[1] Pytania Opisowe w jednym dokumencie

Zaczęty przez Atol, Środa 28 Styczeń 2015, 11:21:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

koper121

Witam.
Mam pytanie. Czy znalazł już ktoś odpowiedź na pytanie 49 z zestawienia pytań egzaminacyjnych z 2014 zakres 1?

jkbsrwk

No Poradnik zastąpił instrukcję, ale poradnik nie jest aktem prawnym i na egzamin go nie weźmiemy (tak sądzę), instrukcja też nie jest aktem prawnym,ale jeśli pozwolą mieć inne instrukcje to jest szansa, że tą również. Ale sam nie wiem:P biorę jedno i drugie najwyżej coś zostawię, albo jedno i drugie zobaczymy :P

kowalking1

w  odpowiedziach na pytania dotyczące systemu ASG_EUPOS sugerujecie odpowiedzi na projekt instrukcji G.1.2, która została zastąpiona w 2014r poradnikiem użytkownika oraz zaleceniami do technicznymi z 2011 roku. Moim skromnym zdaniem już nie powinniśmy się na nią powoływać. Jak nie mam racji proszę poprawcie mnie i co o tym sądzicie??
w załączniku poradnik uzytkowanika 2014 oraz zalecenia techniczne pobrane ze strony www.asgeupos.pl

jkbsrwk

#23
Mam znowu kilka wątpliwości odnośnie kilku pytań opisowych:

- czy zlecenie wykonania mapy wysokościowej podlega zgłoszeniu?
- drugie, które nie daje mi spokoju od dłuższego czasu to pomiar i generalizacja granicy. Nie bardzo to rozumiem: w jakim celu mam mierzyć granicę, która jest np nie widoczna na gruncie i w jaki sposób np. przy wykonywaniu inwentaryzacji czy mdcp? Zawsze robimy to w ten sposób, że granice przenosi się z numerycznej mapy ewidencyjnej przy sporządzaniu tego typu opracowań, ewentualnie pomiar kontrolny znalezionych graniczników. Gdzie ta generalizacja? przy ustaleniu? Wg. rozporządzenia ustalenie wykonujemy na podstawie zgodnych oświadczeń, jeśli się nie da to na podstawie stanu spokojnego posiadania, gdy się nie da, nie ma innych danych/materiałów to na podstawie mapy ewidencyjnej i tu jestem w stanie zrozumieć, że wynosząc dane w teren z mapy możemy je zgeneralizować przy opracowaniu danych zgodnie z rozporządzeniem o standardach (I grupa) chociaż ta generalizacja dotyczy pomiaru. Ale znowu gdzieś w odpowiedziach padło, że 0.10 dla terenów z urbanizowanych, 0.30 dla terenów rolnych i to już nie wiem skąd się wzięło. Do tego wg rozporządzenia o standardach dokładność znaków i punktów granicznych to 0.10m, a wg. rozporządzenia w sprawie EGiB: jest 0.30 względem osnowy 1 klasy, (tabele w załączniku, w której dokładności sięgają powyżej 3m jestem wstanie zrozumieć ze względu np. na dane z przed 30 lat). Nie wiem chyba jestem głupi bo jest to dla mnie strasznie nie jasne. Bardzo proszę o małe rozjaśnienie tematu :)
- jeszcze było pytanie, że geodeta pomierzył kontrolnie przy mdcp granicznik, wcześniej ustalony (dokładność 0.10) i odchylenie wyszło 0.68m. No i co w takiej sytuacji? Odpowiedź w opracowaniu- ujawniamy nową współrzędną w roboczej bazie, no ale jaką mamy pewność, że nie został przekopany? Wydaje mi się, że należałoby zrobić wznowienie.

AtolAutor w?tku

Cytat: kowalking1 w Poniedziałek 29 Czerwiec 2015, 12:15:29
witam wszystkich, dzieki za opracowane pytania na opisówkę fajna baza do nauki, a czy dystponujecie czym do nauki na ustny ??

pozdrawiam

dysponujemy.
w odpowiednim dziale jest opracowanych ponad 500 pytań

makarony7

Ja także dziękuję za udostępnienie pytań.

kowalking1

witam wszystkich, dzieki za opracowane pytania na opisówkę fajna baza do nauki, a czy dystponujecie czym do nauki na ustny ??

pozdrawiam

AtolAutor w?tku

#19
co do 19

też Uważam, że najpierw wykonawca powinien zawiadomić.  Tylko nie wiem czy przy mdcp mamy obowiązek zawiadamiać starostę ponieważ nie wynika to wprost z § 10. Byc może ustawodawca pisząc "okresowo lub doraźnie - w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa życia lub mienia, a także w związku z uszkodzeniem znaku" miał na myśli też inne prace geodezyjne.

§ 4. Ochrona znaków polega na:
2) wykonywaniu przeglądu i konserwacji znaków,

§ 10. Przegląd i konserwację znaków przeprowadza się:
1) podczas wykonywania prac geodezyjnych związanych z zakładaniem i modernizacją osnów: geodezyjnej, grawimetrycznej i magnetycznej,
2) okresowo lub doraźnie - w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa życia lub mienia, a także w związku z uszkodzeniem znaku.

§ 8. Wykonawca prac, o których mowa w § 4 pkt 2, w razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia znaku lub zagrażania przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym starostę.



z pgik wynika, że to właściciel nieruchomości zawiadamia starostę.

jkbsrwk

#18
Mam dwie wątpliwości i proszę o jakąś radę :)

19.   Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki będącej własnością Gminy w użytkowaniu wieczystym Kowalskiego Jana i drogi gminnej w trwałym zarządzie  Zarządu Dróg i Urządzeń Miejskich. Kogo wykonawca powinien zawiadomić o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej. Proszę uzasadnić swoją wypowiedź.

Czy wykonawca najpierw nie powinien zgłosić zniszczenia znaku i dopiero jakiś wykonawca na zlecenie starosty go odtworzyć??

23.   Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.

POLREF to 2 klasa stabilizowana w litej skale, skąd się wziął na miedzy?:P Zapewne pytanie stare i kiedyś było I klasą, ale skąd się wziął na miedzy?:P

Dobra już wiem- był zakładane 1994-1995 więc może wtedy były inne wymagania co do stabilizacji :)

Alejandra

Dzięki za te pytania!
Dzięki również a nawet przede wszystkim za pytania na ustny :)
Znalazłam tam odp. na jedno nurtujące mnie cały czas pytanie  :D

mazzzi

#16
Widzę, że tworzy się fajna baza pytań to i ja dorzucę to co opracowałem przygotowując się do egzaminu marcowego ;)

Pytania opisowe są głównie z GUGIK 2014 i część z forum - może komuś się przyda. W dziale pytania ustne również zamieszczę moje opracowanie. Zaznaczam tylko, że w odpowiedziach mogą występować błędy lub odpowiedzi mogą być niekompletne albo zbyt obszerne - zresztą ocenicie sami :)




AtolAutor w?tku

super Kuba12310

Ogólnie ta baza pytań jest już pokaźna :)

kuba12310

Dokładam pytania i moje proponowane odpowiedzi z egzaminów z 2015


GeoKart

#13
Wielki szacun  za opracowane pytania z 2014



AtolAutor w?tku

super robota JKBSRWK :D, teraz tylko sie uczyć i w międzyczasie jakieś ustne powoli opracować :)