[2] W jednostkach ewidencyjnych obejmujących miasto i gminę N. istnieje obowiązujący plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego określający m.in. przebieg i granice projektowane

Zaczęty przez Niwelator1983, Poniedziałek 19 Sierpień 2013, 18:58:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


ninia_2009

A ja bym dodała do podstawy prawnej Rozporządzenie w sprawie standardów... z 2011 (art. 75 itd dot. rejestrów i map do celów prawnych)


poke


Niwelator1983Autor w?tku

W jednostkach ewidencyjnych obejmujących miasto i gminę N. istnieje obowiązujący plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego określający m.in. przebieg i granice projektowanego obejścia drogowego tego miasta w ciągu istniejącej drogi krajowej. Projektowany odcinek drogi krajowej ma przebiegać przez grunty miasta N. oraz przez kilka sąsiednich obrębów wiejskich z gminy N. Burmistrz miasta N., w porozumieniu z wójtem gminy N. i w oparciu o .odpowiednie uchwały rady miejskiej i rady gminy, chce wystąpić do Rady Ministrów o zmianę granic miasta N. oraz gminy N. w taki sposób, aby włączyć z gminy do miasta grunty od strony miasta odcięte z obrębów wiejskich przez obwodnicę. Przy założeniu, że Rada Ministrów wyda odpowiedni akt normatywny, proszę wymienić w punktach, jakie kolejne czynności ma wypełnić geodeta uprawniony, który otrzymał zlecenie na przeprowadzenie całości postępowania formalnego i prac technicznych związanych ze zmianą granic jednostek podziału terytorialnego Państwa.

Zarys odpowiedzi stary, co warto dodać wg was aby był aktualny.
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 Nr 142, poz. 1591
z późn. zmianami) w art. 4, 4a i 4b reguluje m. in. postępowanie w sprawach: tworzenia, łączenia dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic na drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wydanie przez RM odpowiedniego rozporządzenia na w niosek rady gminy/miasta o zmianę granic wymaga dołączenia m. in. niezbędnych dokumentów , map i informacji potwierdzających zasadność wniosku. Tym samym , geodeta uprawniony musi przygotować dla poszczególnych obrębów wiejskich mapy i rejestry powierzchni działek gruntu podlegających wyłączeniu z terenu gminy i przekazywanych do miasta. W tym konkretnym wypadku musi też opracować geodezyjnie projektowaną linię rozgraniczającą drogi i przygotować projekt podziału nieruchomości wzdłuż nowej granicy miasta. Czynności geodety uprawnionego są więc następujące:
1) zgłoszenie do PODGiK. wykonania mapy d/c prawnych w tym, projektu podziału nieruchomości, z zastrzeżeniem etapowania prac.
2) wykonanie mapy d/c prawnych i opracowanie projektu podziału nieruchomości, a w tym:
a) ustalenie stanu prawnego nieruchomości, sprawdzenie i ustalenie na gruncie granic istniejących działek, przygotowanie dokumentów do ew. uzgodnienia stanu prawnego nieruchomości w księgach wieczystych i w ewidencji gruntów, opracowanie geodezyjne projektu podziału oraz sporządzenie wykazów zmian gruntowych oraz map i rejestrów gruntów przekazywanych z poszczególnych obrębów wiejskich do miasta
b) wyłożenie operatu technicznego i dokumentów z 1 etapu prac w PODGIK  celem uzyskania klauzuli przyjęcia ich do zasobu materiałów geodezyjnych i kartograficznych, a następnie dostarczenie burmistrzowi miasta dokumentacji geodezyjnej jako załącznika do wniosku o zmianę granic miasta N.
3) po wydaniu przez RM i wejściu w życie odpowiedniego rozporządzenia geodeta:
a) przeprowadza wyznaczenie i stabilizację na gruncie nowej granicy pomiędzy miastem i gminą oraz okazuje ją protokolarnie zainteresowanym właścicielom gruntów oraz przedstawicielom samorządu terytorialnego,
b) składa w PODGiK operat techniczny z II etapu prac wraz z dodatkowym i egzemplarzami map i rejestrów gruntów w celu przyjęcia ich do zasobu i nadania im cech
dokumentów służących do działań prawnych.
Podstawy prawne
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 N r 142, poz 1591 zpóźn. zmianami).
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287).
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651ze zmianami.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. N r 268, poz. 2663)