[2] Właściciel wystąpił z wnioskiem do urzędu gminy o nadanie numeracji porządkowej nieruchomościom ...

Zaczęty przez Brook, Sobota 17 Sierpień 2013, 10:55:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

poke

Moim zdaniem należy kierować się tym:
§ 9. 1. Aktualizacji danych ewidencji, ich uzupełnienia lub zmiany dokonuje się, jeżeli:
6)   istniejąca numeracja porządkowa budynków zawiera wady utrudniające jej wykorzystywanie;
Ponieważ nastąpił podział zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a tym planie powinni już określić nr porządkowy nowo wybudowanego budynku.
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 08 Czerwiec 2014, 20:25:09
Dlatego wnioskuje też o zmianę nr porządkowych nieruchomości sąsiednich.

geoziom

A dlaczego zaproponował zmianę numeracji nieruchomości sąsiednich, przecież nie jest ich właścicielem, a więc ciężko powiedzieć o spełnieniu przesłanek art. 28 kpa, mówiącego o tym, że postępowanie administracyjne wszczyna się na wniosek osób mających interes lub obowiązek prawny.

Mat

Myślę, że Ecia ma rację ale również w pytaniu napisane jest, że podział zgodnie z mpzp, w którym przewidziano przyszłe podziały-i z tym nowe nr porządkowe, więc przydałoby się wtrącić parę zdań, które wymieniła Brook.

e-geo@info-lab.pl

Myślę, że tu chodzi o to....nie można zmienić numerów sąsiednich nieruchomości a nowa nieruchomość dostanie numer porządkowy np. 12A

Rozp. EMUiA § 5.5 i § 5.6

5.Nowo wybudowanemu budynkowi, który nie był przedmiotem prognozy wyrażonej w ewidencji, nadaje się numer porządkowy złożony z liczby (L), zgodnej z liczbą numeru porządkowego sąsiedniego budynku objętego ewidencją, oraz z pierwszej niewykorzystanej litery alfabetu łacińskiego (LA, LB, LC ... LX), z zachowaniem przyjętych dla danej ulicy lub miejscowości ogólnych zasad numeracji oraz z uwzględnieniem granic nieruchomości.
6.W przypadku gdy w najbliższym sąsiedztwie nowo wybudowanego budynku, o którym mowa w ust. 5, znajduje się budynek oznaczony numerem porządkowym typu LX lub w przypadku wyczerpania się liter, nowo wybudowanemu budynkowi nadaje się numer porządkowy, dopisując do oznaczenia typu LX najpierw pierwszą, a następnie kolejne litery alfabetu łacińskiego (LXA, LXB, LXC ... LXZ, LXZA, LXZB, LXZC ...).


BrookAutor w?tku

Stare pytanie, pojawiło się 29.09.2006, a zmieniły się podstawy prawne:

Właściciel wystąpił z wnioskiem do urzędu gminy o nadanie numeracji porządkowej nieruchomościom przeznaczonym pod zabudowę powstałym w wyniku podziału nieruchomości zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego przy czym zaproponował zmianę numerów porządkowych nieruchomości sąsiednich. Czy taki wniosek może być zrealizowany w całości. Proszę uzasadnić odpowiedź.

Poszłam dwoma drogami. Pierwsza:
1. PGiK Art. 47a ust.5
Cytat5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe, o których mowa w ust. 4 pkt 5 lit. a, z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
2. Rozp. EMUiA
Cytat§ 9. 1. Aktualizacji danych ewidencji, ich uzupełnienia lub zmiany dokonuje się, jeżeli:
6)   istniejąca numeracja porządkowa budynków zawiera wady utrudniające jej wykorzystywanie;
3. Rozp. EMUiA
Cytat§ 5.8. W przypadku ustalania numerów porządkowych związanych z nowymi, niezabudowanymi dotychczas ulicami lub osiedlami, a także w przypadku podjęcia decyzji o zmianie wszystkich istniejących numerów porządkowych związanych z określoną ulicą lub osiedlem stosuje się następujące zasady:
  1)   numery porządkowe wzdłuż ulic głównych wzrastają w kierunku od centrum miejscowości ku jej granicom albo z południa na północ oraz ze wschodu na zachód;
  2)   numery porządkowe wzdłuż ulic bocznych wzrastają, poczynając od głównej ulicy, w kierunku granic miejscowości;
  3)   numery porządkowe po lewej stronie ulicy, w kierunku zwiększających się numerów, oznacza się liczbami nieparzystymi, a po prawej stronie parzystymi;
  4)   numery porządkowe budynków przylegających do placu wzrastają, poczynając od naroża placu przy głównej ulicy, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara;
  5)   jeżeli plac powstaje z rozszerzenia lub skrzyżowania ulic, dla budynków przylegających do placu ustala się kolejne numery porządkowe jednej z ulic przechodzących przez plac.
Druga:
1. PGiK Art. 47a ust.5
Cytat5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe, o których mowa w ust. 4 pkt 5 lit. a, z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
2. PGiK Art. 47a ust. 3 pkt.6
Cytat3. Ewidencję miejscowości, ulic i adresów zakłada się na podstawie:
6)   miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub, w przypadku braku takiego planu, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
3. Rozp. EMUiA
Cytat§ 5. 1. Numery porządkowe, o których mowa w art. 47a ust. 4 pkt 5 lit. a ustawy, zwane dalej "numerami porządkowymi", ustala się w procesie zakładania ewidencji, a w uzasadnionych przypadkach także w procesach jej aktualizacji, uzupełnienia lub zmiany, wykorzystując do tego celu:5)   miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku takich planów - decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
Podział wykonany zgodnie z MPZP, więc uwzględniono prognozowaną numerację i nie można zmienić numeracji sąsiednich nieruchomości?
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka