[2] Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, że granice istniejące na gruncie....

Zaczęty przez Jak, Środa 19 Czerwiec 2013, 15:27:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

geoziom

Ja bym odpowiedział tak. Pppanie trenerze zajęło ni to 17 minut :uglystupid2:
W przedstawionej sytuacji geodeta powinien:
-wskazać stronom przebieg granic
-zastabilizować punkty graniczne
-Sporządzić protokół graniczny
- wykonać pomiar zastabilizowanych znaków granicznych a  także trwałych elementów zagosp. terenu mających znaczenie dla określenia ich przebiegu.
Przed wykonaniem powyższych czynności geodeta powinien także:
-sprawdzić obecność i ustalić tożsamość
-przyjać udzielone pełnomocnictwa
-przeprowadzić wywiad terenowy
W przypadku zaistniałego sporu oraz jednoznacznej dokumentacji pozwalającej na odtworzenie położenia punktów granicznych geodeta powininien umieścić w protokole granicznym informację o odmowie jego podpisania oraz całą sytuację zaistniałą na gruncie szczegółowo opisać.
Natomiast wójt powinien wydać decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, gdyż ustalenie przebiegu granic zostało dokonane na podstawie zebranych dowodów.
Strony niezadowolone z ustalonego przebiegu granic mogą żądać przekazania sprawy do Sądu w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o rozgraniczeniu. Z chwilą przekazania akt sprawy do Sądu wydana decyzja nie podlega wykonaniu do zakończenia czynności wykonywanych przed sądem oraz wydania postanowienia przez Sąd.
W przypadku, gdy istnieją dowody na jednoznaczny przebieg granic nie można, ustalić granic na podstawie zgodnego oświadczenia stron, a przypadku sporu i jego zażegnania na gruncie nie można zawrzeć także ugody granicznej.
Ustalenie przebiegu granic w tym przypadku ma charakter materialno-techniczny.

JakAutor w?tku

Jeśli chodzi o stabilizację to tylko dla ustalonych bezspornie punktów granicznych należy wykonać stabilizację.

Mat

Osobiście spotkałem się z przypadkami, że nawet jeśli granica została ustalona według zebranych dowodów...a jednej ze stron taki przebieg granicy się nie spodobał to potrafiła skutecznie uniemożliwić stabilizację punktów granicznych. W takim przypadku, co robimy ?? raczej nic...policji chyba nie wezwiemy tylko z powodu, że strona nie pozwala nam zakopać kamienia.. de facto te granice nie zostały jeszcze zatwierdzone ostateczną decyzją czy orzeczeniem sądowym-chociaż może się mylę bo strona uniemożliwia wykonywanie naszych ustawowych czynności. Spisujemy protokół, przedstawiamy tam również wersje przebiegu granic według niezadowolonej strony, przekazujemy operat do ośrodka, a reszta w rękach wójta.

geodeta85

Dobrym wyjaśnieniem jest schemat postępowania opisany w Rozporządzeniu w sprawie rozgraniczania nieruchomości [Rozdział 3]

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

geodeta85

również nie zgadzam się z zarysem zacytowanym przez Brook ;) lepsza i wystarczająca moim zdaniem jest wersja Jak..
jeżeli kończymy protokół na gruncie w przeświadczeniu (opartym na dokumentach) że granica będzie ustalona na podstawie dowodów tzn. że nie proponujemy w terenie składania zgodnych oświadczeń ani też ugody (sposoby na zakończenie postępowania wzajemnie, stopniowo się wykluczają), a decyzja organu zostanie wydana w oparciu o konkretne wskazanie z dokumentów = wymagana stabilizacja znaków granicznych podczas protokołu. Nie ma sensu wykazywać "życzeń" stron jeżeli pozostają w sporze wzajemnym ponieważ organ wydający decyzję nie ma możliwości swobodnego wyboru którejkolwiek z granic wykazanych podczas protokołu a opiera się na udokumentowanej wersji geodety. Sporządzanie protokołu z kilkoma wersjami przebiegu granicy w założeniu stanowi o sytuacji gdy strony nie zawarły ugody i sprawa zostanie umorzona w postępowaniu adm. i przekazana na drogę sądową.

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Maq


Brook

Pytanie padło ostatnio  8)
Zarys odpowiedzi:
Geodeta:
- prowizorycznie oznacza granicę istniejącą, w tym przypadku zgodną z dokumentami, wg wskazania jednej strony, drugiej strony
- spisuje protokół graniczny z opisem granic istniejących równoznaczną z granicą wg dokumentów, wg wskazań jednej i drugiej strony
- wykonuje pomiar tych wszystkich granic i sporządza szkic graniczny
- przekazuje całość dokumentacji do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjno-kartograficznej
- po przyjęciu do zasobu protokół wraz ze szkicem granicznym i opinią dotyczącą ustalanej granicy przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi)
- wójt (burmistrz, prezydent) zgodnie z art. 31 wydaje decyzję o rozgraniczeniu na podstawie zebranych dowodów
- Strony mają 14 dni od chwili doręczenia decyzji o rozgraniczeniu, aby wystąpić z żądaniem skierowania sprawy na drogę postępowania przed sądem powszechnym
- niedopuszczalne (orzeczenie białostockiego WSA Wygn. Akt II SA/Bk 281/06) jest umorzenie postępowania w sytuacji, gdy nie doszło do ugody, ale są podstawy do wydania decyzji o rozgraniczeniu na podstawie zebranych dowodów

Podstawa prawna:
PGiK art. 31, 33
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

zibikkk

a jaka będzie do tego podstawa prawna jak takie pytanie dostanie się na egzaminie

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Maq



Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Maq

-   :tickedoff: niedopuszczalne jest umorzenie postępowania w sytuacji, gdy nie doszło do ugody, ale są podstawy do wydania decyzji o rozgraniczeniu na podstawie zebranych dowodów (przykład orzeczenia WSA w Białymstoku WSA Sygn. Akt II SA/Bk 281/06).
- nie jest możliwe również zawarcie ugody między stronami, jeżeli istnieją dowody do ustalenia przebiegu granicy.
- można też dodać iż nie jest również możliwe zawarcie ugody z uwagi na fakt, że przepisy ustawy pgik mówiąc o sporze mają na uwadze spór między stronami, a nie spór z geodetą. Geodeta z racji upoważnienia przez organ zastępuje organ administracji publicznej. Na gruncie obowiązującego prawa nie jest możliwe zawarcie ugody pomiędzy stronami a organem prowadzącym postępowanie administracyjne.