Updates:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

[2] Komu przysługuje uprawnienie do występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania o rozgraniczen

Zaczęty przez aneczka843, Wtorek 19 Listopad 2013, 13:46:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


geoziom

ninia_2009 ja też się uczę i uczył się będę przez całe życie. 8)
ale właśnie w przypadku ograniczonych praw rzeczowych tj. użytkowanie i służebność, osoby wykonujące te prawa też są stronami rozgraniczenia jeśli wykonywane ustalenie przebiegu granic ma wpływ na zasięg wykonywania przez nich w/w praw.

Misiek

    Wpadła mi w ręce fajna broszurka wydana przez WBDGiK w Krakowie w 1997 roku (no to już jakiś czas temu)  "Poradnik - rozgraniczenie nieruchomości w pytaniach i odpowiedziach"  część odpowiedzi jest nieaktualna ale akurat ten problem myślę jest aktualny.
Pytanie 4.
"Komu przysługuje uprawnienie do złożenia wniosku o rozgraniczenie nieruchomości?"

Podmiotem uprawnionym do wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego jest strona w rozumieniu art.28 KPA. A zatem każdy czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. W praktyce oznacza to, ze stronami w postępowaniu rozgraniczeniowym będą właściciele nieruchomości rozgraniczanej i nieruchomości sąsiednich.
Gdy wniosek o rozgraniczenie złoży osoba nie będąca jej wlascicielem, to do udziału w postepowaniu należy wezwać własciela nieruchomości.
A zatem uprawnienie do wszczęcia postepowania rozgraniczeniowego przysługuje:

  • właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości
  • użytkownikowi wieczystemu
  • użytkownikowi
  • posiadaczowi samoistnemu
  • osobom, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości, których realizacja jest zależna od wielkości gruntu

jako podstawę prawną podano KPA Art28-34[/list]


geoziom

ninia_2009 nie rozumiem za bardzo Twojego pojęcia samoistnego posiadania?
Przecież najprostsze jest stwierdzenie,że posiadaczem samoistnym, jest ten, który włada nieruchomości jak właściciel. Więc posiadaczem samoistnym jest zarówno ten, który posiada tytuł prawny jak i ten który go nie posiada, a zachowuje się jak właściciel. Przy czym należy tu odróżnić posiadanie zależne, które jak sama nazwa wskazuje zależy od właściciela.

"posiadacze samoistni, jeżeli na ich korzyść przemawia domniemanie z art. 341 k.c. o zgodności posiadania ze stanem prawnym,"
chodzi, że to domniemanie istnieje dotąd dopóki, ktoś inny nie wytoczy jakiegokolwiek roszczenia windykacyjnego.

A EGiB jest tylko od rejestrowania stanów powstałych poza EGiB, o wykazaniu posiadacza samoistnego w EGiB decyduje starosta w formie decyzji.

ninia_2009

Sprawdź czy w tej książce piszą nie kto wnosi lecz kto jest stroną w postępowaniu i te co wymieniłaś właśnie są stroną /posiadacz samoistny jest podział ich na dwóch jeden to taki, który jest wpisany do ewidencji z art 51 PGIK a drugi np spadkobierca pierwszego, ujawniony w ewidencji na podstawie decyzji starosty, czy ujawniony przy modernizacji to ten drugi nie/. Kto wnosi wniosek nie zawsze = strona w postępowaniu. Tak mi się zdaje.

nowak80

Ja mam inną odpowiedź na to pytanie, myślę że złą ale inną. Zaczerpnąłem ją z książki M.Wolanin -Podziały, scalenia i rozgraniczenia. Z treści tej książki wynika że wnioskującym może być tylko właściciel , użytkowniki wieczysty i posiadacz samoistny, ale tylko jeśli ma tytuł prawny do nieruchomości.
Co myślicie o tej publikacji?  :-\

m_zima

Wszystko się zgadza
na potwierdzenie ;)...

Wyrok
Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Poznaniu
z dnia 28 marca 2007 r.
III SA/Po 734/06
Teza
1. Przymiot strony w postępowaniu rozgraniczeniowym posiadać może wyłącznie właściciel, współwłaściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, posiadacz samoistny, bądź też inna osoba, której przysługują określone prawa rzeczowe do nieruchomości mającej podlegać rozgraniczeniu. Do osób takich zaliczyć należy również dzierżawcę danej nieruchomości, władającego nią faktycznie jako posiadacz zależny, zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego.

http://www.arslege.pl/orzeczenie/32392/wyrok-wojewodzkiego-sadu-administracyjnego-siedziba-w-poznaniu-z-dnia-28-marca-2007-r-iii-sa-po-734-06/

kronos

Cytat: los.karolinos w Wtorek 11 Luty 2014, 22:14:49
Znalazłam taką odpowiedź na to pytanie wg książki Dariusza Felcenlobena pt. 'Rozgraniczanie nieruchomości':
'Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o wszczęci postępowania rozgraniczeniowego oraz będoącymi stronami tego postępowania, będą zatem osoby  (fizyczne i prawne), którym przysługuje ochrona prawna w zakresie wykonywania swego prawa w stosunku do nieruchomości i będą to:
-właściciele i współwłaściciele nieruchomości,
-użytkownicy wieczyści,
-posiadacze samoistni, jeżeli na ich korzyść przemawia domniemanie z art. 341 k.c. o zgodności posiadania ze stanem prawnym,
-osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone związane bezpośrednio z uprawnieniem do korzystania ze wspólnej nieruchomości - służebność gruntowa, użytkowanie gruntu,
-wspólnoty gruntowe.
(...)
Stroną w postępowaniu rozgraniczeniowym może być także następca prawny właściciela nieruchomości - na podstawie art. 30 par. 4 k.p.a - który stanowi, że w sprawach dotyczących praw zbywalnych i dziedzicznych w razie zbycie prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępuję jej następcy prawni.
(...)
Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego z urzędu, lecz niebędącymi stronami tego postępowania są także:
1. Organizacje społeczne - na zasadach określonych w art. 31 k.p.a,
2. Prokurator - na podstawie art. 182 k.p.a,
3. Rzecznik Praw Obywatelskich - na podstawie art. 14 pkt 6 ustawy z 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147) - na prawach przysługujących prokuratorowi.'

Myślę że ta odpowiedz również tutaj pasuje

aneczka843Autor w?tku

Komu przysługuje uprawnienie do występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź.

Ponieważ w Prawie geodezyjnym i kartograficznym brak jest szczegółowego uregulowania tego zagadnienia a postępowanie rozgraniczeniowe toczy się przed organem administracji jakim w tym wypadku jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), będą tu miały zastosowanie przepisy k.p.a. który mówi że stroną jest każdy, kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Uprawnienie takie będzie zatem przysługiwało:
1. właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości
2. użytkownikowi wieczystemu
3. użytkownikowi, jako osobie której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe, wykonywanie którego jest jednak związane z określeniem granic tego prawa
4. posiadaczowi samoistnemu, jeśli przemawia za tym domniemanie co do zgodności posiadania ze stanem prawnym (art.341 k.p.c.)
5.osobom, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości, polegające jednak na korzystaniu z gruntu, a których realizacja zależna jest od rozmiaru (wielkości gruntu), np dzierżawcom.

pkt 3 i 5 nie będą strona postępowania, będą miały tylko prawo uczestnictwa w postępowaniu.
Co z posiadaczem samoistnym?? czy może on być stroną postępowania, czy trzeba przeprowadzić postępowanie o zasiedzenie ?? Wiem że nie o to chodziło w pytaniu ale jak z tym jest ?? Czy w ogóle może złożyć wniosek o rozgraniczenie osoba która nie jest stroną?Na razie nie znalazłam jednoznacznych informacji na ten temat, w niektórych opracowaniach wymieniane są osoby które mogą złożyć wniosek nie będąc stroną, a w innych że nie mogą i że tylko i wyłącznie właściciel i użytkownik wieczysty.  Uważam że tylko właściciel i użytkownik mają interes prawny, reszta ma interes faktyczny, nie wiem tylko co z tym posiadaczem :/

Wszczęcie postępowania przez osobę, która nie jest właścicielem nieruchomości nie ogranicza uprawnień wynikających z prawa własności. Po wszczęciu postępowania, stronami tego postępowania będzie właściciel.

Podstawa
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Kodeks cywilny
Kodeks postępowania administracyjnego