[2] W jakiej sytuacji geodeta może sporządzić akt ugody dotyczący przebiegu granic, jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób można uwolnić się od jej skutków, jakie podstawowe zapisy powinna zawierać i czy istnieją jakieś wzory takich ugód oraz przez

Zaczęty przez GeoKart, Niedziela 07 Luty 2016, 10:23:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Jigs

Moja propozycja odpowiedzi:
PGiK
Cytat
Art. 31. 1. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
2. Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
3. Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy.
4. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.

Art. 32. 5. Z czynności ustalenia przebiegu granic sporządza się protokół graniczny lub akt ugody
.
Rozgraniczanie nieruchomości
Cytat

§ 13. W razie sporu co do przebiegu granicy, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Podczas negocjacji geodeta przedstawia stronom wszystkie dowody i argumenty za proponowanym przebiegiem granicy, a także
informuje, że w razie braku ugody do rozpatrzenia sprawy właściwy jest sąd.
§ 14. 1. Geodeta sporządza akt ugody, jeżeli doprowadzi do jej zawarcia. Akt ugody należy sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy.
2. Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem.
3. Po sporządzeniu aktu ugody geodeta wykonuje czynności, o których mowa w § 11 pkt 2 i 4.
§ 11. Jeżeli przebieg granicy został ustalony na podstawie zebranych dowodów, geodeta wykonuje następujące czynności:
2) stabilizuje punkty graniczne,
4) wykonuje pomiar granicy, a także trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu.
§ 21. 1. Akt ugody powinien zawierać dane, o których mowa w § 20 ust. 1 pkt 1-4, 8, 10 i 12-14, a ponadto:
1) opis przedmiotu sporu z podaniem granic wskazanych przez strony oraz wynikających z dokumentacji,
2) opis wzajemnych ustępstw,
3) szczegółowy opis granicy uznanej za obowiązującą po podpisaniu aktu ugody,
4) informację, że zawarta ugoda posiada moc ugody sądowej.
2. Akt ugody sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 20. 1. Akt ugody powinien zawierać:
1) imię i nazwisko geodety oraz numer jego uprawnień zawodowych,
2) numer i datę postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego oraz upoważnienia dla geodety,
3) oznaczenia nieruchomości przez określenie ich położenia, numerów działek ewidencyjnych, numerów ksiąg wieczystych lub zbiorów dokumentów,
4) informacje dotyczące stron i ich pełnomocników,
8) szkic graniczny,
10) opis utrwalenia punktów granicznych,
12) wzmiankę o odczytaniu dokumentu stronom przed podpisaniem,
13) omówienie skreśleń i poprawek,
14) datę sporządzenia dokumentu oraz podpisy stron i geodety.
co do uchylenia się od skutków ugody to jest Wyrok NSA SA/Ka 2492/95
Cytat
Postępowanie administracyjne w sprawie rozgraniczenia podlega umorzeniu także w razie zawarcia przed upoważnionym geodetą ugody określającej przebieg granicy /art. 105 par. 1 Kpa w związku z art. 31 ust. 4 ustawy/. Zawarcie takiej ugody powoduje wygaśnięcie sporu granicznego /wyrok NSA z dnia 19 lipca 1995 r. SA/Kr 2133/94 - nie publikowany/. W razie zawarcia takiej ugody uchylenie jej skutków jest możliwe tylko w postępowaniu przed sądem cywilnym.

Co do KC 917 i 918 to już kilka razy słyszałem ,że p. Zenon Marzec odrzuca je jako nieprawidłowe.
ale prędzej ja dodałbym z Wyroku NSA SA/Kr 242/95
Cytat
Organ administracji prowadząc administracyjne postępowanie o rozgraniczeniu - jeżeli w postępowaniu tym zostanie zawarta ugoda likwidująca spór graniczny - winien zbadać warunki formalne tej ugody i prawidłowość poprzedzającego ją postępowania.

Badanie to powinno obejmować m.in. takie okoliczności jak to czy akt zawarty przed geodetą jest w ogóle ugodą określoną art. 917 Kc; czy ugoda ta dotyczy ustalenia granicy pomiędzy rozgraniczonymi gruntami, czy w jej zawarciu uczestniczyły uprawnione podmioty, itp.

W przypadku negatywnego wyniku tego rodzaju badań i wyjaśnień, umorzenie postępowania rozgraniczeniowego nie powinno mieć miejsca.

"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

grze_sio1

Mam jeszcze jedną wątpliwość do tego pytania. Czy akt ugody mogą podpisać pełnomocnicy ??
Z par. 21.1 Rozporządzenia w sprawie rozgraniczania wynika, że mogą natomiast z wzoru aktu ugody już nie. Zwróćcie uwagę, że w protokóle granicznym jest informacja o pełnomocnikach natomiast w akcie ugody już tego nie ma.
Jakie jest Wasze zdanie ?? 

jkbsrwk

Generalnie odpowiedź w porządku, ale można dodać KC: art. 82- art. 88. Aha no i na KPA art. 114 raczej bym się nie powoływał bo podczas rozgraniczenia zawierana jest ugoda na podstawie KC, a nie ugoda na podstawie KPA.



GeoKartAutor w?tku

14. W jakiej sytuacji geodeta może sporządzić akt ugody dotyczący przebiegu granic, jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób można uwolnić się od jej skutków, jakie podstawowe zapisy powinna zawierać i czy istnieją jakieś wzory takich ugód oraz przez kogo powinna być podpisana?

Moja Propozycja.

Prawo GiK Art 29, Art 31.1.2.4 Art 34.1.2
Rozporządzenie RN par 14.1.2.3 par 11 2) 4) par 20.1 pkt 1-4, 8,10, 12-14 par 21 1)2)3)4) , wzór ugody Załącznik 3 - Podpisy przez Geodetę, oraz wszystkie osoby zainteresowane na każdej stronie
KPA Art 114
A jak można uwolnić się od skutków  ?? - może nakłaniając strony żeby zawarły ugodę, wtedy sprawa nie trafi do Sądu. - czy o to chodzi ??