[2] Do kogo i w jakim zakresie należy kontrola dokumentacji z postępowania w sprawie rozgraniczenia nieruchomości.

Zaczęty przez ninia_2009, Wtorek 08 Kwiecień 2014, 00:01:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.



zurek86

Do pisałbym jeszcze, że kontrolę przeprowadza również wykonawca czyli geodeta uprawniony z odpowiednimi uprawnieniami, który wykonuje prace geodezyjne i jest zobligowany do samokontroli.

kjozwik

Obowiązująca ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne:

Starosta

Art. 12b. 1. Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, niezwłocznie weryfikuje je pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii, w szczególności dotyczącymi:
1) wykonywania pomiarów, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a, oraz opracowywania wyników tych pomiarów;
2) kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.

ninia_2009Autor w?tku

[2] Przykładowe pytania opisowe dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień zawodowych z zakresu drugiego
"3. Do kogo i w jakim zakresie należy kontrola dokumentacji z postępowania w sprawie rozgraniczenia nieruchomości i czynności ustalenia granic nieruchomości.

Rozgraniczenie nieruchomości to ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy.

Starosta

Dokumentacja z rozgraniczenia nieruchomosci skompletowana w postaci operatu podlega przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Każda dokumentacja przyjmowana do zasobu podlega kontroli. Gromadzenie i prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, kontrola opracowań przyjmowanych do zasobu oraz udostępnianie tego zasobu zainteresowanym jednostkom oraz osobom prawnym i fizycznym należy w przypadku rozgraniczenia nieruchomości do starostów. Faktyczne czynności kontroli dokonują osoby posiadające uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, o których mowa w art. 43 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne (pgik), w zakresach odpowiadających zakresom kontrolowanych opracowań (w przypadku rozgraniczenia z zakresu 2), upoważnione przez starostę. Operat z rozgraniczenia nieruchomości (tak jak każdy inny operat przed przyjęciem do zasobu) podlega kontroli w zakresie:

przestrzegania zasad wykonywania prac,
osiągnięcia wymaganych dokładności,
zgodności opracowania ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie,
zgodności opracowania z ustaleniami, między wykonawcą prac a ośrodkiem w przypadku prac nietypowych,
spójności topologicznej informacji dostarczanej przez wykonawcę z informacjami uzyskanymi z ośrodka w trakcie realizacji pracy,
kompletności przekazywanych materiałów.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta)

Dokumentacja, w wybranych przypadkach, jest także kontrolowana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron. Wydanie decyzji poprzedza:

dokonanie przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) oceny prawidłowości wykonania czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości przez upoważnionego geodetę oraz zgodności sporządzonych dokumentów z przepisami; w wypadku stwierdzenia wadliwego wykonania czynności upoważnionemu geodecie zwraca się dokumentację do poprawy i uzupełnienia;

Przepisy prawa, na podstawie których, badana jest zgodność przedłożonej do zaakceptowania dokumentacji to oprócz ustawy pgik, rozporządzenie w sprawie rozgraniczania nieruchomości oraz ustawa Kodeks postępowania administracyjnego. W szczególności organ bada: czy osoby uczestniczące w postępowaniu zostały należycie o nim zawiadomione, czy udzielone pełnomocnictwa odpowiadają wymogom formalnym, czy zachowana została forma protokołu granicznego, a także czy zachowana została kolejność podstaw rozgraniczenia, określonych w art. 31 ust. 2  i 3 ustawy Pgik.

Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego

W trybie nadzoru geodezyjnego i  kartograficznego ocenę powyższej dokumentacji może również prowadzić wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego - w przypadku konieczności rozstrzygnięcia ewentualnych w powyższym zakresie wątpliwości. W ustawie Pgik (Art. 7b) możemy znaleźć:

Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego działający w imieniu wojewody kontroluje przestrzeganie i stosowanie przepisów ustawy, a w szczególności zgodności wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych z przepisami ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne (Art. 7b, 29, 33, 40)
Rozporządzenie MRRiB z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz (§ 9)
Uwagi na temat postępowania rozgraniczeniowego (wingik.slask.eu)"