[2] Proszę podać w jaki sposób można dokonać fizycznego podziału nieruchomości obejmującej działkę o pow. 1000 m kw...

Zaczęty przez nowapocalipse, Piątek 08 Marzec 2013, 10:00:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ninia_2009

Sąd bierze tylko pod uwagę ustalenia planu. Sąd bierze wszelki czynniki pod uwage. Wyrok sądu może być różny od ustaleń mpzp.

DAREK

USTAWA o Gospodarce Nieruchomościami
Art. 95.
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli po-dział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
2) wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze;
3) wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa;
4) realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub z odrębnych ustaw;
5) realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych;
6) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi publicznej;
6a) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej;
6b) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego;
6c) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o pozwoleniu na realizację inwestycji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych;
7) wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego;
8) wydzielenia działek gruntu na terenach zamkniętych.


Z ustawy wynika, że można tylko jeśli działka jest zabudowana i tyle. Sąd chyba???? powołał jakiegoś biegłego, który coś tam majestatowi doradził wykonując opracowanie.

Beduin

w nawiązaniu do pytania w tym wątku taki przykład:

działka o pow 1000m2 jest własnością 2 współwłaścicieli, każdy ma 1/2 udziału. czy można znieść współwłasność na podstawie orzeczenia sądu gdy w planie miejscowym minimalna pow. działek na ten obszar to 800m2???
czy sądowe zniesienie współwłasności jest wykonywane nie zależnie od mpzp???

ninia_2009

Uwaga do podstawy prawnej:
Art. 211 i 212 KC wynika z Art. 1035. Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fprawo.uni.wroc.pl%2Fpliki%2F7921&ei=2m-EU-3bAbHB7AaowYHQBg&usg=AFQjCNFcDZhd55NvZfu9KQT8U81NaodQug

wiedzmy23

Zniesienie współwłasności w trybie sądowym regulują przepisy KC art. 212 oraz art. 211, który mówi o tym, że wniosek o podział nieruchomości w naturze może złożyć każdy ze współwłaścicieli. Dodatkowo jeśli w wyniku podziału powstaną działki o nierównych powierzchniach (nie odpowiadających udziałom 1) sąd może zarządzić dopłaty pieniężne.
W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalny sąd zwróci się do biegłego z zakresu budownictwa  o uzyskanie opinii dotyczącej technicznych możliwości podziału budynku.
Ad a) możliwy jest podział działki na dwie, projektowana granica przebiegać będzie wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzą ściany oddzielenia przeciwpożarowego na całej wysokości budynku – od fundamentu do pokrycia dachu – dzielących jednocześnie budynek na dwa odrębne budynki.
W tym przypadku – gdy brak ścian oddzielenia przeciwpożarowego, granica przebiega wzdłuż pionowych płaszczyzn –ściany usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do pokrycia dachu ( w jednej linii). Spełniony musi zostać warunek, że ściany te dzielą budynek na dwie oddzielnie wykorzystywane części, które mają własne wejścia i są wyposażone w oddzielne instalacje.
Sąd w tym przypadku może zobowiązać dotychczasowych współwłaścicieli do przystosowania budynku tj. budowy odpowiednich ścian, zamurowania okien.(nie mogę znaleźć na razie paragrafu na to).
Wydzielając działki pod budynkiem należy spełnić wymogi działki budowlanej – m.in. dostęp do drogi publicznej i wyposarzenie w urządzenia infrastruktury technicznej.)
Ad b) Orzeczeniem sądu znoszącym współwłasność  można ustanowić odrębną własność lokalu. W tym przypadku samodzielne lokale będą stanowić parter i piętro domu, wspólne strych, klatka schodowa i piwnica będą pomieszczeniami przynależnymi. Właścicielom lokali przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu, dopóki trwa odrębna własność lokali nie można znieść współwłasności nieruchomości wspólnej – działka nadal pozostaje we współwłasności spadkobierców.
Możliwy jest podział nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, w którym wyodrębniono lokale jeśli działka budowalna jest od niej  mniejsza. W tym przypadku należało by sprawdzić, czy powstałą  po podziale działkę niezabudowaną  będzie można racjonalnie wykorzystać (czy nie będzie za mała na dalsze inwestycje np.) W przypadku podziału należy ustanowi odpowiednie służebności drogi koniecznej.
Ad 3)Podział działki na dwie działki budowalne – zabudowana dla jednego spadkobiercy, niezabudowana dla drugiego,  ustanowienie odpowiednich służebności drogi koniecznej. Wyrównanie różnicy wartości działek w formie dopłat.
Podstawa prawna :
KC 211, 212
Ustawa o gospodarce nieruchomościami 93. 3b, ,
Rozporządzenie RM w spawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości:  art.. 5.1,5.2
Ustawa o własności lokali art.2.4, 3.1, 5.1, 7.1


support

Wydaje się sensowna i w nawiązaniu do pytania:
Cytatw celu sądowego zniesienia współwłasności
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


juli2000

Co powiecie na taką odp ad. c)
Wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego (art. 95 ust 7 g.n). Budynek dla jednego ze spadkobierców, pozostała działka dla drugiego i wzajemne dopłaty pieniężne przy zniesieniu współwłasności. Zgodnie z KC
[xquote]Art. 212. § 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.[/xquote]

Jak

Jeszcze Ustawa o własności lokali z 1994r

support

do całej odpowiedzi:
Ustawa Kodeks cywilny z 1964 r.
Ustawa Prawo budowlane z 1994 r.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


nowapocalipseAutor w?tku


Jak

Podpunkt b: Należy wyodrębnić każdy lokal jako odrębny przedmiot własności, wydzielić działkę budowlaną niezbędną do prawidłowego korzystania z budynku, która pozostałaby we współwłasności właścicieli lokali. Piwnica itd...tez pozostaje we współwłasności. Pozostała część działki należy podzielić na 2 działki budowlane. W razie potrzeby trzeba ustanowić służebności przejazdu.

Podpunkt c: Budynek pozostaje we współwłasności,wydzielić działkę budowlaną niezbędną do prawidłowego korzystania z budynku.Pozostała część działki należy podzielić na 2 działki budowlane. W razie potrzeby trzeba ustanowić służebności przejazdu.


support

Możliwe byłoby tylko wydzielenie nieruchomości budynkowej z obsługującą ją działką i pozostawienie jej nadal we współwłasności obu spadkobierców, a pozostałą część istniejącej działki można by podzielić tak jak w sytuacji opisanej w punkcie b).

[xquote]b) należałoby wydzielić działkę pod budynkiem (w granicach niezbędnych do prawidłowego użytkowania budynku przez obie strony), natomiast oba lokale mieszkalne należałoby wyodrębnić z budynku jako nieruchomości lokalowe, z pozostawieniem we współwłasności pozostałych części budynku (np. piwnicy, strychu, klatki schodowej) oraz działki gruntu, jako pozostających we wspólnym użytkowaniu. Pozostała część istniejącej działki mogłaby zostać podzielona na dwie odrębne działki gruntu mające charakter działek budowlanych. Wydzielona odrębna nieruchomość budynkowo-lokalowa musiałaby władać służebnością drogi koniecznej ustanowionej na nowo wydzielonych działkach budowlanych na rzecz każdego z wyodrębnionych lokali mieszkalnych, bądź korzystać z drogi wydzielonej z pierwotnej nieruchomości.[/xquote]
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


nowapocalipseAutor w?tku

Treść pytania brzmi.

Proszę podać w jaki sposób można dokonać fizycznego podziału nieruchomości obejmującej działkę o pow. 1000 m kw. Zabudowaną usytuowanym na jej środku jednym domem mieszkalnym, w celu sądowego zniesienia współwłasności na rzecz dwóch spadkobierców w sytuacji gdy:
a) konstrukcja budynku pozwala na przebudowę ścian działowych i jego podział funkcjonalny wzdłuż płaszczyzn pionowych na dwa odrębne budynki mieszkalne,
b) konstrukcja budynku pozwala na wydzielenie odręnych lokali mieszkalnych w układzie: parter-piętro, ze wspólnym użytkowaniem piwnic, strychu i klatki schodowej,
c) konstrukcja budynku nie pozwala na funkcjonalne wyodrębnienie lokali mieszkalnych, ale szerokość frontu działki od strony drogi pozwala na zachowanie normatywu przy ewentualnym podziale nieruchomości na dwie działki budowlane.


Na podpuknt a dałbym pragraf 4.1 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów, oraz art. 93.3b , art 96.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami

czy ktoś wie co w przypadku punktów b i c?


Moja propozycja "b" to KC art 212.

Proszę o pomoc.