[2]Agencja Nieruchomości Rolnej jako udziałowiec we wspólnocie gruntowej postanowiła wydzielić udział Skarbu państwa ze wspólnoty. Wówczas pozostali uczestnicy podjęli uchwałę o podziale wspólnoty i przepisaniu udziałów na rzecz poszczególnych uczestników

Zaczęty przez kuba12310, Poniedziałek 01 Luty 2016, 22:22:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jkbsrwk

No racja :) "Uprawnieni do udziału we wspólnocie gruntowej mogą podjąć uchwałę o przekształceniu wspólnoty gruntowej we współwłasność w częściach ułamkowych." A później to już prosta sprawa, więc odpowiedź na pytanie zmienia sens:

Nowy zarys odpowiedzi:
UoWG:
Art. 5.
1. Wspólnoty gruntowe nie mogą być dzielone pomiędzy uprawnionych do udziału w tych wspólnotach.
2. Podział wspólnoty gruntowej następuje wyłącznie w razie objęcia jej gruntów scaleniem, za zgodą bezwzględnej większości osób uprawnionych do udziału w tej wspólnocie.
Art. 7.
Ograniczenia określone w art. 5 i 6 nie mają zastosowania do Państwa.

Art. 10. W razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału Państwa udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty gruntowej; wartość tę określa się na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do udziału w korzyściach wynikających z zagospodarowania nieruchomości określonych w art. 1 ust. 2.

Art. 27.
1. Udział we wspólnocie gruntowej może być zbywany wyłącznie w całości i tylko na rzecz osoby posiadającej już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz osób posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty.
2. Zbycie udziału we wspólnocie gruntowej wymaga formy aktu notarialnego.

Art. 30a.
1. Uprawnieni do udziału we wspólnocie gruntowej mogą podjąć uchwałę o przekształceniu wspólnoty gruntowej we współwłasność w częściach ułamkowych.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, jest podejmowana jednogłośnie przez wszystkich uprawnionych do udzia- łu we wspólnocie gruntowej. W przypadku braku jednomyślności stosuje się odpowiednio art. 199 zdanie drugie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.4)).
3. Uchwała, o której mowa w ust. 1, określa współwłaścicieli nieruchomości i wielkość przypadających im udziałów we współwłasności. Wielkość udziału jaki przysługuje współwłaścicielowi odpowiada wielkości udziału jaki przypadał mu we wspólnocie gruntowej.
4. Uchwała, o której mowa w ust. 1, wymaga formy aktu notarialnego.

KC:
Art. 210.
Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.
Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż
lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu
dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Art. 211.
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie
współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby
sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem
rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej
wartości.

W skrócie: Wydzielić część dla SP, następnie uchwała o przekształceniu we współwłasność i zniesienie współwłasności, ewentualnie dopisać o podziale na podstawie UoGN.

Coś dodać?

kuba12310Autor w?tku

Temat już był przerabiany ale związku z zmianą ustawy o wspólnotach gruntowych moim zdaniem zarys odpowiedzi ulega diametralnej zmianie.

Dotychczas można było wydzielić ze wspólnoty gruntowej tylko udziały Skarbu Państwa. Obecnie można przekształcić wspólnotę we współwłasność (zgodnie z rozdziałem 3a). A skoro mamy współwłasność to moim zdaniem już nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją znieść (np postanowieniem sądu)

Zgodnie z art. 5 wspólnoty gruntowe nie mogą być dzielone pomiędzy uprawnionych do udziały w tych wspólnotach. Wyjątkiem jest objęcie gruntów wspólnoty scaleniem gruntów za zgodą bezwzględnej większości osób uprawnionych, oraz wydzielenie udziały Skarbu Państwa (art,7). W razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału Państwa udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.(art.10). Zgodnie z art. 14 osoby uprawnione do udziału w wspólnocie powinny utworzyć spółkę... Dalszy przebieg opisany w rozdziale 3a art 30a-30c