[2]Z jakim dniem grunty nie będące własnością SP lub jst, a zajęte pod dr publiczne stały się ich własnością. Kto wypłaca odszkodowanie. Kto wydaje decyzję o przejściu tych gruntów. Do kiedy wnioski. ..........

Zaczęty przez Jigs, Środa 13 Maj 2015, 18:44:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

JigsAutor w?tku

Z jakim dniem grunty nie będące własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, a zajęte pod drogi publiczne stały się ich własnością. Kto wypłaca odszkodowanie. Kto wydaje decyzję o przejściu tych gruntów. Do kiedy można było składać wnioski. Czy wydana będzie decyzja podziałowa. Wg jakich zasad sporządzamy mapy do celów prawnych.

Ustawa reformująca administrację publiczną
Cytat
Art. 73.
1. Nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem.
2. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca:
1) gmina - w odniesieniu do dróg będących w dniu 31 grudnia 1998 r. drogami gminnymi,
2) Skarb Państwa - w odniesieniu do pozostałych dróg.
3. Podstawą do ujawnienia w księdze wieczystej przejścia na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości, o których mowa w ust. 1, jest ostateczna decyzja wojewody.
3a. Jeżeli istnieje konieczność określenia granic nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego, wydając decyzję, o której mowa w ust. 3, nie wydaje się decyzji o podziale nieruchomości.
4. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, będzie ustalane i wypłacane według zasad i trybu określonych w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości, na wniosek właściciela nieruchomości złożony w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. Po upływie tego okresu roszczenie wygasa.
5. Podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość nieruchomości według stanu z dnia wejścia w życie ustawy, przy czym nie uwzględnia się wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego trwałymi nakładami poczynionymi po utracie przez osobę uprawnioną prawa do władania gruntem.

Mapy do celów prawnych sporządza się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów

Standardy
Cytat
§ 75.Na potrzeby podziałów nieruchomości, typowych postępowań sądowych i administracyjnych sporządza się:
1)mapy do celów prawnych

§ 76.Przy opracowywaniu map oraz rejestrów lub wykazów, o których mowa w § 75, wykorzystuje się informacje zawarte w:
1)materiałach PZGiK, w tym ewidencji gruntów i budynków;
2)księgach wieczystych oraz w aktach ksiąg wieczystych;
3)orzeczeniach sądowych;
4)aktach notarialnych;
5)decyzjach administracyjnych;
6)dokumentach geodezyjnych i kartograficznych przechowywanych w archiwach państwowych;
7)dokumentach geodezyjnych i kartograficznych będących w posiadaniu zainteresowanych stron.

§ 77.1.Na treść mapy do celów prawnych, do której nie mają zastosowania przepisy wydane na podstawie art. 100 oraz art. 108 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, składają się:
1)dane określające przebieg granic działek ewidencyjnych, w powiązaniu z granicami działek sąsiednich, oraz konturów użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych zgodnie z mapą ewidencyjną;
2)numery działek ewidencyjnych, a także oznaczenia konturów użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych;
3)opis zawierający:
a)nazwę miejscowości,
b)identyfikator i nazwę jednostki ewidencyjnej,
c)identyfikator i nazwę obrębu ewidencyjnego,
d)numer księgi wieczystej, jeżeli prowadzona jest dla nieruchomości,
e)tytuł mapy i jej skalę,
f)imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, który zgłosił prace geodezyjne dotyczące mapy, oraz podpis osoby reprezentującej ten podmiot,
g)imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania uprawnień geodety, który sporządził mapę,
h)oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej,
i)datę opracowania mapy;
4)istotne dla przedmiotu opracowania szczegóły terenowe, stanowiące treść baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy.
2.Mapa do celów prawnych może zawierać także dane określające zasięg i rodzaj służebności gruntowych.
3.Mapa z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej oprócz treści, o której mowa w ust. 1 i 2, zawiera:
1)projektowane punkty i linie graniczne;
2)oznaczenia projektowanych działek ewidencyjnych;
3)wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących obiektów objętych podziałem, sporządzony zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji gruntów i budynków.
4.Wykaz zmian danych ewidencyjnych, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, może być sporządzony w formie odrębnego dokumentu.
5.Elementy, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, przedstawia się na mapie kolorem czerwonym.
6.Mapę z projektem podziału edytuje się na arkuszu formatu A4 lub jego wielokrotności, w skali dostosowanej do obszaru nieruchomości objętych projektem podziału, zapewniającej czytelność rysunku mapy, nie mniejszej niż 1:5000.
7.Jeżeli podział nieruchomości rolnej lub leśnej polega na wydzieleniu działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni do 33% powierzchni nieruchomości podlegającej podziałowi:
1)na mapie z projektem podziału nieruchomości wykazuje się mapę przeglądową zawierającą granice całej nieruchomości oraz granice projektowanego podziału w skali dostosowanej do obszaru nieruchomości, nie mniejszej niż 1:10 000, i dodatkowo wykazuje się granice wydzielanych działek ewidencyjnych i związanych z nimi obiektów ewidencyjnych w skali zapewniającej czytelność rysunku mapy, nie mniejszej niż 1:5000;
2)pole powierzchni działek wydzielanych oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w § 68 ust. 2, zaś pole powierzchni pozostałej części działki podlegającej podziałowi może być obliczone jako różnica pola powierzchni tej działki i sumy pól powierzchni działek wydzielanych i zapisane z taką samą precyzją zapisu jak pole powierzchni działki podlegającej podziałowi, wykazane w ewidencji gruntów i budynków.
8.Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio przy opracowaniu map do zasiedzenia, map do ustalenia służebności gruntowych oraz innych map do celów prawnych niewymienionych w § 75 pkt 1.
9.Zasięg służebności gruntowych wyróżnia się na mapach do celów prawnych linią przerywaną w kolorze brązowym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej, w polu mapy wolnym od rysunku.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan