[1] Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić...

Zaczęty przez Brook, Niedziela 17 Listopad 2013, 16:55:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Piotr86

A jednak z jakiegoś powodu podczas tworzenia roboczej bazy dla punktów granicznych niestabilizowanych mam większe odchylenie niż dla stabilizowanych.

Cytat
STANDARDY
§67.6. Dopuszczalne wartości odchylenia liniowego wynoszą:
1) dla punktów stabilizowanych – 0,15 m;
2) dla punktów niestabilizowanych – 0,25 m.

Więc do jakiej grupy zaliczamy punkty niestabilizowane?

zurek86

W pytaniu jest o granicy o  nieregularnym załamaniu, nie ma mowy o stabilizacji czyli ja bym dał do grupy I a nieregularne załamanie tu chodzi o generalizację. Czy dobrze myślę?

sYsTEM połączył wiadomości: 12 Maj 2014, 17:53
Zasady Generalizacji, o których mowa w ust. 1 i 2 nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków RMSWiA w sprawie standardów par.31.4

Alena

Cytat: geowinek w Niedziela 26 Styczeń 2014, 20:46:39
Spotkałem się z tym zagadnieniem w jednym z wątków. Punkty graniczne niestabilizowane należą do drugiej grupy, G-4. Komisja na jednym z egzaminów stwierdziła, iż standardy i wytyczne techniczne obowiązują w kwestiach, w których nowe rozp. nie uwzględnia.

Ale właśnie rozp. w spr. standardów to uwzględnia. Tak jak napisała saska. Bezwzględnie punkty graniczne należą do I grupy. Paragraf 28.3.1a) mówi wyraźnie: "znaki i punkty graniczne." Żadne G-4!   :P

geowinek

Cytat: saska2 w Sobota 25 Styczeń 2014, 14:54:32
Mi się wydaje, że wg nowych standardów punkty graniczne niestabilizowane też należą do I gr. dokładnościowej, bo jest tam napisane: znaki i punkty graniczne. Tak bym to rozumiała, że znaki to stabilizowane a punkty- niestabilizowane. Wprawdzie nie są jednoznacznie identyfikowalne w terenie, ale II gr. też powinna być jednoznacznie identyfikowalna, tylko, że zmienna w czasie.

Spotkałem się z tym zagadnieniem w jednym z wątków. Punkty graniczne niestabilizowane należą do drugiej grupy, G-4. Komisja na jednym z egzaminów stwierdziła, iż standardy i wytyczne techniczne obowiązują w kwestiach, w których nowe rozp. nie uwzględnia.

saska2

Mi się wydaje, że wg nowych standardów punkty graniczne niestabilizowane też należą do I gr. dokładnościowej, bo jest tam napisane: znaki i punkty graniczne. Tak bym to rozumiała, że znaki to stabilizowane a punkty- niestabilizowane. Wprawdzie nie są jednoznacznie identyfikowalne w terenie, ale II gr. też powinna być jednoznacznie identyfikowalna, tylko, że zmienna w czasie.

BrookAutor w?tku

PROSZĘ PODAĆ Z JAKĄ DOKŁADNOŚCIĄ WZGLĘDEM POZIOMEJ OSNOWY GEODEZYJNEJ NALEŻY OKREŚLIĆ, PRZY POMIARZE BEZPOŚREDNIM POŁOŻENIE:
- BUDYNKU MIESZKALNEGO
- OGRODZENIA TRWAŁEGO
- KONTURU UŻYTKU GRUNTOWEGO
- GRANICY DZIAŁKI O NIEUTRWALONYCH ZAŁAMANIACH
ORAZ JAKIE ZASADY GENERALIZACJI OBOWIĄZUJĄ PRZY POMIARZE TYCH SZCZEGÓŁÓW TERENOWYCH?
Oczywiście standardy
Budynek i ogrodzenie - I grupa
Kontur - III grupa
Granica działki - II grupa??
Cytat§ 28. 1. Przedmiotem geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego lub wysokościowego są szczegóły terenowe, będące obiektami przestrzennymi objętymi bazami danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b ustawy, oraz inne szczegóły terenowe, których potrzeba usytuowania w państwowym systemie odniesień przestrzennych wynika z innych przepisów prawa.
2. Szczegółowy zakres danych, które pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, dotyczących obiektów objętych bazami danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b ustawy, określają modele danych zawarte w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 6, 7 i 9 oraz art. 26 ust. 2 ustawy.
3. Ze względu na wymagania dokładnościowe pomiaru wyróżnia się następujące grupy szczegółów terenowych:
  1)   I grupa - szczegóły terenowe jednoznacznie identyfikowalne w terenie, zachowujące długookresową niezmienność kształtu i położenia, w szczególności:
a)  znaki i punkty graniczne,
b)  znaki geodezyjne,
c)  obiekty budowlane i urządzenia budowlane, w tym elementy sieci uzbrojenia terenu, bezpośrednio dostępne do pomiaru;
  2)   II grupa:
a)  szczegóły terenowe jednoznacznie identyfikowalne w terenie, których kształt i położenie nie zachowuje długookresowej niezmienności, w szczególności: budowle i urządzenia ziemne w postaci nasypów, wykopów, grobli, tam, wałów przeciwpowodziowych, rowów, kanałów oraz sztuczne zbiorniki wodne,
b)  zakryte obiekty budowlane i urządzenia budowlane, w tym zakryte elementy sieci uzbrojenia terenu,
c)  elementy zagospodarowania terenu, w szczególności: parki, zieleńce, trawniki, place zabaw i wypoczynku, skwery, pojedyncze drzewa oraz boiska sportowe;
  3)   III grupa - szczegóły terenowe, których jednoznaczna identyfikacja w terenie jest utrudniona i zależna od oceny osoby wykonującej pomiar, takie jak:
a)  kontury użytków gruntowych oraz odkrywki glebowe na potrzeby gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
b)  cieki i zbiorniki wodne o naturalnych liniach brzegowych,
c)  oddziały leśne na obszarach lasów i parków narodowych.
§ 29. 1. Geodezyjny pomiar sytuacyjny wykonuje się w sposób zapewniający określenie położenia punktu sytuacyjnego względem najbliżej położonych punktów poziomej osnowy geodezyjnej oraz osnowy pomiarowej z dokładnością nie mniejszą niż:
  1)   0,10 m - w przypadku szczegółów terenowych I grupy;
  2)   0,30 m - w przypadku szczegółów terenowych II grupy;
  3)   0,50 m - w przypadku szczegółów terenowych III grupy.
31. 1. Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji polegającej na:
  1)   przedstawieniu obiektów krzywoliniowych za pomocą linii łamanych;
  2)   przedstawieniu obiektów obszarowych za pomocą linii łamanych lub punktów;
  3)   pominięciu punktów wyznaczających obiekt, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia jego reprezentacji geometrycznej;
  4)   pomiarze przebiegu osi obiektu liniowego z jednoczesnym określeniem jego wymiaru poprzecznego.
2. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym pomija się punkt sytuacyjny, jeżeli odchylenie tego punktu od linii wyznaczonej przez dwa sąsiednie pomierzone szczegóły terenowe nie przekracza:
  1)   w przypadku I grupy szczegółów terenowych - 0,10 m;
  2)   w przypadku II grupy szczegółów terenowych - 0,30 m;
  3)   w przypadku III grupy szczegółów terenowych - 0,50 m.

Co do granicy działki o nieutrwalonych załamaniach... w standardach nie ma nic do której grupy dokładnościowej należy. Czy w związku z tym podajemy jeszcze informacje  z G-4? Mianowicie:
Cytat§ 73.
1. Jeżeli granica działki jest linią krzywą lub linią łamaną o nieutrwalonych punktach załamania,  stopień generalizacji zależy od charakteru terenu, i tak:
a) dla terenów zurbanizowanych wychylenie linii granicznej od prostej łączącej najbliższe pomierzone punkty granicy - nie może być, większe od 0,1 m (po obu stronach sprostowanej granicy),
b) dla terenów rolnych - 0,2 m,
c) dla terenów rolnych na obszarach górskich i podgórskich - 0,5 m,
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka