[4] Co to jest obszar kolejowy i jakie odległości usytuowania budynków oraz odstępstwa

Zaczęty przez Jigs, Czwartek 12 Grudzień 2013, 22:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JigsAutor w?tku

Cytat: Jak w Piątek 13 Grudzień 2013, 07:11:50
Definicja obszaru kolejowego znajduje się w instrukcji D-19

Z D19
Cytat§1
Ilekroć w instrukcji jest mowa o obszarze kolejowym należy przez to rozumieć wydzieloną powierzchnię gruntu przeznaczoną do eksploatacji linii kolejowej wraz ze znajdującymi się na tym gruncie budynkami, budowlami  i  urządzeniami  służącymi  temu  celowi,  a w szczególności  linie  kolejowe,  bocznice,  place, rampy  ładunkowe  oraz  budowle  i  budynki  przeznaczone  do  stacjonowania  pojazdów  szynowych, pociągów technicznych i ratunkowych oraz obiekty służące ich utrzymaniu
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

Jak


JigsAutor w?tku

Co to jest obszar kolejowy i jakie odległości usytuowania budynków oraz odstępstwa

Ustawa o transporcie kolejowym art. 4.8 + 53 + 57
Cytat
4.8. obszar kolejowy – powierzchnia gruntu określona działkami ewidencyjnymi, na której znajduje się droga kolejowa, budynki, budowle i urządzenia przeznaczone  do  zarządzania,  eksploatacji  i  utrzymania  linii  kolejowej  oraz przewozu osób i rzeczy;

Art. 53.
Cytat
53.1.  Usytuowanie  budowli,  budynków,  drzew  i  krzewów  oraz  wykonywanie  robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic kolejowych i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości nie zakłócającej ich eksploatacji, działania  urządzeń  związanych  z  prowadzeniem  ruchu  kolejowego,  a  także  nie powodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
2. Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Odległości, o których mowa w ust. 2, dla budynków mieszkalnych, szpitali, domów  opieki  społecznej,  obiektów  rekreacyjno-sportowych,  budynków  związanych z wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży powinny być zwiększone, w zależności od przeznaczenia budynku, w celu zachowania norm dopuszczalnego hałasu w środowisku, określonych w odrębnych przepisach.
4. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do budynków i budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy.
Art. 57.
Cytat
57.1. W przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od warunków usytuowania budynków i budowli określonych w art. 53 oraz wykonywania robót ziemnych określonych na podstawie art. 54. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia oraz bezpieczeństwa i prawidłowego ruchu kolejowego, a także nie może zakłócać działania urządzeń służących do prowadzenia tego ruchu.
2. Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo po uzyskaniu opinii właściwego zarządcy.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan