[2] Jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych? Proszę uzasadnić odpowiedź.

Zaczęty przez ninia_2009, Poniedziałek 07 Kwiecień 2014, 00:13:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ninia_2009Autor w?tku

Pytanie podobne pojawiło sie na egzaminie w 2014r:
"Co Pan/Pani rozumie pod pojęciem służebności gruntowej? Jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych?"

AKKA

No fakt, już w swoich notatkach to wcześniej poprawiłam, ale zapomniałam na forum napisać. Wycofuje się z tego o mapie z podziałem nieruchomości, bo:
1. to nie jest na temat
2. nie ma na to podstawy prawnej - już wiem, że na mapach z projektem podziału nieruchomości nie ustala się służebności
Tu trzeba napisać tylko z rozp. o standardach

Także wcześniej napisałam bzdurę ...

nusia

Cytat: AKKA w Niedziela 01 Czerwiec 2014, 16:13:48
Jak służebność gruntowa jest ustalana przy podziale nieruchomości w celu zapewnianie dostępu do drogi publicznej, to mapa z projektem podziału nieruchomości może być równocześnie mapą do ustalenia służebności gruntowych (tylko trzeba zaznaczyć zasięg służebności + opis). Ponieważ na wstępnym projekcie faktycznie zaznacza się dostęp do dr pub. graficznie na czerwono lub jako opis, to można tak samo zrobić na projekcie podziału nieruchomości.

Ja bym tutaj tego nie pisała bo nie mamy do czynienia z podziałem a co za tym idzie z mapą z projektem podziału. Tutaj chodzi o mapę do ustalenia służebności gruntowych do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o gospodarce.

Więc dopisałabym art. 77 ust. 9 rozporządzenia w sprawie standardów...
Zasięg służebności gruntowych wyróżnia się na mapach do celów prawnych linią przerywaną w kolorze brązowym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej, w polu mapy wolnym od rysunku.

Ps. Jak mapa z projektem podziału to na wstępnym projekcie dostęp do drogi publicznej faktycznie w kolorze czerwonym. Ale jeżeli mapa z projektem podziału ma być jednocześnie mapą do ustalenia służebności gruntowych, to przedstawiłabym ją w kolorze brązowym , zgodnie z zasadą wynikającą z rozporządzenia ws standardów technicznych.

AKKA

Ja bym napisałabum tak:
Art. 285 KC par.1 jako def.
Rozp. o standardach par. 77.1
i dalej, że:
należy na mapie umieścić opis określający rodzaj służebności gruntowej w polu mapy wolnym od rysunku oraz zaznaczyć projektowana służebność na mapie (ponieważ w przepisach jasno nie określono jak taką służebność się zaznacza, to umieściłabym legendę). W opisie należałoby tez (moim zdaniem) wskazać nieruchomość obciążoną i władnącą.
Jak służebność gruntowa jest ustalana przy podziale nieruchomości w celu zapewnianie dostępu do drogi publicznej, to mapa z projektem podziału nieruchomości może być równocześnie mapą do ustalenia służebności gruntowych (tylko trzeba zaznaczyć zasięg służebności + opis). Ponieważ na wstępnym projekcie faktycznie zaznacza się dostęp do dr pub. graficznie na czerwono lub jako opis, to można tak samo zrobić na projekcie podziału nieruchomości.

Chyba tak napisałabym na egzaminie, ale nie jestem pewna czy to jest dobrze? Może ktoś mnie poprawi?

ninia_2009Autor w?tku

Sądze, ze jak byś miał w pytaniu służebność przesyłu jak najbardziej tak należałoby to wpisać. Ps. Mamy służebność: gruntową, osobista i przesyłu - zgodnie art. 285-305 KC, drogową /droga konieczna/ - art.145 KC.

loki_58

Co myślicie o przedstawieniu na mapie do ustalenia służebności gruntowych przebiegu sieci uzbrojenia terenu w związku z par. 77 ust.1 pkt 4 rozp. w sprawie standardów w celu ukazania przebiegu służebności względem sieci i uniknięcia kolizji?

ninia_2009Autor w?tku

Jeśli masz w pytaniu miłe i niewinne sformułowanie " Proszę uzasadnić odpowiedź, itp", to ono w 75% lub nawet więcej pytaniach oznacza "tu jest haczyk". 

lehoo

Pytanie brzmi jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych. Wydaje mi się, że rozporządzenie w sprawie standardów załatwia sprawę.

Mapa do ustalenia służebności gruntowych jest to mapa do celów prawnych - §75 pkt.1e
Dalej odnośnie treści tej mapy jest w §77:
Cytat§ 77. 1. Na treść mapy do celów prawnych, do której nie mają zastosowania przepisy wydane na podstawie art. 100 oraz art. 108 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, składają się:
1) dane określające przebieg granic działek ewidencyjnych, w powiązaniu z granicami działek sąsiednich, oraz konturów użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych zgodnie z mapą ewidencyjną;
2) numery działek ewidencyjnych, a także oznaczenia konturów użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych;
3) opis zawierający:
a) nazwę miejscowości,
b) identyfikator i nazwę jednostki ewidencyjnej,
c) identyfikator i nazwę obrębu ewidencyjnego,
d) numer księgi wieczystej, jeżeli prowadzona jest dla nieruchomości,
e) tytuł mapy i jej skalę,
f) imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, który zgłosił prace geodezyjne dotyczące mapy, oraz podpis osoby reprezentującej ten podmiot,
g) imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania uprawnień geodety, który sporządził mapę,
h) oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej,
i) datę opracowania mapy;
4) istotne dla przedmiotu opracowania szczegóły terenowe, stanowiące treść baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy.
2. Mapa do celów prawnych może zawierać także dane określające zasięg i rodzaj służebności gruntowych.
(...)
9. Zasięg służebności gruntowych wyróżnia się na mapach do celów prawnych linią przerywaną w kolorze brązowym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej, w polu mapy wolnym od rysunku.

podstawa: rozporządzenie w sprawie standardów z 9 listopada 2011r.

ninia_2009Autor w?tku

[2] Przykładowe pytania opisowe dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień zawodowych z zakresu drugiego
2. Jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych? Proszę uzasadnić odpowiedź.

Próba odpowiedzi:
1) Zgodnie z § 77 ust.8 oraz  § 77 ust. 1-6 i 9. Zasięg służebności gruntowych wyraża się na mapach do celów prawnych linią przerywaną w kolorze brązowym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej, w polu mapy wolnym od rysunku. Uwaga w/w  sposób przedstawienia i opisu nie dotyczy projektowanej służebności z jaką mamy do czynienia na mapie do ustalenia służebności gruntowych, dlatego powinno się : /brak tu podstawy prawnej?/ projektowaną służebność gruntową wyrazić na mapach linią przerywaną w kolorze czerwonym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej, w polu mapy wolnym od rysunku wraz z opisem ,,projekt służebności...".

2) W przypadku podziału nieruchomości / odesłanie art. 100 ustawy o gospodarce nieruchomościami/: Zgodnie z § 9. ust. 1 Rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziału nieruchomości mapa z projektem podziału nie zawiera ,,projektowanego przebiegu służebności". Zgodnie z §3 ust 2 tylko na wstępnym projekcie podziału nieruchomości przedstawia się w formie graficznej w kolorze czerwonym lub w formie opisowej propozycję sposobu zapewnienia dostępu projektowanych do wydzielenia działek gruntu do drogi publicznej.
Można połączyć obie mapy w jedną i opisać ją jako: ,,Mapa z projektem podziału dz... w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz z mapa do ustalenia służebności gruntowej".
3) W przypadku scalenia i podziału  / odesłanie art. 108 ustawy o gospodarce nieruchomościami/: chyba jak w punkcie 2???

Podstawa prawna:
1)Prawo geodezyjne i kartograficzne – art. 19 ust. 1 pkt 11
2) Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - §77
3) Ustawa o gospodarce nieruchomościami – art. 100 i 108
4) Rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziału nieruchomości mapa z projektem podziału - §3 ust 2, §9 ust. 1