Updates:

tyle zostało zrobione
98%

[1] Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt sieci POLREF...

Zaczęty przez rafal87301, Piątek 03 Styczeń 2014, 08:58:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sfl

Cytat: eloziomce w Wtorek 20 Maj 2014, 11:59:37
czy to wykonawca prac geodezyjnych ma obowiązek powiadamiania starosty? Rozp w sprawie ochrony znaków wyraźnie jest zaznaczone, że powiadamia albo właściciel albo wykonawca wykonujący na zlecenie organu przeglądu i konserwacji znaków.

zastanawia mnie wciąż czy to wykonawca prac pobocznych, nie związanych z przeglądem i konserwacją znaków, powinien powiadamiać starostę.

co myślicie na ten temat?

pozdrawiam!

Przegląd i konserwację znaków wykonuje się głównie podczas zakładania osnów a taka sytuacja jest opisana w pytaniu więc jak najbardziej należy zawiadomić starostę

Cytata czemu takie pytanie jest na zakres I a nie III?

Przed wejściem w życie rozporządzenia ws osnów, osnowę szczegółową zakładały również osoby z zakresem 1. Pytanie jest stare.


eloziomce

czy to wykonawca prac geodezyjnych ma obowiązek powiadamiania starosty? Rozp w sprawie ochrony znaków wyraźnie jest zaznaczone, że powiadamia albo właściciel albo wykonawca wykonujący na zlecenie organu przeglądu i konserwacji znaków.

zastanawia mnie wciąż czy to wykonawca prac pobocznych, nie związanych z przeglądem i konserwacją znaków, powinien powiadamiać starostę.

co myślicie na ten temat?

pozdrawiam!

LukaszSZ

Wg Rozp MAIC w sprawie osnów z dn. 14 lutego 2012 Załącznik nr 1 Rozdział 6 pkt 23:
W przypadku gdy zostały zniszczone lub przemieszczone znaki geodezyjne określające
położenie punktu w terenie, wykonuje się odtworzenie pierwotnego położenia punktu
i powtórnie się go stabilizuje na podstawie:
1) miar od poboczników;
2) położenia znaku podziemnego;
3) domiarów z punktów ekscentrycznych.

Tak poza tym to wg tego rozporządzenia punkty sieci POLREF należą do II klasy a nie I jak w pytaniu (Zał 1 rozdz 2 par 3 oraz par 3 pkt 2 tego Rozporządzenia)

sfl

Trochę dziwna sytuacja jeżeli odtwarzam sobie ten zniszczony punkt żeby wykonać pomiar, a potem zawiadamiam starostę ze był zniszczony ale już nie jest bo go odtworzyłem  :)
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI1)
z dnia 14 lutego 2012 r.
w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
w rozdziale 6 poświęconym zakładaniu poziomej osnowy szczegółowej odnosi się do odtworzenie punktów ale czy chodzi im o punkty nawiązania czyli np. POLREF czy o punkty które będą adaptowane do naszej sieci?

Cytat23. W przypadku gdy zostały zniszczone lub przemieszczone znaki geodezyjne określające położenie punktu w terenie, wykonuje się odtworzenie pierwotnego położenia punktu i powtórnie się go stabilizuje na podstawie:
1) miar od poboczników;
2) położenia znaku podziemnego;
3) domiarów z punktów ekscentrycznych.

Równie dobrze można ustawić się nad podcentrem tego POLREFU (o ile przemieszczeniu uległ tylko znak naziemny) i wykonać pomiar bez odtwarzania znaku naziemnego. Ewentualnie w ogóle zrezygnować z tego punktu wybrać inny zlokalizowany najbliżej i opisać w sprawozdaniu technicznym odstępstwo od projektu sieci z podaniem przyczyny

wiedzmy23

W postach użytkowników forum z dnia 28.02.2013, gdy padło to pytanie, znalazłam:
" W pierwszym pytaniu należało jeszcze dopisać , że ten punkt usunięty wykonawca powinien sobie wznowić bo nie w przeciwnym razie nie może zakończyć swoich prac związanych z założeniem osnowy szczegółowej. takie hasło przynajmniej padło od komisji"

Jak dla mnie to wykonawca nie może ot tak sobie Polrefu odtworzyć - to z tego co rozumiem zadanie GGK. Poza tym, przepisy Rozporządzenie w w sprawie osnów jasno mówi, że odtworzenie dotyczy osnowy szczegółowej.

Oświećcie mnie proszę.

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

rafal87301Autor w?tku

2. Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.


Wykonawca po stwierdzeniu usunięcia znaku geodezyjnego I klasy sieci POLREF jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym starostę. Starosta po otrzymaniu takiego zawiadomienia powinien niezwłocznie dokonać oględzin znaku, usunąć pozostałości po nim oraz wykonać protokół z przeprowadzenia tych czynności. Kolejnym krokiem jest przekazanie protokołu marszałkowi województwa oraz Głównemu Geodecie Kraju. Ostatnim etapem będzie sporządzenie wniosku przez starostę w celu ustalenia i ukarania sprawcy usunięcia znaku gdyż padło podejrzenie popełnienia wykroczenia.
RMSWiA w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawi..... z dnia 15 kwietnia 1999r.
Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r.
Ustawa Kodeks cywilny (Tytuł VI. Czyny niedozwolone) z dnia 23 kwietnia 1964 r.