[2] Proszę podać zasady i warunki ustanawiania i wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego, organy właściwe w tych sprawach oraz opłaty ponoszone z tego tytułu.

Zaczęty przez ninia_2009, Wtorek 08 Kwiecień 2014, 00:54:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kjozwik

art. 207 uogn
"Osoby, które były posiadaczami nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy w dniu 5 grudnia 1990 r. i pozostawały nimi nadal w dniu 1 stycznia 1998 r., mogą żądać oddania nieruchomości w drodze umowy w użytkowanie wieczyste wraz z przeniesieniem własności budynków, jeżeli zabudowały te nieruchomości na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją stałą. Nabycie własności budynków wybudowanych ze środków własnych posiadaczy następuje nieodpłatnie.
1a. Jeżeli nieruchomość została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową, zawarcie umowy, o której mowa w ust. 1, jest uzależnione od zgodności tej lokalizacji z ustaleniami planu miejscowego obowiązującego w dniu zgłoszenia żądania.
2. Posiadacze, o których mowa w ust. 1, mogą być zwolnieni z pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, jeżeli złożą wnioski o oddanie im nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed upływem roku od dnia wejścia w życie ustawy."

W tym przypadku jest to roszczenie i wówczas starosta wykonujacy zadania z zakresu administracji rządowej nie wnioskuje do wojewody o wyrażenie zgody na oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.


Druga sprawa.
Użytkowanie wieczyste można nabyć w drodze decyzji. np grunty PKP
przykład takiej decyzji:
http://www.kowiesy.pl/plik,3928,tresc-decyzji.pdf

W nawiązaniu do opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego , to należy zauważyć, iz niektóre ustawy zwalniają z opłat rocznych i tak np.  grunty zajęte pod infrastrukturę kolejową zwolnione są z opłat rocznych, podobnie zajęte pod salki katechetyczne itd.
Kolejną nie poruszoną wyżej kwestią są opłaty związane z wygaśnięciem prawa użytkowania wieczystego.

art 69 uogn
"Na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży. "

Art.4.1. ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności:
"Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia, z zastrzeżeniem art. 5.
2.W decyzji, o której mowa w art. 3 ust. 1, właściwy organ ustala opłatę z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Do ustalenia tej opłaty stosuje się odpowiednio przepisy art. 67 ust. 3a i art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.).


Raczej nie sądzę aby na egzaminie był jeszcze czas pisać o tym, że są bonifikaty i możliwości rozłożenia tych opłat na raty, aktualizacje.

nusia

pomimo dużej treści, starając się używać skrótów UW, Sp, jst (nie ma tego w zarysie) dodałabym:

Prawo UW wygasa:

- z dniem zawarcia umowy sprzedaży na rzecz użytkownika wieczystego (art. 32 ugn)
- w przypadku nabycia przez państwową jednostkę organizacyjną prawa UW ustanowionego na nieruchomości stanowiącej własność SP, podobnie w przypadku nabycia przez samorządową jednostkę organizacyjną praw UW ustanowionego na nieruchomości gruntowej odpowiedniej jst (art. 17 ust. 2 ugn)
- tutaj nie do końca jestem pewna ale na logikę w przypadku przekształcenia prawa UW w prawo własności stosownie do przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Organy właściwe w sprawach ustanawiania UW:

- starosta za zgodą wojewody gdy ZN SP (art. 23 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 4 ust. 3b ugn)
- wójt za zgodą rady gminy gdy gminny ZN(art. 25 ust. 1 i 2 ugn w związku art. 18 ust. 2 pkt 9 lit a ustawy o samorządzie gminnym)
- zarząd powiatu za zgodą rady powiatu gdy powiatowy ZN  (art. 25 b ugn w związku z art. 12 pkt 8 lit a ustawy o samorządzie powiatowym)
- zarząd województwa za zgodą sejmiku województwa gdy wojewódzki ZN (art. 25 d ugn w związku z art. 18 pkt 19 lit a ustawy o samorządzie województwa)
- wojewoda w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność SP lub Wójt (burmistrz, prezydent miasta) w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy, w drodze decyzji wydanej na podstawie art. 200 ugn w sprawach stwierdzenia nabycia z mocy prawa w związku z ustawą z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami z dniem 5 grudnia 1990 r. nabycia własności budynków, prawa UW.

AKKA

Trzeba jeszcze (bo tego też dotyczy pytanie) odpowiedzieć jakie są organy właściwe w tych sprawach:
ja odpowiedzialnym tak:
zgodnie z ustawa o gospodarce nieruchomościami mamy 4 rodzaje zasobów nieruchomości: SP, gminne, powiatowe i wojewódzkie. W związku z tym organy właściwe w sprawach użytkowania wieczystego to:
- starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej (gdy zasób N SP)
- wójt, bur. lub prezydent miasta (gdy gminny zasób N)
- zarząd powiatu (gdy powiatowy zasób N)
- zarząd województwa (gdy wojewódzki zasób N).

Podstawa prawna: UGN Art. 20 - 25d

GeoKart

Widzę że bardzo skrócona wersja na egzaminie będzie mało czasu na tak sóbtelną analizę treści
Podaję dokładną podstawę prawną bo wyżej jej nie ma

KC Art: 232,233,234,235,236,237,238
oGN Art33.1.2, Art 27, Art 71.1, Art 72.1

Tyle odszukałem
Do reszty nie dotarłem więc proszę o dopisanie.

ninia_2009Autor w?tku

[2] Przykładowe pytania opisowe dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień zawodowych z zakresu drugiego

14   Proszę podać zasady i warunki ustanawiania i wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego, organy właściwe w tych sprawach oraz opłaty ponoszone z tego tytułu.

= Na czym polega prawo użytkowania wieczystego, kto i dla kogo ustanawia takie prawo, w jaki
sposób, na jak długo, jakie są zasady i warunki wygaśnięcia tego prawa, jakie opłaty ponoszone
są z tego tytułu


Zarys odpowiedzi /pyt. 5 z 09-09-2011/

1. Grunty stanowiąca własność Skarbu Państwa a także jednostek samorządu terytorialnego oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym, w drodze przetargowej lub bezprzetargowej. Grunty oddaje się w ściśle oznaczonym celu (np w celu wybudowania budynku mieszkalnego)
2. Do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste stosuje się przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości (forma aktu notarialnego i wpis w księdze wieczystej)
3. Budynki i inne urządzenia wzniesione przez użytkownika wieczystego na nieruchomości, stanowią jego własność. Przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego, użytkownik kupuje na własność budynki i urządzenia znajdujące się już na nieruchomości.
4. Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. Dopuszczalne jest oddanie na okres krótszy co najmniej jednak na lat 40.
5. W ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu użytkownik wieczysty może żądać jego przedłużenia na dalszy okres. Umowa o przedłużenie powinna być zawarta również w formie aktu notarialnego.
6. Nabywający grunt w użytkowanie wieczyste płaci opłatę pierwszą w wysokości od 15 do 25 % jego ceny a przez okres trwania użytkowania wieczystego uiszcza opłatę roczną w zależności od przeznaczenia nieruchomości, od 0,3 do 3 % ceny.
7. Warunki korzystania z prawa użytkowania wieczystego określa się w umowie między nabywającym a organem reprezentującym Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.
8. Umowa użytkowania wieczystego może być rozwiązana przed upływem określonego terminu, jeżeli użytkownik korzystał z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w
umowie.
9. Wraz z wygaśnięciem użytkowania wieczystego wygasają ustanowione w nim obciążenia.
10. W razie wygaśnięcia użytkowania wieczystego należy się użytkownikowi ustalone w umowie wynagrodzenie za wzniesione przez niego lub nabyte budynki i inne urządzenia.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z 1964 r – Kodeks Cywilny
2) Ustawa z 1997 r o gospodarce nieruchomościami