[2] W jakim celu prowadzi się księgi wieczyste, z jakich działów się składają i według jakich danych określa się w księdze wieczystej uprawnionego do wykonywania prawa własności (użytkowania wieczystego)?

Zaczęty przez ninia_2009, Poniedziałek 07 Kwiecień 2014, 01:31:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

fresco

Ten akt jest obowiązujący, stracił tylko częściowo podstawę prawną. Ale chyba rzeczywiście w tym zakresie należałoby zastosować to przytoczone przez was rozporządzenie  :o Muszę jeszcze w to pownikać  :uglystupid2:

A tak swoją drogą- czemu GUGiK nie zamieścił rozporządzenia w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym w wykazie?  :knuppel2:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece "Do sposobu prowadzenia ksiąg wieczystych i dokonywania wpisów w księgach wieczystych, których treść nie została przeniesiona do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, stosuje się przepisy dotychczasowe."
Czyli wypadałoby chyba podać oba przepisy? a dane będą zależeć od sposobu prowadzenia KW.

ninia_2009Autor w?tku

Cytat: AniaGybka w Poniedziałek 02 Czerwiec 2014, 11:54:16
"Uprawnionych z tytułu prawa własności (uż. wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) określa się wg. danych zawartych w paragrafie 41 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów." - ten akt jest uznany za uchylony... więc chyba odpada :)
= par. 39.1 Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.

AniaGybka

"Uprawnionych z tytułu prawa własności (uż. wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) określa się wg. danych zawartych w paragrafie 41 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów." - ten akt jest uznany za uchylony... więc chyba odpada :)


fresco

Uprawnionych z tytułu prawa własności (uż. wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) określa się wg. danych zawartych w paragrafie 41 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów.

Znajomość Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym nie jest obligatoryjna wg. wykazu zamieszczonego na stronie GUGiK  :D


trevayne

Według http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19920290128 Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 1992 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece jest UCHYLONE

Odpowiedzi na pytanie trzeba by poszukać w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.

CytatUprawnionego do wykonywania prawa własności bądź prawa użytkowania wieczystego uwidacznia się w dziale II księgi wieczystej. Dział II ,,Własność" jest podzielony na rubryki: (2.2) – właściciel, (2.3) – właściciel wyodrębnionego lokalu, (2.4) – użytkownik wieczysty, (2.5) – uprawniony. W rubryce 2.2 ,,właściciel" wpisuje się osobę właściciela lub współwłaściciela. Szczegółowe dane identyfikujące właściciela wynikają z jego charakteru prawnego. W zależności czy to będzie osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna czy Skarb Państwa w księdze uwidocznione zostaną odmienne dane. Przykładowo w odniesieniu do osób fizycznych szczegółowe dane identyfikujące te osoby to:

,,udział w prawie" – wskazanie udziału w prawie własności (współwłasności) nieruchomości,
"imię pierwsze" – pierwsze imię,
,,imię drugie" – drugie imię,
,,nazwisko / pierwszy człon nazwiska złożonego" – nazwisko lub pierwszy człon nazwiska złożonego,
,,drugi człon nazwiska złożonego" – drugi człon nazwiska złożonego,
,,imię ojca" – imię ojca,
,,imię matki" – imię matki,
,,PESEL" – numer ewidencyjny PESEL osoby fizycznej, chyba że odrębne przepisy nie przewidują nadawania tego numeru.

ninia_2009Autor w?tku

[2] Przykładowe pytania opisowe dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień zawodowych z zakresu drugiego

4. W jakim celu prowadzi się księgi wieczyste, z jakich działów się składają i według jakich danych określa się w księdze wieczystej uprawnionego do wykonywania prawa własności (użytkowania wieczystego)?

Zarys odpowiedzi: z 2008-02-15 nr pyt 6
Księgi Wieczyste prowadzi się w celu ustalenia prawnego nieruchomości.
Działy: I – Oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością składa się z działu dział I-O - "oznaczenie nieruchomości" i działu I-Sp - "Spis praw związanych z własnością"
II – Wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
           III – Wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych z wyjątkiem hipotek, wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz wpisy innych praw i roszczeń, z    wyjątkiem roszczeń dotyczących hipoteki,
   IV – Wpisy dotyczące hipoteki

Uprawnionego określa się według następujących danych:
?   Skarb Państwa – przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem organu reprezentującego Skarb Państwa, jeżeli nieruchomość?    jest w zarządzie państwowej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej – przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem tej jednostki jako zarządcy,
?   gmina – przez wymienienie nazwy i siedziby gminy,
?   osoby fizyczne – wg imienia i nazwiska oraz imiona rodziców,
?   osoby prawne – przez wskazanie ich nazw i siedziby.


Podstawa prawna
Podstawa prawna Ustawa z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 1992 r. w sprawie wykonywania przepisów ustawy o księgach wieczystych.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym