[2] Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy można żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości.

Zaczęty przez silhouette, Sobota 02 Marzec 2013, 11:26:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ninia_2009

Podobne pytanie pojawiło się na egzaminie w 2014r:
"Proszę podać definicję drogi koniecznej i opisać zasady i warunki jej ustanowienia oraz wygaśnięcia lub zniesienia tego prawa. W jaki sposób wykazuje się drogę konieczną na mapach do celów prawnych?"

Marlena

"Roszczenie o ustanowienie służebności drogi koniecznej przysługuje, gdy: a) nieruchomość nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, b) nieruchomość ma wprawdzie bezpośredni dostęp do drogi publicznej, ale jest on nieodpowiedni. Odpowiedni dostęp do drogi publicznej musi stwarzać rzeczywistą, bezpieczną możliwość swobodnego przedostawania się z nieruchomości do takiej drogi; możliwość ta musi dotyczyć drogi prawidłowo funkcjonującej w systemie dróg publicznych i istnieć trwale, a nie tylko w pewnych okresach roku." cytat z Postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2011 r.I CSK 657/10

Ponadto: postanowienie SN z dnia 28 listopada 2000 r., IV CKN 172/00; postanowienie SN z dnia 19 marca 2002 r., IV CKN 895/00; postanowienie SN z dnia 21 marca 2003 r., II CKN 1256/00.

support

 :posting: ciekawe czy są nowsze orzeczenia sądów w tym przedmiocie.
Z powyższego wynika że trzeba mieć szeroką wiedzę by starać się o zakres 2 uprawnień.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


wiedzmy23

#6
Do drogi koniecznej nie muszą być stosowane wymogi rozporządzenia z 12 kwietnia 2002.
A co do tego czy można przeprowadzić drogę konieczną mimo, iż jest odjazd znalazłam cosik takiego:

Postanowienie SN z dnia 6 kwietnia 2004 r., I CK 552/03
Gdy dostęp do drogi publicznej jest nieodpowiedni, regułą powinno być  przystosowanie go do użytku, a nie ustanowienie służebności drogi  koniecznej innym szlakiem, chyba że przystosowanie takie byłoby niemożliwe  lub wymagałoby niewspółmiernych i nieopłacalnych nakładów (art. 145 § 1 k.c.).
Uznanie dostępu za nieodpowiedni: SN 16 luty 1963  III CR 195/62
- gdy suma kosztów urządzenia dojazdu przez działkę obciążoną służebnością wyższa od uszczerbku nieruchomości obciążanej
- zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej większe niż uszczerbek nieruchomości obciążanej

sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 29 Kwiecień 2013, 22:33:38
mimo iż jest dojazd nie odjazd :)

support

Kodeks cywilny
z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. Nr 16, poz. 93)
[xquote]Art. 145 [Służebność drogi koniecznej]
§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.[/xquote]

W akcie o ustanowieniu służebności musi być określone, na jakiej szerokości ta służebność przysługuje. Aby można było mówić o prawidłowym dojeździe do działki budowlanej, muszą być spełnione kryteria. Określono je w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

[xquote]§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.[/xquote]
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


silhouetteAutor w?tku

Oj już od razu straciła zainteresowanie.....;)
Po prostu nie miałam czasu sprawdzić odpowiedzi.
Dziękuję za zarys odpowiedzi ale jednak dalej nie potrafię wskazac konkretnego przepisu, gdyz ani w KC ani KPC takiego zapisu moim zdaniem nie ma.

support

 :sah: jak widać pomoc była zbędna,  :hmm: i osoba pragnąca poznać odpowiedź straciła zainteresowanie.

:russian_ru: wydaje mi się że zbyt się angażuję - rozczarowanie jest tym większe.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

Pytania egzaminacyjne oraz zarysy odpowiedzi na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego i czwartego w dniu 8 kwietnia 2011 r.  ;)

[xquote]Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy można żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości.[/xquote]
Zarys odpowiedzi

Zarys odpowiedzi:
Droga konieczna jest to służebność gruntowa ustanowiona na nieruchomościach sąsiednich w celu zapewnienia odpowiedniego dostępu do drogi publicznej dla danej nieruchomości lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich.
Droga konieczna może być ustanowiona za odszkodowaniem:
a) w umowie cywilnej
b) poprzez orzeczenie sądowe
Służebność ta podlega wpisowi do księgi wieczystej.
Służebność ustala się w taki sposób aby odbyło się to z jak najmniejszą szkodą dla nieruchomości sąsiednich.
Dla nieruchomości pochodzących z podziału droga konieczna powinna być ustanowiona z nieruchomości pierwotnej, podlegającej podziałowi.
Można żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej, jeżeli istniejący dojazd jest niemożliwy, bądź nieodpowiedni.
Podstawa prawna:
Ustawa Kodeks cywilny, Ustawa Kodeks postępowania cywilnego
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


silhouetteAutor w?tku

Pytanie z zakresu 2:
Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy można
żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości.

Chodzi mi o część drugą pytania. Wiem ,że odpowiedz jest na pewno twierdząca tylko nigdzie nie mogę znaleźć przepisu na to.
Może ktoś ma jakiś pomysł?

Jeśli wątek założyłam w nieodpowiednim miejscu, to z góry przepraszam admina i proszę o przesunięcie.

//edit by support
przeniosłem wątek w rozmowy o pytaniach opisowych