Moja propozycja:
Zasady wykonywania obliczeń:
• Wyniki pomiarów długości i współrzędnych płaskich z precyzją do 0,01m (gdy wyższa dokładność niż 0,01m wtedy precyzja do 0,001m)
• Wyniki pomiarów wysokościowych w zależności od dokładności – precyzja zapisu 0,1m, 0,01m, lub 0,001m
• Wyniki pomiaru kątów i kierunków z precyzją do 0,0001 grada.
• Do obliczenia błędu średniego położenia punktu, wyznaczonego na podstawie obserwacji wykorzystuje się matematyczne prawo Gaussa przenoszenia się błedów
• Dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej.
• Transformację współrzędnych z układu współrzędnych mapy analogowej do państwowego systemu odniesień przestrzennych dokonuje się w procesie digitalizacji punktowej i liniowej na podstawie współczynników wyznaczonych metodą matematycznej transformacji liniowo-konforemnej Helmerta w oparciu o punkty dostosowania z korektą Hausbrandta.
• Wszelkie obliczenia geodezyjne wykonuje się zgodnie z zasadami teorii przenoszenia się średnich błędów i zasadami rachunku prawdopodobieństwa
• Wyniki obliczeń zapisuje się z zachowaniem właściwej precyzji według reguł Bradis-Kryłowa, na przykład:
? Przy dodawaniu i odejmowaniu liczb przybliżonych należy w wyniku zachować tyle znaków dziesiętnych ile zawiera ich liczba przybliżona o najmniejszej ilości znaków dziesiętnych.
? Przy mnożeniu i dzieleniu należy w wyniku zachowywać tyle cyfr znaczących, ile zawiera ich liczba przybliżona o najmniejszej ilości cyfr znaczących.
? Przy podnoszeniu do kwadratu i sześcianu należy w wyniku zachowywać tyle cyfr znaczących, ile ich zawiera potęgowana liczba przybliżona.
? Przy wyciąganiu pierwiastka kwadratowego należy w wyniku zachowywać tyle cyfr znaczących, ile ich zawiera liczba pierwiastkowana.
• Wyniki pomiarów przed ich przyjęciem do obliczeń koryguje się:
? Usuwając dane obarczone przypadkowymi błędami obserwacji, przekraczającymi wielkości dopuszczalne i zastępując je danymi poprawnymi
? Wprowadzając poprawki ze względu na systematyczne błędy pomiaru, narzędzi i instrumentów
? Wprowadzając poprawki ze względu na przyjęty układ współrzędnych
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011 r. Par.3, 14,18, 47, 70
Tekst uszczegóławiający:
Instrukcja O-1 Załącznik nr 2
Ewentualnie ta kalibracja, ale nie wiem czy nie szkoda czasu...