[2] Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej...

Zaczęty przez ninia_2009, Poniedziałek 07 Kwiecień 2014, 23:15:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Przemek Zalewski

Na mój chłopski rozum: jeśli wu-zetka została wydana i jest w mocy to mogę sobie wyobrazić podział, w wyniku którego powstające działki nie spełniają zapisów tej wu-zetki (mam tu na myśli choćby działkę - resztę). Skończenie inwestycji (lub też założenie, że budynek ma np. 100 lat) moim zdaniem nie ma tu nic do rzeczy, WZ obowiązuje tak czy inaczej.

Czy zatem nie umieszczanie wu-zetki we wniosku będzie prawidłowe? Osobiście bym pisał, że WZ trza dołączyć, choćby po to, by urzędnik widział, że podział nie stoi w sprzeczności z WZ.

Może się mylę, gdyż art.95 mówi, że " ... niezależnie od decyzji o WZiZT ... podział może nastąpić", skoro więc niezależnie, to niezależnie, więc po co załączać coś, co nie ma wpływu na decyzję?

Idę zrobić kawę.

fabian

I już wszystko jasne.
To pytanie padło  na egzaminie 07.05.2014. Komisja odejmowała punkty za:
- brak definicji działki budowlanej – według ich opinii taka definicja powinna się znaleźć,
- brak decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania....
Przed egzaminem przewodniczący prosił o zwięzłe i rzeczowe odpowiedzi na pytania. Jak sądzicie, czy definicja działki budowlanej, mieści się w kategoriach rzeczowej odpowiedzi na to pytanie? Rada praktyczna dla wszystkich: pisać jak najwięcej niech sobie sami wybierają. W końcu słono im za to płacimy.

geoziom

No tutaj jest trochę jak wróżenie z fusów, przychylam się osobiście do stanowiska, że nie trzeba załączać decyzji o wzizt do wniosku o podział dokonując podziału w trybie art.95 pkt 7, ale pozostaje problem czy pozostała niezabudowana działka będzie spełniać wymogi co do realizacji zamierzenia inwestycyjnego w decyzji o wzizt. Chyba, że właściciel inwestor ma to gdzieś, a o kolejną decyzję o wzizt można zawsze wystąpić.


kkraq

3) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku???

Po pierwsze nie ma obecnie obowiązku aby decyzja wydana została przed złożeniem wniosku o podział i obowiązywały w dniu złożenia wniosku,

punkt 3 brzmi: Do wniosku należy dołączyć: "decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu , w przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzania  tego planu - podziału nieruchomości można dokonać jeżeli jest on zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu."

Po drugie wymieniony w ustawie o GN obowiązek dołączenia do wniosku decyzji o lokalizacji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy jest aktualny wtedy, gdy wymagany jest wstępny projekt podziału, ale brak jest planu miejscowego.
A w przypadkach podziałów o których mowa w art. 95 nie ma obowiązku badania zgodności proponowanego podziału z warunkami zabudowy i zagospodarowania.

Nie piszcie punktu 3 w tej odpowiedzi :knuppel2: ;)


geoziom

No właśnie, że jest jeszcze pogląd wg którego wykonywanie podziałów w tym trybie i celu powinno jednak być tak wykonane aby pozostała działka tzw. resztówka spełniała mimo wszystko warunki co do mozliwości zagospodarowania z mpzp lub wzizt. Trochę to zaprzecza intencji art. 95 UOGN ale z takim interpretowaniem w literaturze też się spotkałem. No i jest haczyk :D

piotr j.

Cytat: fabian w Wtorek 22 Kwiecień 2014, 12:27:21
Ja bym jednak dodał:
3) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku,

oczywiście, że nie ma to sensu, ale skoro zapis taki figuruje w obowiązującej ustawie to trzeba go dodać.
Ja bym jednak nie dodawał, a wynika to z treści pytania, wg którego mamy wydzielić działkę budowlaną niezbędną do korzystania budynku mieszkalnego. Skoro budynek jest istniejący, to po co decyzja wzizt. Jest  ta decyzja wymieniona w spisie dokumentów załączanych do wniosku, jednak nie do każdego podziału wymagana są wszystkie załączniki. Wydaje mi się, że to jest taki mały haczyk na spostrzegawczość :)

Co bym jeszcze ewentualnie dodał do odpowiedzi to
art. 97. 2 Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych. Przepis art. 199 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio. Nie dotyczy to podziału, o którym orzeka sąd.



fabian

Ja bym jednak dodał:
3) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku,

oczywiście, że nie ma to sensu, ale skoro zapis taki figuruje w obowiązującej ustawie to trzeba go dodać.

ninia_2009Autor w?tku

A jak się tak rozdrabniamy to podział jeżeli
Cytat: piotr j. w Poniedziałek 14 Kwiecień 2014, 11:11:55
§ 4. 1. Jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a proponowany jej podział powoduje także podział budynku, granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do przekrycia dachu. W budynkach, w których nie ma ścian oddzielenia przeciwpożarowego, granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do przekrycia dachu, wyraźnie dzielące budynek na dwie odrębnie wykorzystywane części, które mają własne wejścia i są wyposażone w odrębne instalacje.

Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości

Dodałabym bym jeszcze do odpowiedzi głównej z w/w rozporządzenia
Cytat: piotr j. w Poniedziałek 14 Kwiecień 2014, 11:11:55
§ 2. 3. W przypadku dokonywania podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 93 ust. 2a i art. 95, we wniosku,..., należy wskazać cel dokonania podziału nieruchomości.

piotr j.



kaskagra

Skoro jest to podział dokonywany niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, proszę wytłumaczcie mi, jaki jest sens dołączenie do wniosku pozycji 3) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku?

ninia_2009Autor w?tku

[2] Przykładowe pytania opisowe dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień zawodowych z zakresu drugiego
56. Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.

Zarys odpowiedzi z pytania nr 5 z 14.03.2008

Zgodnie z art. 95 pkt 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wydzielenie działki budowlanej w drodze podziału nieruchomości, dokonuje się niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i w związku z tym nie jest wymagana opinia wójta (burmistrza, prezydenta). Zatem osoba wnioskująca o taki podział, załącza do Wniosku następujące dokumenty:
1) stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości,
2) wypis i wyrys z katastru nieruchomości,
3) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku ????
3a) pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na podział nieruchomości, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków
4) protokół z przyjęcia granic nieruchomości,
5) wykaz zmian gruntowych,
6) wykazy synchronizacyjne, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej,
7) mapę z projektem podziału.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 - art. 4 pkt 3a, art.
93 ust. 4, art. 95 pkt 7, art 97 ust. la i Ib).