[2] Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta...o podział nieruchomości a jakie dołączyć...

Zaczęty przez piotr j., Piątek 31 Styczeń 2014, 14:17:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

piotr j.Autor w?tku

Sądzę, że art. 97 uogn zawiera zamknięty katalog załączników do wniosku o podział, i nie ma w nim mowy o żadnej opinii budowlanej, więc taka opinia nie jest wymagana. Również w rozporządzeniu w sprawie podziałów nie ma mowy o żadnej opinii.
Chociaż robiąc tego rodzaju podziały, mój szef starał się o takie opinie (bo urząd wymagał), ale nie wiem na ile to było konieczne i poparte przepisami. Było to dawno, i jeszcze nie miałem wystarczającej wiedzy na ten temat. Ale nie twierdze, że teraz w tej kwestii nie mogę się mylić :). W razie czego proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi. :)

ninia_2009

Ok, ale to co wiem, proszę mnie ewentualnie poprawić, to ty decydujesz czy te budynki spełniają warunek § 4. 1. Nie jest wymagana we wniosku do wójta(...) opinia osoby z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Jako geodeta uprawniony wykonujący tego rodzaju podział na własny koszt taką opinie możesz zlecić. Sam dla siebie i dla ewentualnego dowodu w sądzie. 

m_zima

Uzupełniłbym tą odpowiedź o § 4 rozporządzenia ws sposobu i trybu dokonywania podziału




§ 4. 1. Jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a proponowany jej podział powoduje także podział budynku, granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do przekrycia dachu. W budynkach, w których nie ma ścian oddzielenia przeciwpożarowego, granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do przekrycia dachu, wyraźnie dzielące budynek na dwie odrębnie wykorzystywane części, które mają własne wejścia i są wyposażone w odrębne instalacje.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, odcinek granicy wewnątrz budynku przedstawia się na rzutach poszczególnych kondygnacji budynku.

piotr j.Autor w?tku

Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, a jakie dołączyć do tego wniosku po uzyskaniu jego pozytywnej opinii.

      Art. 97. 1. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.
   1a. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć następujące dokumenty:
1) stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości w szczególności oświadczenie, o którym mowa w art. 116 ust. 2 pkt 4 (odpis księgi wieczystej albo oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej założonej dla nieruchomości objętej wnioskiem...)
2) wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nie-ruchomość podlegającą podziałowi;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku, o którym mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2;
3a) pozwolenie, o którym mowa w art. 96 ust. 1a, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
4) wstępny projekt podziału, z wyjątkiem podziałów, o których mowa w art. 95;
5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
6) wykaz zmian gruntowych;
7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
8) mapę z projektem podziału.
   1b. Jeżeli jest wymagane wyrażenie opinii, o której mowa w art. 93 ust. 4 i 5, lub uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, o którym mowa w art. 96 ust. 1a, dokumenty wymienione w ust. 1a pkt 5–8 dołącza się do wniosku o podział nieruchomości po uzyskaniu pozytywnej opinii lub pozwolenia. Dokumenty te podlegają przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
   2. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych. Przepis art. 199 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio. Nie dotyczy to podziału, o którym orzeka sąd.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U z 2010 r. Nr 102, poz 651 z późn. zm.)