[2] Geodeta uprawniony przeprowadza rozgraniczenie nier o kształcie prostokąta o pow. 1,80 i jednym z boków 50 m. Jakie są czynności przygotowawcze geodety i ile punktów zastabilizuje?

Zaczęty przez Madzia, Sobota 23 Maj 2015, 16:52:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gucio

Oczywiście ustalenie stron postępowania nie należy do czynności geodety gdyż organem prowadzącym postępowanie jest wójt i to należy do jego obowiązków.

MadziaAutor w?tku

2.   Geodeta uprawniony przeprowadza rozgraniczenie nieruchomości o kształcie prostokąta o pow. 1,80 i jednym z boków 50 m. Jakie są czynności przygotowawcze geodety i ile punktów zastabilizuje?


Art. 29. 1.Prawo GiK.
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.
2. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami.

§ 8. W toku prac przygotowawczych geodeta wykonuje następujące czynności:
1) zgłasza pracę geodezyjną w ośrodku dokumentacji,
2) przeprowadza analizę informacji zawartych w dokumentach uzyskanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz znajdujących się w księgach wieczystych, a także w dokumentacji uzyskanej od strony,
3) sporządza, w razie potrzeby, szkic zawierający informacje o przebiegu granic, uzyskane w wyniku wcześniej wykonywanych pomiarów,
4) określa termin rozpoczęcia czynności ustalenia przebiegu granic i doręcza stronom wezwania do stawienia się na gruncie.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe ustalenie strony oraz skuteczne zawiadomienie.

KPA Art. 28. Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Art. 32. 1. Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.
2. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa.
3. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.
4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika – nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Umieszczenie znaków granicznych
§ 18. 1. Znaki graniczne umieszcza się w odległości dobrej widoczności z punktu na punkt, w odstępach nie większych niż 200 m.
2. W przypadku granic naturalnych, nieregularnych, znaki graniczne osadza się w głównych punktach załamania granicy lub w ich pobliżu, z podaniem danych pozwalających na wyznaczenie wszystkich punktów granicznych.

Pole prostokąta to a x b. Czyli 50 x 360 m =18 000 m

Potrzebujemy do zastabilizowania 6 znaków granicznych.

Podstawa prawna.
1. Prawo Gik
2. KPA
3. Rozporządzenie w sprawie rozgraniczenia.