[2] Jak skonstruowana jest księga wieczysta. Jaki jest udział geodezji w jej tworzeniu i prowadzeniu? Czy istnieje ustawowy obowiązek zakładania księgi wieczystej?

Zaczęty przez manodrum1983, Sobota 02 Kwiecień 2016, 04:17:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ms

dodać jeszcze można
   

§ 49. 1. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia:
2) wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego – w wypadku zmian danych objętych działem
I ksiąg wieczystych;

§52.7. Wypisy, o których mowa w ust. 2 i 4, oraz wyrysy z mapy ewidencyjnej organ opatruje klauzulą o treści: ,,Dokument
niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej".

PP: Rozporządzenie MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków: 


Atol

rozmawiałem z kolegą, podchodził do 2 rok temu i miał to pytanie na ustnym. Odpowiedział tak jak Ja i go uwalili :/ Zdaniem komisji również nie ma takiego obowiązku..

hymmm :) bądź tu mądry

jkbsrwk

Łukasz tego nie wiem nie upieram się, że mam rację. Ale jak by nie patrzeć jak nie masz KW i nic z tym nie robisz to nie musisz jej zakładać, bo nigdzie nie ma zapisu typu: zainteresowani mają obowiązek zgłosić swe prawo w celu założenia KW do dnia xx.xx.2016r. Dopiero gdy dokonujesz jakiejś czynności prawnej taka KW jest zakładana :)

Marlena

A ja uważam, że taki obowiązek istnieje :
CytatOmawiany obowiązek właściciela nie powstaje jedynie w sytuacji, w której do nabycia własności dochodzi przez czynność prawną, wtedy bowiem obowiązek taki zgodnie z art. 92 § 4 pr. o notariacie obciąża notariusza. Obowiązek właściciela dotyczy nabycia własności w drodze dziedziczenia, zasiedzenia, uwłaszczenia, odzyskania wywłaszczonej nieruchomości.


jkbsrwk

Ja bym powiedział, że nie ma ustawowego obowiązku zakładania KW dopóki nie ma miejsca czynność przenosząca prawo własności/ użytkowanie wieczyste czy ustanowienie innego prawa na nieruchomości. Można dorzucić art. 92 prawa o notariacie ale to już chyba bezsensu bo i tak jest poza wykazem :P

Atol

Uzupełniając odpowiedź Jigs

Czy istnieje ustawowy obowiazek zakładania księgi wieczystej ?

Uważam, ze tak gdyż:

Uokwih
Art. 35.
1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej.
2. Jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, bądź na skutek opie-szałości w jego wykonaniu.

KPC
Art. 626 ( 8 )
§ 10. Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania pierwszego wpisu.

Zatem nabycie własnosci aktem notarialnym  zobowiązuje notariusza do dokonania 1 wpisu tym samym założenia KW

Natomaist w przypadku dziedziczenia, uwłaszczenia czy np. zasiedzenia właśniciel jest zobowiazany do założenia KW w związu z Art. 35. UOKWIH.




Jigs

ja proponuje cos takiego :
Ustawa o KW i Hipotece
Cytat
Art. 1. 1. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
2. Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu.
3. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Art. 2. Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę.

Art. 3. 1. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
2. Domniemywa się, że prawo wykreślone nie istnieje.

Art. 25. 1. Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:
1) pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością;
2) drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;
3) trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
4) czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
2. Księga wieczysta dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawiera cztery działy, z których:
1) pierwszy obejmuje oznaczenie lokalu lub domu jednorodzinnego oraz oznaczenie nieruchomości, z którą jest związany;
2) drugi obejmuje wpisy dotyczące osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3) trzeci jest przeznaczony na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
4) czwarty jest przeznaczony na wpisy dotyczące hipotek.
3. Księgi wieczyste prowadzi się według ustalonych wzorów, obejmujących poszczególne działy księgi wieczystej.
PGiK
Cytat
Art. 21. 1. Podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
2. Organy i jednostki organizacyjne realizujące zadania, o których mowa w ust. 1, współdziałają z organami Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w zakresie utworzenia i sfinansowania systemu dostępu i wymiany danych między ewidencją gruntów i budynków a ewidencjami i rejestrami publicznymi prowadzonymi przez te organy i jednostki organizacyjne.

Art. 37. 1. Wykonanie orzeczeń sądowych o rozgraniczeniu nieruchomości odbywa się z udziałem geodety.
2. Prawomocne orzeczenia i ostateczne decyzje ustalające przebieg granic nieruchomości sąd lub organ rozstrzygający przesyła z urzędu w terminie 30 dni do sądów rejonowych właściwych do prowadzenia ksiąg wieczystych i do właściwych starostów, w celu ujawnienia ich w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków.

Art. 42. 1. Do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii jest niezbędne posiadanie uprawnień zawodowych.
2. Przez wykonywanie samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii rozumie się:
5) wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

jkbsrwk

Sam się nad tym zastanawiam ale zacząłbym od art. 26 ust. 1 UoKW. Na tej podstawie można stwierdzić, że geodezja ma swój udział po przez dokonywanie wszelkich aktualizacji operatu EGiB, które są następnie na wniosek właściciela lub z urzędu ujawniane w KW. I odwrotnie-  geodeci poprzez wykazy synchronizacyjne,  podziały (rozdział ciał hipotecznych) doprowadzają do zgodności KW (założonych np. na podstawie danych ze starych katastrów) z EGiB :)

manodrum1983Autor w?tku

[2] Jak skonstruowana jest księga wieczysta. Jaki jest udział geodezji w jej tworzeniu i prowadzeniu? Czy istnieje ustawowy obowiązek zakładania księgi wieczystej?

Bardzo proszę o zarys odpowiedzi na wątek udziału geodezji w tworzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych.
Pozdrawiam