[4] Jakie punkty drogi można wytyczyć metodą GPS RTK w przypadku budowy drogi krajowej lub autostrad

Zaczęty przez konradpw, Poniedziałek 26 Styczeń 2015, 22:23:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

koper121

Witam.
Na to pytanie trafiłem na egzaminie w grudniu. Dostałem 1 pkt.
Opisałem:
- dokładność gps jest 3 cm po syt. i 5cm po h
- że rtk można tyczyć granice pasa drogowego i pod wykop i zgrubne tyczenie lokalizujące obiekty inżynierskie, a elementy drogi musimy tyczyć z większą dokładnością niż rtk.

Po wynikach poszedłem zobaczyć pracę i okazało się,że trzeba było podeprzeć się normą(której zapomniałem jak się nazywa, ale nie ma jej w wykazie) i wymienić elementy drogi podlegające wytyczeniu.

sobek

Koledzy :

GPSem zakladamy osnowę - metdoą statyczną , robimy obmiary mas dla róbót gniazdowych oraz liniowych , tyczymy i inwentaryzujemy sieci izbrojenia terenu .natomiast nie dotykamy Gpsem geoemtrii trasy tzn nie tyczymy osi trasy ani warstw .GPSem mozemy wytyczyc znaki drogowe, bariwrki , odwodnienie itd

konradpwAutor w?tku

Właśnie o tym chciałem pisać- przecież GPS daje odpowiednie dokładności na budowie tylko przy podstawowych robotach- a w przypadku wiaduktów lepiej wcale go nie używać...

Przemek Zalewski

Na budowie Wykonawca jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniej jakości wykonania robót. Głównym dokumentem w tej materii jest PZJ - Plan Zapewnienia Jakości, który Wykonawca przedkłada Inżynierowi Kontraktu do zatwierdzenia. W PZJ są opisane również geodezyjne procedury związane z obsługa budowy.

Moje podejście do sprawy:

1. należy określić dokładność wytyczenia GPS RTK - w planie i wysokościowo;
2. należy przeanalizować dogłębnie wszystkie dokumenty kontraktowe (pod kątem określenia jaki element należy tyczyć z jaką dokładnością):

- PFU (Plan Funcjonalno- Użytkowy),
- SIWZ i inne zapisy kontraktowe (również tzw. "Pytania i Odpowiedzi" z okresu przetargu, gdyż to też jest częścią dokumentacji przetargowej i może zawierać istotne wyjaśnienia Zamawiającego względem oferentów),
- koniecznie PZJ (Plan Zapewnienia jakości), który może w ogóle wykluczać użycie GPS przy tyczeniu, lub narzucać zastosowanie procedur szczególnych,
- wszystkie zaakceptowane specyfikacje techniczne SST dołączone do kontraktu,
- projekty budowlane i wykonawcze, zwłaszcza części opisowe.

Same specyfikacje mogą mówić za mało (i są różne w zależności od specyfiki Kontraktu) - kluczem jest Plan Zapewnienia Jakości w powiązaniu ze specyfikacjami i częścią opisową projektów budowlanych i wykonawczych.

Wniosek: Te elementy, gdzie tyczenie GPS'em jest dokładniejsze niż wymogi kontraktu (i nie ma przeciwwskazań kontaktowych i PZJ) - można tyczyć.

Z doświadczenia wiem, iż sprawa sprowadza się do robót ziemnych (syt.-wys. dla zasadniczych robót ziemnych, ale już tylko syt. dla warstw podbudowy) i SYTUACYJNEGO tyczenia takich rzeczy jak drenaże, kanalizacja deszczowa, przezbrojenia sieci, słupy i podobne pierdołki "około-drogowe i około-mostowe". Oczywiście jeśli specyfikacja mówi, że kabel ma być położony do 10mm w planie to GPS odpada. Cała reszta (cała wysokościówka, szalunki, mosty, podbudowa, asfalt, itp) to tachimetr i niwelator sytuacyjnie i wysokościowo.

Rozporządzenie o standardach - ewentualne jedynie w zakresie osnowy realizacyjnej (tyczyć z osnowy geodezyjnej lub realizacyjnej). Budowa ma swoje wysokie wewnętrznie spójne dokładności wykonania. Specyfikacje i tak są dużo bardziej wyżyłowane niż dokładności pomiaru z rozporządzenia.

konradpwAutor w?tku

Z SST jedyne co mi pasuje to:
W zakres robót pomiarowych, zwiazanych z odtworzeniem trasy i punktów wysokosciowych wchodza:
a) pomiar wysokosciowy w osi i w innych charakterystycznych miejscach trasy,
b) wyznaczenie dodatkowych punktów wysokosciowych (reperów roboczych),
c) wyznaczenie parametrów łuków pionowych i poziomych,
d) wyznaczenie przekrojów poprzecznych w miejscach charakterystycznych,
e) zastabilizowanie punktów w sposób trwały, ochrona ich przed zniszczeniem oraz oznakowanie w sposób ułatwiajacy odszukanie i ewentualne odtworzenie.
Co do GDDP to ja tam sumie niewiele widzę co mógłbym wykorzystać- ewentualnie Z GG.00.12.01 rozdział 5.3.2.
Jednak nie wszystkie te elementy ze względu na dość wysoką dokładność osiągniemy za pomocą GPS RTK- komisja nie zakwestionuje takiej odpowiedzi?

support

Dalej to bym poleciał z wytycznych GDPP oraz z SST punkty dotyczące odtworzenia osi trasy i punktów charakterystycznych.  ;)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


konradpwAutor w?tku

Mam spory problem z opracowaniem tego pytania- myślałem żeby zacząć w ten sposób:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
2. 20) pomiarowej technice kinematycznej RTK — rozumie się przez to pomiar wykonywany przy użyciu zestawu pomiarowego, złożonego z odbiornika stacjonarnego, stanowiącego stację referencyjną, oraz jednego lub większej liczby odbiorników ruchomych, które mają zapewnioną bezpośrednią łączność z odbiornikiem stacjonarnym, względem którego jest wyznaczana w czasie rzeczywistym pozycja odbiorników ruchomych, na podstawie danych obserwacyjnych lub poprawek do danych obserwacyjnych przesyłanych ze stacji referencyjnej do tych odbiorników;
§ 8. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe mogą być wykonywane metodą precyzyjnego pozycjonowania, przy pomocy globalnego systemu nawigacji satelitarnej, zwanego dalej ,,GNSS", jeżeli:
1) zapewniony jest bezpośredni odbiór sygnałów
emitowanych przez satelity;
2) sygnały emitowane przez satelity nie są zakłócane przez urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne, w szczególności: nadajniki i przekaźniki radiowe i telewizyjne, linie energetyczne, stacje telefonii cyfrowej.
§ 9. Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS stosuje się pomiarowe techniki zapewniające wyznaczenie położenia szczegółów terenowych z dokładnością określoną w § 29 ust. 1 oraz w § 36 ust. 1 i 2, w szczególności:
1) technikę statyczną;
2) technikę szybką statyczną;
3) technikę kinematyczną RTK lub RTN.
§ 10. Do wykonywania pomiarów metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS wykorzystuje się system ASG-EUPOS oraz inne systemy stacji referencyjnych, jeżeli dane określające położenie tych stacji włączone zostały do PZGiK, a serwisy tych systemów zapewniają osiągnięcie dokładności położenia szczegółów terenowych z dokładnością określoną w § 29 ust. 1 oraz w § 36 ust. 1 i 2.
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru
kontrolnego nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych
płaskich — 0,12 m (dx, dy <=0,12 m);
2) w odniesieniu do wysokości — 0,09 m (dh <= 0,09 m).

Pomiar powinien być wykonany przy pomocy odbiorników dwucześtliwościowych

Pytanie co dalej? Czy pisać z własnego doświadczenia?