[2] Proszę określić, w jakich przypadkach o rozgraniczeniu nieruchomości decyduje sąd, wymienić w kolejności ważności kryteria, jakie zastosuje sąd przy ustalaniu granic...

Zaczęty przez ninia_2009, Wtorek 08 Kwiecień 2014, 22:06:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ninia_2009Autor w?tku

Sądze, że odpowiedz na twoje pytanie powinna być przeniesiona do innego wątku aby nikt nie mylił ją z tematem przewodnim. Tak w pigółce wg. Zenona Marca.
"Nadnieniam, że raz ustalone granice nieruchomości w/g stanu prawnego nie mogą podlegać ponownemu rozgraniczeniu a tylko wznowieniu zgodnie z art. 39 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (postępowanie administracyjne). Sąd obowiązany jest dokonać rozgraniczenia przede wszystkim według stanu prawnego (postępowanie sądowe)
Obowiązki geodety przeprowadzającego  rozgraniczenie:
musi przestrzegać wszystkich reguł procesowych postępowania i zasad określonych w KPA
• ma zbadać i wyjaśnić wszystkie okoliczności faktyczne i prawne
• ma czuwać aby żadna ze stron nie poniosła straty
• wyłączenie geodety z udziału w sprawie

Zasady ustalania granic przez geodetę
• po pierwsze według stanu prawnego,
• jeśli nie można ustalić granicy według stanu prawnego to należy ją ustalić wg znaków, śladów, dokumentów,
• jeżeli nie uda się ustalić granicy wg dwóch powyższych kryteriów geodeta ustala granicę według zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony.   
"

sfl

Więc w takim razie jakie będą te kryteria? W rozporządzeniu ws rozgraniczania nieruchomości jest również mowa o dokumentach które się uwzględnia przy ustalaniu granic i są wyszczególnione jakie dokumenty w jakiej kolejności, czy te zapisy dotyczą również tylko geodety czy może sądu również

CytatRozdział 2
Rodzaje dokumentów stanowiących podstawę ustalania przebiegu granic
§ 3.Podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości stanowią dokumenty:
1)stwierdzające stan prawny nieruchomości,
2)określające położenie punktów granicznych i przebieg granic nieruchomości.
§ 4.Dokumentami, o których mowa w § 3 pkt 1, są:
1)odpisy z ksiąg wieczystych lub odpisy dokumentów znajdujących się w zbiorze dokumentów,
2)wypisy aktów notarialnych,
3)prawomocne orzeczenia sądu i ugody sądowe,
4)ostateczne decyzje administracyjne.
§ 5.1.Dokumentami, o których mowa w § 3 pkt 2, są:
1)dokumenty geodezyjne zawierające dane liczbowe do ustalenia przebiegu granic:
a)szkice graniczne, protokoły graniczne, akty ugody,
b)zarysy pomiarowe z pomiaru granic,
c)szkice wyznaczenia granic działek wydzielonych w wyniku scalenia, wymiany gruntów lub w wyniku podziału nieruchomości,
d)inne dokumenty pomiarowe, obliczeniowe i opisowe pozwalające na ustalenie przebiegu granic,
2)w razie braku dokumentów, o których mowa w pkt 1, mapy i plany obejmujące granice albo inne elementy pozwalające na odtworzenie lub analizę przebiegu granic, w szczególności:
a)mapy jednostkowe nieruchomości,
b)mapy katastralne,
c)mapy scalenia i wymiany gruntów,
d)plany parcelacyjne,
e)mapa ewidencji gruntów,
f)mapa zasadnicza.
2.Dokumenty, o których mowa w ust. 1, stanowią podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości, jeżeli zostały przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z uwzględnieniem § 6 ust. 1.
3.Za podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości mogą służyć uwierzytelnione przez ośrodek dokumentacji kopie, wyrysy, odrysy, wypisy lub odpisy dokumentów przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, jeżeli zawierają dane o ich rodzaju, dacie powstania i wykonawcy.
§ 6.1.Dokumenty nie znajdujące się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym mogą stanowić podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości, jeżeli:
1)stanowią całość lub część operatu pomiarowego lub katastralnego,
2)zawierają podpis wykonawcy i datę sporządzenia dokumentu lub istnieje możliwość ustalenia wykonawcy i takiej daty,
3)można stwierdzić, że zostały one sporządzone w wyniku dokonania pomiarów na gruncie i użyte do opracowania mapy nieruchomości, której przebieg granic jest ustalany, lub nieruchomości bezpośrednio z nią sąsiadującej,
4)zostały sporządzone przez osoby i organy, których wykaz stanowi załącznik 1 do rozporządzenia.
2.Dokumenty, o których mowa w ust. 1, lub ich kopie, potwierdzone przez geodetę, podlegają włączeniu do operatu rozgraniczeniowego.
§ 7.Jeżeli brak jest dokumentów, o których mowa w § 5 i 6, za podstawę ustalenia przebiegu granic nieruchomości można przyjąć dokumenty określone w § 4, jeżeli zawierają dane o przebiegu granicy.

ninia_2009Autor w?tku

Myśle, że nie. komisja mogłaby ci dać ujemny punkt za opis kryteriów jakie stosuje geodeta bo pytanie dotyczy tylko kryteriów jakie bierze pod uwagę sąd. Istotne jest to czy je rozumiesz a nie piszesz co ci do głowy przychodzi w odpowiedzi.

sfl

A czy do odpowiedzi nie należałoby dorzucić czynności przewidzianych przy ustalaniu przebiegu granic. Co prawda dotyczą one upoważnionego geodety, a nie sądu ale pytają o kryteria jakie zastosuje sąd przy ustalaniu przebiegu granicy a innej logicznej odpowiedzi nie znajduje:
Art 31 PGiK

CytatArt. 31.
1. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
2. Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
3. Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy.

4. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do za-warcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.

No chyba że chodzi tutaj o zapisy wspomnianej już ustawy Kodeks Cywilny

CytatArt. 153.
Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

nusia

a co z przypadkiem gdy:

- o rozgraniczeniu orzeka sąd gdy strona wniosła o uchylenie się od skutków ugody zawartej przed geodetą w drodze postępowania rozgraniczeniowego (art. 82-88 KC)


W pytaniu:
https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/(2)-kto-i-w-jakim-trybie-rozstrzyga-w-sprawach-o-rozgraniczenie-nieruchomosci-na/

jest wymieniony ten przypadek a tutaj nie??

W zasadzie zastanawia mnie czy w tym przypadku (jeżeli zaistnieją przesłanki do uchylenia się od skutków ugody) Sąd ograniczy się do stwierdzenia nieważności ugody i będzie konieczność wznowienia (tylko jak wznowić jak sprawa nie zakończona ostateczną decyzją) lub kontynuowania po prostu postępowania rozgraniczeniowego zgodnie z Pgik, czy może Sąd stwierdzi nieważność ugody jednocześnie orzekając o rozgraniczeniu.

ma ktoś pomysł na ta odpowiedź?

ninia_2009Autor w?tku

[2] Przykładowe pytania opisowe dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień zawodowych z zakresu drugiego
4. Proszę określić, w jakich przypadkach o rozgraniczeniu nieruchomości decyduje sąd, wymienić w kolejności ważności kryteria, jakie zastosuje sąd przy ustalaniu granic oraz podać warunki, jakie może lub musi uwzględnić sąd przy rozstrzygnięciach o rozgraniczeniu nieruchomości. Proszę podać podstawy prawne udzielonych odpowiedzi.
Pytanie: z  lutego 2006
- Jeżeli strona jest niezadowolona z ustalenia – może żądać przekazania do sądu Art. 33. 1. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron. 2. Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi.

- Jeżeli spór i brak ugody Art. 34. 1. Jeżeli w razie sporu co do przebiegu linii granicznych nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1, upoważniony geodeta tymczasowo utrwala punkty graniczne według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron, oznacza je na szkicu granicznym, sporządza opinię i całość dokumentacji przekazuje właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).
2. Organ, o którym mowa w ust. 1, umarza postępowanie administracyjne i przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi.
3. Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.

- Przy sprawie o własność przed sądem - Art. 36. Sąd, przed którym toczy się sprawa o własność lub o wydanie nieruchomości albo jej części, jest właściwy również do przeprowadzenia rozgraniczenia, jeżeli ustalenie przebiegu granic jest potrzebne do rozstrzygnięcia rozpatrywanej sprawy. W tym wypadku sąd w orzeczeniu zamieszcza również rozstrzygnięcie o rozgraniczeniu nieruchomości.
Podstawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne

Sąd ustala wg Art. 153 KC. Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.
Podstawa Kodeks Cywilny