[1] Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki...

Zaczęty przez evilman, Wtorek 08 Kwiecień 2014, 20:30:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

monika_wyc

Cytat: vanilllia w Czwartek 17 Kwiecień 2014, 09:44:18
Dokładnie tak.
Właśnie zapomniałam dodac z G1-6 :)

haha- właśnie po to jest i powinno być to forum ;) aby dokładnie rozpracować każdy problem - co kilka głów to nie jedna;):):)
A najlepsza i najefektywniejsza nauka to rozwiązywanie konkretnych problemów:)


monika_wyc

też to miałam napisać, jeszcze znalazłam i można jeszcze dodać z G1.6:

§ 23 Odtworzenie punktu
Odtworzenie zniszczonego punktu geodezyjnego osnowy poziomej powinno być dokonane z błędem nie większym niż 0,01 m. W wyjątkowych przypadkach (trudny teren, gdzie ewentualne wznowienie punktu wiązałoby się ze znacznymi kosztami), dopuszcza się odtworzenie punktu z błędem nie przekraczającym 0,03 m.
Sposób odtworzenia punktu podany jest w wytycznych technicznych G-1.5, § 45.
Nie podlegają odtworzeniu punkty zlokalizowane w miejscach stwarzających zagrożenie ponownego zniszczenia znaków. W koniecznych przypadkach punkty takie należy odtwarzać i markować jedynie na czas wykonywania pomiarów.

Tyle ze starych instrukcji. Odtwarzanie to stabilizacja punktu w tym samym miejscu - wiąże się ze stabilizacją- w wyjątkowych sytuacjach można markować- ale to tylko wyjątek.

Także jest stabilizacja i trzeba z uwagi na wymianę zniszczonych znaków- zawiadomienia właścicieli i władających.

vanilllia

To odtworzenie nie dawało mi spokoju i znalazłam w wytycznych technicznych G 1-5 jest opisane odtworzenie:
Odtwarzanie punktu
1. W przypadku, gdy zostały zniszczone lub przemieszczone znaki geodezyjne określające położenie punktu geodezyjnego III klasy w terenie, a nie zostały naruszone inne znaki zespołu (np. poboczniki) można wykonać odtworzenie pierwotnego położenia punktu i osadzić ponownie znaki geodezyjne centra punktu (słup, płyta) zachowując jego dotychczasowe (niezmienione) współrzędne x, y.
Warunkiem koniecznym jest posiadanie opisu topograficznego punktu, zawierającego wyniki pomiaru położenia centra punktu względem poboczników, bądź też wyników pomiaru do sąsiednich punktów klasy III lub klas wyższych.
2. Odtworzenie punktu na podstawie miar do poboczników, na podstawie udokumentowanego pomiaru siatki przeniesienia współrzędnych, oraz pomiaru punktów ekscentrycznych należy prowadzić według zasad ustalonych dla punktów I i II klasy podanych w § 45 , ust. 2, 3, 4 i 5. Odtworzenie punktu III klasy należy uznać za prawidłowe, gdy przeciętna różnica odcinków pomierzonych od centra punktu odtworzonego do innych znaków zespołu jest mniejsza od 0,05 m.
3. W celu odtworzenia pojedynczego punktu poziomej osnowy III klasy wyznaczonego metodę poligonową należy:
1) na podstawie pięciu elementów z wykazu miar (3 kąty poziome i długości 2 boków - rys. 27) wyznaczyć położenie punktu odtwarzanego i zastabilizować go,
2) po zastabilizowaniu punktu wykonać pomiary kontrolne (3 kąty i długości 2 boków), obliczyć różnice między wartościami elementów pomierzonych i wartościami odpowiadających im elementów uzyskanych z zasobów geodezyjnych (wykaz miar). W wypadku gdy różnice dla każdego z elementów:
- nie przekraczają: dla kątów 15", dla długości 1 • 10-4 • D, należy uznać punkt za prawidłowo
wznowiony i nie zmieniać jego współrzędnych i klasyfikacji,
- przekraczają w/w granice. należy przeprowadzić przybliżone wyrównanie (osobno kąty i przyrosty), obliczyć nowe współrzędne punktu i zaliczyć go do osnowy pomiarowej.
4. Punkty wyznaczone metodę fotogrametryczną nie podlegają w zasadzie odtwarzaniu.
W wyjątkowych wypadkach. pojedynczy punkt poziomej osnowy III klasy wyznaczony metodą fotogrametryczną można odtworzyć, jeżeli z miejsca zniszczonego punktu widać minimum dwa punkty III klasy lub klasy wyższej, z których widać inne punkty III klasy lub klas wyższych (rys. 27, 28, 29). W celu odtworzenia zniszczonego punktu należy:
1) obliczyć na podstawie współrzędnych zniszczonego punktu i punktów z niego widocznych:
- długości dwóch boków między punktem zniszczonym oraz punktami z niego widocznymi,
- trzech kątów poziomych na punkcie zniszczonym oraz na punktach z niego widocznych.
2) na podstawie wszystkich miar obliczonych ze współrzędnych określić miary terenowe (uwzględniając redukcje odwzorowawcze), wyznaczyć położenie punktu i zastabilizować go,
3) po zastabilizowaniu punktu wykonać pomiary kontrolne (3 kąty i 2 długości boków), obliczyć różnice między wartościami elementów pomierzonych i wartościami odpowiadających im elementów uzyskanych z obliczeń.
W wypadku gdy różnice dla każdego z wyżej wymienionych elementów:
- nie przekraczają: dla kątów 15", dla długości 1 • 10-4 • D, należy uznać punkt za prawidłowo odtworzony i nie zmieniać jego współrzędnych i klasyfikacji,
wyrównanie (osobno kąty i przyrosty), obliczyć nowe współrzędne punktu i zaliczyć go do osnowy pomiarowej.

Także odtworzenie wymaga stabilizacji. Już wszystko jest dla mnie jasne.

Brook

Odtworzenie a wznowienie różni się tym, że przy odtworzeniu lokalizujemy punkt i nie zmieniamy jego współrzędnych.
Przy wznowieniu lokalizujemy i przeprowadzamy całą procedurę wyrównania (zmieniamy współrzędne), sporządzamy opis i przyjmujemy do zasobu.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

vanilllia

Wg mnie odtworzenie nie jest równe stabilizacji "W przypadku gdy zostały zniszczone lub przemieszczone znaki geodezyjne określające położenie punktu w terenie, wykonuje się odtworzenie pierwotnego położenia punktu i powtórnie się go stabilizuje(...)" ale może się mylę i masz rację :)

monika_wyc

odpowiedz vanilli - 2 część -ok,
odtworzenie masz zdefiniowane w zał. nr 1 rozp w spawie osnów rozdział 6, pkt.23- po odtworzeniu punktu należy go powtórnie zastabilizować, wg mnie markować tylko nie możesz- jeśli tylko go zamarkujesz to nie jest pkt. osnowy szczegółowej

vanilllia

Moja propozycja jest taka:

Jeżeli wykonawca pracy - mapa do celów projektowych odtwarza znak osnowy poziomej III klasy i markuje go palikiem drewnianym lub w inny sposób zgodnie z prf. 19 pkt. 1 i 2 rozporządzania w sprawie standardów to zawiadamia tylko starostę zgodnie z prf. 8 rozp o ochronie znaków.
Natomiast aby odtworzony znak zastabilizować - czyli wymienić na nowy należy posiadać uprawnienia, o których mowa w art. 43 pkt. 3 ustawy PiG i zawiadomić ośrodek o zmianie zakresu roboty zgodnie z prf. 6 rozporządzenia w sprawie zgłaszania, następnie zawiadomić właścicieli czyli: Jan Kowalski, gmina, zarząd dróg zgodnie z art. 6 rozp w sprawie ochrony znaków oraz starostę na podstawie prf. 7 tego samego rozporządzenia.
Postawa prawna:
Standardy
Ustawa PiG
rozporządzenie  w sprawie ochrony znaków
rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac

Co myślicie o takiej odpowiedzi??
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 16 Kwiecień 2014, 17:56:37
Jeszcze chciałam dodać skąd taka odpowiedź. Ponieważ nigdzie nie mamy wyjaśnionego terminu odtworzenie. Co on oznacza? czy stabilizację czy tylko "wznowienie" znaku w celu wykorzystania do prac związanych z mdcp.

GeoMaP

No i właśnie mamy z tym pytaniem kłopot.
Znalazłem też gdzieś w swoich materiałach pytanie testowe, gdzie pytano, w którym z podanych przypadków nie zawiadamia się właścicieli działek: 3 odpowiedzi całkowicie nie pasowały do odpowiedzi, 4 natomiast była gdy znak naziemny wznowiono. ta odpowiedź była w kluczu jako poprawna i  w sumie jako jedyna pasowała.
Ktoś może miał podobne zagadnienie na egzaminie?

saska2

Z rozporządzenia o ochronie znaków:
&5.1. Zawiadomienie doręcza się w przypadku:
...
3)wymiany zniszczonych lub uszkodzonych znaków
...
Więc ja bym jednak napisała, że trzeba doręczyć zawiadomienie, w tym przypadku: Janowi Kowalskiemu, Zarządowi dróg oraz staroście.
&7.3. Kopię zawiadomienia wykonawca prac włącza do dokumentacji przekazywanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

rob.aczek

Cytat: bro w Piątek 11 Kwiecień 2014, 15:02:52
a to teraz nie jest tak że, osnowa III klasy jest osnowa pomiarowa?
a pomiarowa osnowa nie podlega ochronie:P
III klasa to teraz 3 klasa czyli osnowa szczegółowa (mp<0.10 dla dawnej III mp<0.05 dla dawnej II i mp<0.07 dla nowej 3)

rafal87301


bro


shrekdance

Podsumowując:

Nie ma obowiązku doręczenia zawiadomienia właścicielom lub osobom władającym.

Wykonawca podczas dokonywania okresowego lub doraźnego przeglądu i konserwacji znaków, stwierdzając uszkodzenie znaku obowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym starostę.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.

pelo2

No jeśli nie zmienia typu znaku tylko go po prostu odtwarza to nie musi chyba powiadamiać osób właścicieli/władających. Powinien zawiadomić jedynie starostę wg. przepisów podanych powyżej.