[1] Przy tyczeniu budynku okazało się, że geodeta musi wejść na działkę sąsiada. Proszę podać rozwiązanie prawne, które umożliwi geodecie wstęp na tą działkę

Zaczęty przez tomekbb, Piątek 13 Grudzień 2013, 13:58:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kokarolcia

Temat niby prosty, ale myślę że nie jest do końca wyczerpany.
Uważam, że w pytaniu jest mały 'kruczek' - tyczenie budynku.
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, art. 13, zgłoszeniu nie podlega m.in tyczenie budynku.
Jeśli tyczenie budynku nie podlega zgłoszeniu, wykonawca nie ma dokumentu który upoważnia go do wstępu na grunt w myśl Prawa geodezyjnego i kartograficznego, to właśnie na potwierdzonym zgłoszeniu roboty jest klauzula - Niniejsze zgłoszenie, potwierdzone przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, okazuje się właścicielowi lub osobie władającej nieruchomością jako dokument upoważniający wykonawcę prac geodezyjnych do wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz do wykonywania czynności związanych z wykonaniem polowej sygnalizacji fotogrametrycznej, przewidzianych w art. 13 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268)

Reasumując - w przypadku tyczenia budynku, należy stosować zasady obowiązujące w Prawie budowlanym.

Co sądzicie o takiej 'drodze' rozumowania?

tomekbbAutor w?tku

Na egzaminie 11 grudnia 2013 r. padło pytanie
Cytat: marecki w Czwartek 12 Grudzień 2013, 22:44:18
3. Przy tyczeniu budynku okazało się, że geodeta musi wejść na działkę sąsiada. Proszę podać rozwiązanie prawne, które umożliwi geodecie wstęp na tą działkę? - mniej więcej takie - zapisane jak zapamiętałem

Proponowana przeze mnie odpowiedź:

Z ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne
Cytat
Art. 13.
1. Osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo:
1) wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
2) dokonywania przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
3) nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpie-czających te znaki;
4) umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych budowli triangulacyj-nych.
2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie naruszają:
1) przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o ochronie środo-wiska, o lasach i o drogach publicznych;
2) przywilejów i immunitetów przysługujących obcym przedstawicielstwom dyplomatycznym, misjom specjalnym i urzędom konsularnym, a także członkom ich personelu oraz innym osobom korzystającym z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwy-czajów międzynarodowych.
3. Na terenach zamkniętych prace geodezyjne mogą być wykonywane tylko przez wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o za-mknięciu terenu, lub za ich zgodą.

Art. 14.
Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością są obowiązani umożliwić pod-miotom i jednostkom organizacyjnym, o których mowa w art. 11, wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych określonych w art. 13 ust. 1.

Art. 16.
1. Szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem prac geodezyjnych i kartogra-ficznych podlegają naprawieniu na zasadach prawa cywilnego.
2. W razie ograniczenia korzystania z nieruchomości przy wykonywaniu czynności określonych w art. 13 ust. 1 pkt 3 i 4, właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością przysługuje wynagrodzenie.

Z Ustawy Prawo Budowlane:
Cytat
Art. 47. 1. Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.
2. W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, właściwy organ – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.
3. Inwestor, po zakończeniu robót, o których mowa w ust. 1, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu – na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie,
2) wykonanie niwelacji terenu,
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.