[1] Przy tyczeniu budynku okazało się, że geodeta musi wejść na działkę sąsiada. Proszę podać rozwiązanie prawne, które umożliwi geodecie wstęp na tą działkę

Zaczęty przez tomekbb, Piątek 13 Grudzień 2013, 13:58:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

fresco

Co do ustnych to fakt.. zawsze komisja chcąc pomóc kandydatowi może na koniec rzucić jakieś proste pytanie - koło ratunkowe. A że okaże się betonowe to już inna kwestia :coolsmiley:

Przemek Zalewski

Cytat: fresco w Środa 07 Styczeń 2015, 22:56:23
No i sprawa jest teraz tak oczywista, że z pewnością nie będzie przedmiotem pytania na egzaminie  :D

::) Oj nie takie "oczywiste" pytania słyszałem na ustnych.

Przykłady "oczywistych", z którymi kandydaci mieli problemy:

- co to jest działka a co to jest nieruchomość? (definicji kilka w zależności od aktu prawnego)
- co bierzemy w teren ze sobą (kandydat wymienił wszystko, włącznie z ołówkiem i kredkami, ale o zgłoszeniu zapomniał),
- z ilu działek składa się rzeka Wisła? (co najmniej tylu, przez ile obrębów przepływa)


fresco

Aktualnie nie ma najmniejszych wątpliwości, że treść art. 13 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest wystarczającym "upoważnieniem" do wejścia geodety na działkę sąsiednią. Znowelizowana definicja prac geodezyjnych w art. 2 lit. a tiret 3 ustawy PGiK uwzględnia wykonywanie czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa, a ponadto tyczenie budynku wymaga zgłoszenia właściwemu staroście (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. d ww. ustawy). No i sprawa jest teraz tak oczywista, że z pewnością nie będzie przedmiotem pytania na egzaminie  :D

RYCHU

Moim zdaniem art.13 PGiK w zupełności wystarcza a dokumentem który upoważnia Geodetę do wejścia na grunt sąsiada jest umowa cywilno-prawna zawarta pomiędzy geodetą a inwestorem.

aj

Cytat: kokarolcia w Środa 12 Luty 2014, 08:34:41
Temat niby prosty, ale myślę że nie jest do końca wyczerpany.
Uważam, że w pytaniu jest mały 'kruczek' - tyczenie budynku.
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, art. 13, zgłoszeniu nie podlega m.in tyczenie budynku.
Jeśli tyczenie budynku nie podlega zgłoszeniu, wykonawca nie ma dokumentu który upoważnia go do wstępu na grunt w myśl Prawa geodezyjnego i kartograficznego, to właśnie na potwierdzonym zgłoszeniu roboty jest klauzula - Niniejsze zgłoszenie, potwierdzone przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, okazuje się właścicielowi lub osobie władającej nieruchomością jako dokument upoważniający wykonawcę prac geodezyjnych do wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz do wykonywania czynności związanych z wykonaniem polowej sygnalizacji fotogrametrycznej, przewidzianych w art. 13 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268)

Reasumując - w przypadku tyczenia budynku, należy stosować zasady obowiązujące w Prawie budowlanym.

Co sądzicie o takiej 'drodze' rozumowania?


ja też przychylam się do powyższej interpretacji, a jako poparcie tego wspomnę, że na kursie SGP, na zajęciach które prowadził pan Marzec, padło właśnie to pytanie. Odpowiedź prowadzącego brzmiał, że w tej chwili nie pamięta dokładnie przepisu, ale że mówi on o zgodzie od właściciela nieruchomości sąsiedniej, a w razie jej braku o wniosku do organu administracji architektoniczno - budowlanej - czyli dokładnie to o czym mówi ustawa PB w art. 47. I wspominał, że geodeta idzie do sąsiada z inwestorem. To by potwierdzało przypuszczenia, że art 13 pgik działa tylko przy pracach zgłoszonych w ODGiK.

GeoMaP

ja bym poparł użytkownika "kokarolcia".
Art. 13 PGiK daje możliwość wstępu po zgłoszeniu roboty. na razie na szczęście tycznie się nie zgłasza.
z kolei Art.  47 PB mówi o inwestorze- ale geodeta przecież działa na zlecenie inwestora, więc inwestor musi pogadać z sąsiadem.


vanilllia

Odpowiedz z pierwszego postu moim zdaniem jest dobra. Geodeci nie są prawnikami i nie rozpatrują aż tak bardzo komentarzy do artykułów. Myślę, że prawo budowlane ma tu zastosowanie.

Jigs

Cytat: jancor w Sobota 15 Marzec 2014, 18:32:29
Dodał bym Roz. w sprawie zgłaszania prac
2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionych w ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizacji osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja — przekazaniu do zasobu na zasadach określonych w rozdziale 2 niniejszego rozporządzenia.
sYsTEM połączył wiadomości: 15 Marzec 2014, 18:36
A co do art. 47 Prawo Budowlane -tyczy się inwestora a nie wykonawcy prac. Nas dotyczy PGiK

Podstawą do odpowiedzi zależy od dokładnej treści i zakresu na jakim to pytanie padło.
Zakres 1 to wg mnie chodzi tylko o art 13 PGiK
Zakres 4 to PB art 47 - jak słusznie zauważono powyżej obowiązek inwestora a nie geodety z uwzględnieniem że nie odnoszą się do tego przypadku przepisy art 13 PGiK

zresztą poszukacie na forum takie pytanie na pewno już się pojawiło na egzaminach w 2012 lub 2013 roku
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

jancor

Dodał bym Roz. w sprawie zgłaszania prac
2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionych w ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizacji osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja — przekazaniu do zasobu na zasadach określonych w rozdziale 2 niniejszego rozporządzenia.
sYsTEM połączył wiadomości: 15 Marzec 2014, 18:36
A co do art. 47 Prawo Budowlane -tyczy się inwestora a nie wykonawcy prac. Nas dotyczy PGiK

Brook

Piszesz jak uważasz, komisja zweryfikuje. Lanie wody potwierdza tylko, że się nie wie, lub nie umie czytać ze zrozumieniem, co daje komisji do myślenia, czy oby delikwent się "nada".  ;)
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

kokarolcia

Uważam, tj napisałaś ale w odpowiedzi (tej na samym początku postu) dodałabym wyjaśnienie dlaczego zastosowanie mają przepisy Prawa budowlanego - czyli zacytowałabym artykuł z rozporządzenia w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych.

Ogólnie odp na pytania na egzaminie nie jest prosta - trzeba się wykazać wiedzą na to 7 pkt i wyczerpać temat ;) jednocześnie nie można 'lać wody'...
Sama nie wiem jak to będzie

Brook

Moim zdaniem taka odpowiedź jaka jest w pierwszym poście jest prawidłowa. PGiK mówi o tym co możesz na działce inwestora, gdy musisz wejść na działkę sąsiada, musisz sięgnąć po zapis w PB (w przypadku tyczenia). Gdyby tyczenie budynku było zgłoszone, wystarczyłoby Ci pokazanie kopii zgłoszenia sąsiadowi i nie byłby Ci potrzebny w tym momencie zapis z PB.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

kokarolcia

no tak, ale oficjalnie - nie ma dokumentu potwierdzającego prawo wstępu na grunt (czytaj: zgłoszenia)
Moja wątpliwość wzieła się z komentarza do art. 13 w Lexie:
p.g.k. przewiduje uproszczony tryb postępowania. Osoby przeprowadzające prace geodezyjne i kartograficzne są ustawowo umocowane do wstępu na grunt i do obiektów budowlanych i dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami. Przepisy ustawy nie wymagają zgody właściciela lub władającego nieruchomością, nie jest konieczne nawet zawiadomienie o planowanych pracach. Należy jednak podkreślić, że to uprawienie nie jest dowolne, ale dotyczy jedynie czynności przeprowadzanych w ramach prac geodezyjnych i kartograficznych prowadzonych zgodnie z przepisami ustawy. To oznacza, że wejście na cudzy grunt i do budynku jest uprawnione tylko po zgłoszeniu prac geodezyjnych do właściwego organu oraz uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia prac,

i przyznam że nie jestem w tej chwili przekonana która odpowiedź powinna być uznana za prawdziwą?

Brook

To, że nie podlega zgłoszeniu nie oznacza iż nie jest to "praca geodezyjna". W PGiK nie jest napisane, że osoby wykonujące "zgłoszone" prace geodezyjne...
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka