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462).
4.Projekt sieci uzbrojenia terenu powinien być wkreślony na mapę do projektu w sposób czytelny (grubością linii 0,18 mm), z zachowaniem skali mapy, z zanumerowanymi punktami charakterystycznymi przewodu, z umieszczoną na projekcie legendą, określającą nazwę lub funkcję przewodu, z rozbiciem na rodzaje sieci uzbrojenia terenu.
5.W szczególnych przypadkach, przy uzgodnieniach pojedynczych przyłączy do budynku, dopuszczalne jest wykonanie projektów na mapie w skali 1:1000, z podaniem miar dowiązujących punkty załamania projektowanego przyłącza do trwałych elementów zagospodarowania działki (szczegóły I grupy), wykazanych na mapie.
6.Każdy egzemplarz załącznika mapowego z projektem powinien być autoryzowany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia do projektowania sieci uzbrojenia terenu (oryginalny podpis, pieczątka, numer uprawnień, specjalność) oraz powinien zawierać datę opracowania.
7. W przypadku projektów sieci usytuowanych na terenach, dla których prowadzona jest numeryczna mapa zasadnicza, należy dostarczyć na nośniku cyfrowym plik wektorowy, w formacie oprogramowania aktualnie wykorzystywanego przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej lub plik tekstowy z wykazem współrzędnych punktów charakterystycznych projektowanych obiektów w Państwowym Układzie Współrzędnych Geodezyjnych 2000. Ponadto do wniosku należy dołączyć 3 egz. załączników mapowych w postaci wydruku mapy z numerycznie opracowanym projektem oraz oryginał mapy do celów projektowych poświadczony przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
8. Do projektu należy dołączyć inwentaryzację zieleni wysokiej znajdującej się w promieniu 5,0 m. od projektowanych sieci, z podaniem gatunku drzewa, średnicy pnia, wysokości i zasięgu jego korony. W przypadku kolizji z istniejącym drzewostanem (roboty ziemne w zasięgu korony drzewa),  niezbędny jest również projekt gospodarki zielenią oraz opis metod realizacji projektu przy zbliżeniach do pni drzew, umieszczony na załącznikach mapowych. Inwentaryzację zieleni wraz z gospodarką należy wnieść na min. jeden egzemplarz załącznika mapowego z projektem. Strefa ochronna dla drzew – pomników przyrody wynosi 15,0 m.
9. Projekty usytuowania sieci uzbrojenia terenu nanoszone są na zasadniczą mapę miasta po zakończeniu procedury uzgodnienia i przed wydaniem pozytywnej opinii Zespołu.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


JigsAutor w?tku

Wstępne pomysły na odpowiedź( niepełną) szukam dalej i czekam na propozycje zainteresowanych

2.JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ I JAK DOKONUJE SIĘ UZGODNIEŃ ZUD SIECI GAZOWYCH ŚREDNIEGO I NISKIEGO CIŚNIENIA .

ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RODZAJU I ZAKRESU... W BUDOWNICTWIE
Cytat
§ 3. Opracowania geodezyjno-kartograficzne do celów projektowych obejmują przygotowanie dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do wykonania projektu budowlanego.

§ 4. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sprządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Dopuszcza się dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy.
2. W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

§ 5. Mapy, o których mowa w § 4, zwane dalej ,,mapami do celów projektowych", powinny obejmować również obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej — także teren tej strefy.

§ 6. 1. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), powinna zawierać:
1) opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
2) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
3) usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.
2. Skalę map do celów projektowych należy dostosować do rodzaju i wielkości obiektu lub całego zamierzenia budowlanego, przy czym:
1) skala map działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500,
2) skala map zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego nie może być mniejsza niż 1:1000,
3) skala map rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi może wynosić 1:2000.
3. Wielkość obszaru, o którym mowa w § 5, oraz skalę map do celów projektowych dla danej inwestycji określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.

STANDARDY TECHNICZNE
Cytat
§  78.  Do  sporządzenia  mapy  do  celów  projektowych wykonawca wykorzystuje:
1)  zbiory  danych  PZGiK,  o  których  mowa  w  art.  4 ust. 1a pkt 2, 3, 8 i 11 oraz ust. 1b ustawy;
2)  wyniki  pomiarów  obiektów  nieobjętych  bazami danych,  o  których  mowa  w  pkt  1,  wskazanych przez projektanta lub inwestora;
3)  opracowania planistyczne oraz projekty budowlane i inne dokumenty objęte pozwoleniem na budowę, przechowywane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej,  dotyczące  terenu projektowanej inwestycji lub terenów sąsiednich.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania
dokumentacji projektowej.
Cytat
§  8.  1.  Uzgodnień  usytuowania  projektowanych sieci uzbrojenia terenu, zwanych dalej ,,uzgodnieniami", dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami  i urządzeniami,  z obiektami  budowlanymi ,znakami  geodezyjnymi,  grawimetrycznymi  i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2. Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuje się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

§ 9. 1.Uzgodnienie dokonywane jest na wniosek inwestora lub jego upoważnionego przedstawiciela.
2.Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się, z zastrzeżeniem ust. 5, następujące dokumenty:
1) 3 egzemplarze projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu, zwanego dalej "projektem",
2) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
3) warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami,
4) orientację położenia projektowanych sieci uzbrojenia terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata.
3.Wniosek podlega rejestracji i otrzymuje numer ewidencyjny.
4.Projekt sporządza się na aktualnej mapie, wykonanej według zasad określonych w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133), zawierającej dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
5.Mapa i projekt, o których mowa w ust. 4, mogą być sporządzone także na komputerowych nośnikach informacji. W przypadku sporządzenia projektu na komputerowym nośniku informacji do wniosku dołącza się, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 2, wydruk projektu i mapy.
6.Przedłożony do uzgodnienia projekt podlega ocenie w zakresie:
1) zgodności z wnioskiem o uzgodnienie,
2) prawidłowości mapy wykorzystanej do projektowania w zakresie: obszaru, skali, treści, aktualności i czytelności oraz klauzul przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
3) czytelności graficznej projektowanych elementów.
7.W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sporządzeniu mapy lub projektu, niekompletności przedkładanych dokumentów albo konieczności dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, wniosek zwraca się inwestorowi, z zachowaniem formy pisemnej, w trybie określonym w art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego.
§ 10. 1.Wniosek, o którym mowa w § 9 ust. 1, rozpatrywany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, zwanego dalej "zespołem".

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie
Cytat
§ 6. Gazociągi dzieli się według:
1)   maksymalnego ciśnienia roboczego (MOP) na:
a)   gazociągi niskiego ciśnienia do 10,0 kPa włącznie,
b)   gazociągi średniego ciśnienia powyżej 10,0 kPa do 0,5 MPa włącznie,
c)   gazociągi podwyższonego średniego ciśnienia powyżej 0,5 MPa do 1,6 MPa włącznie,
d)   gazociągi wysokiego ciśnienia powyżej 1,6 MPa;

§ 10. 1. Dla gazociągów należy wyznaczyć, na okres ich użytkowania, strefy kontrolowane.
6. Szerokość stref kontrolowanych, o których mowa w ust. 1, powinna wynosić dla gazociągów o maksymalnym ciśnie-
niu roboczym (MOP):
1)   do 0,5 MPa włącznie – 1,0 m;
2)   powyżej 0,5 MPa do 1,6 MPa włącznie – 2,0 m;
a)   do DN 150 włącznie  – 4,0 m,
b)   powyżej DN 150 do DN 300 włącznie  – 6,0 m,
c)   powyżej DN 300 do DN 500 włącznie  – 8,0 m,
d)   powyżej DN 500  – 12,0 m.

§ 13. 1. Gazociąg należy projektować i budować w sposób zapewniający wytrzymałość i szczelność, z uwzględnieniem sił działających na gazociąg związanych z jego budową, warunkami środowiskowymi i klimatycznymi oraz lokalizacją, a także z występującym w nim ciśnieniem oddziałującym na poszczególne elementy gazociągu podczas przeprowadzania
prób wytrzymałości i szczelności oraz jego użytkowania.
2. Projektując elementy i obiekty sieci gazowej, należy uwzględniać wzajemne oddziaływanie sił między łączonymi elementami i urządzeniami.
3. Gazociąg powinien być projektowany i budowany z uwzględnieniem wymagań określonych w przepisach dotyczących warunków technicznych dla innych obiektów budowlanych.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan