[4] Dla oceny prawidłowej pracy obiektu drogowego (tunel) inwestor zlecił opracowanie projektu lokalizacji i realizację odpowiednich znaków pomiarowych...

Zaczęty przez wallyto, Piątek 03 Styczeń 2014, 15:55:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jigs

może coś w stylu:
par 61.3 ze standardów
Cytat
3. Na obiektach, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń, zakłada się osnowę realizacyjną, specjalnie zaprojektowaną do wykonania pomiaru pierwotnego oraz pomiarów następnych, składającą się z:
1) punktów kontrolowanych:
a) przyłożenia,
b) zaczepienia,
c) celowania;
2) stanowisk instrumentów pomiarowych związanych z badanym obiektem lub założonych w jego sąsiedztwie.
Rozp. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie z 30-05-2007 Wybrane elementy z Rozdziału 16 (par 298)
Cytat
§ 298.
1. Dla oceny prawidłowej pracy obiektu inżynierskiego powinny być przewidziane w szczególności:
1) znaki wysokościowe (repery) na obiektach,
2. Znaki wysokościowe, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone:
1) na głowicach tuneli — nie mniej niż 3 sztuki,
3. Znaki wysokościowe powinny być powiązane ze stałym znakiem wysokościowym, wykonanym z trwałego materiału i posadowionym na gruncie rodzimym poniżej poziomu przemarzania, poza korpusem drogi w niewielkiej odległości od obiektu.
4. Stały znak wysokościowy, o którym mowa w ust. 3, powinien być w miarę możliwości dowiązany do niwelacji państwowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Przy obiektach o długości większej niż 100 m powinny być wykonane dwa znaki, o których mowa w ust. 4, rozmieszczone w pobliżu końców obiektu.
GG - 00.13.01 5.2.5+5.3.1+5.3.2
Cytat
5.2.5 Zasady opracowania projektu sieci kontrolnej
W zależności od tego, czy zlecenie dotyczy:
- pomiaru przemieszczeń pionowych,
- pomiaru przemieszczeń poziomych, lub
- pomiaru łącznego przemieszczeń pionowych i poziomych,
projekt sieci kontrolnej powinien zawierać punkty pomiaru temperatury oraz:
- kontrolną sieć niwelacyjną składającą się z minimum trzech punktów odniesienia oraz punktów kontrolowanych na obiekcie,
- kontrolną sieć poziomą, składającą się z punktów odniesienia, odpowiednio stabilizowanych słupów obserwacyjnych oraz punktów kontrolowanych,
- kontrolną sieć sytuacyjno-wysokościową zawierającą oba ww. rodzaje punktów.
Projekt sieci kontrolnej musi być uzgodniony z Zamawiającym, dotyczy to także istniejącej na obiekcie sieci kontrolnej, która będzie wykorzystana w trakcie realizacji zleconych prac.

5.3.1
Punkty odniesienia powinny być zastabilizowane znakami geodezyjnymi zapewniającymi ich stałość.
Znaki powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem i mogą być przekazane pod ochronę właścicielom gruntów. Na gruntach ornych głowice stabilizowanych punktów odniesienia muszą być posadowione minimum 60 cm poniżej powierzchni gruntu i zabezpieczone przed korozją.
Dla każdego punktu powinien być sporządzony opis topograficzny.
Zaleca się określić współrzędne łych punktów w państwowym systemie odniesień przestrzennych poprzez nawiązanie jednopunktowe.

5.3.2 Stabilizacja i zabezpieczenie punktów kontrolowanych
Punkty kontrolowane powinny być zaprojektowane na etapie opracowywania projektu budowlanego (technicznego) obiektu mostowego oraz zastabilizowane i zabezpieczone w trakcie jego budowy. Jeśli w trakcie budowy nie zostały one zastabilizowane, wówczas należy to zrobić przed rozpoczęciem pierwszych prac związanych z pomiarami odkształceń i przemieszczeń, zwracając uwagę na trwałą ich stabilizację i zabezpieczenie, a w szczególności na ich wodoszczelne osadzenie.
Celowniki, a także repery powinny być wykonane z materiałów nierdzewnych i kwasoodpornych. Oznaczenie i położenie każdego punktu kontrolowanego powinno być szczegółowo opisane (opis topograficzny), tak, aby w każdej chwili można było punkty te odszukać.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

wallytoAutor w?tku

Zgadza się, zgadza... tylko jak na razie nie posiadam takowych we własnych zasobach, więc nie miałem się czym podeprzeć...

support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


wallytoAutor w?tku

Dla oceny prawidłowej pracy obiektu drogowego (tunel) inwestor zlecił opracowanie projektu lokalizacji i realizację odpowiednich znaków pomiarowych. Proszę podać podstawowe warunki, jakie powinny być spełnione przy realizacji tego zlecenia

Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie.


Zarys odpowiedzi
[xquote]Rozdział 16
Znaki pomiarowe
§ 298.
1. Dla oceny prawidłowej pracy obiektu inżynierskiego powinny być przewidziane w szczególności:
1)   znaki wysokościowe (repery) na obiektach,
2)   wodowskazy przy mostach.
2.   Znaki wysokościowe, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone:
1)   na głowicach tuneli - nie mniej niż 3 sztuki,
2)   na każdej z podpór obiektu mostowego - nie mniej niż 4 sztuki,
3)   po obu stronach przęseł:
a)   nad podporami,
b)   w środku rozpiętości przęseł dłuższych niż 21 m, w  osiach  skrajnych  dźwigarów  lub  w  punktach znajdujących się    nad dolnymi  krawędziami  ustrojów płytowych.
3.   Znaki wysokościowe powinny być powiązane ze stałym znakiem wysokościowym, wykonanym z trwałego materiału i posadowionym na gruncie rodzimym poniżej poziomu przemarzania, poza korpusem drogi w niewielkiej odległości od obiektu.
4.   Stały znak wysokościowy, o którym mowa w ust. 3, powinien być w miarę możliwości dowiązany do niwelacji państwowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.   Przy obiektach o długości większej niż 100 m powinny być wykonane dwa znaki, o których mowa w ust. 4, rozmieszczone w pobliżu końców obiektu.
6.   Powinno się dążyć do tego, aby obiekty mostowe o długościach nie mniejszych niż 200 m i wymagające stałej obserwacji były wyposażone w stanowiska pomiarowe rozmieszczone poza nimi - w celu umożliwienia cyklicznych pomiarów niwelacyjnych (osiadanie, przechyły podpór, ugięcia przęseł).

[/xquote]