Na wniosek projektanta należy opracować mapę do celów projektowych w skali 1:1000 wraz z warstwicami. Proszę podać w jaki sposób możemy dokonać kontroli prawidłowości opracowania pierworysu wysokościowego takiej mapy dla terenów niezainwestowanych (rolnych). Kiedy możemy uznać opracowanie mapy wysokościowej za prawidłowe?
W celu kontroli dokładności opracowania rzeźby terenu należy przeprowadzić pomiary kontrolne. Dla terenów przedstawionych za pomocą warstwic należy wykonać pomiar sposobem niwelacji profilów podłużnych i poprzecznych. Odległości między pikietami na przekroju podłużnym nie powinny przekraczać 50m, natomiast odległości między przekrojami poprzecznymi nie powinny być większe niż 100m. Dla każdego sprawdzonego w ten sposób profilu należy określić średni błąd rzeźby terenu wkreślonej na danym pierworysie wysokościowym.
Średnie błędy warstwic nie powinny przekraczać:
1/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu do 2 stopni
2/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu od 2 stopni do 6 stopni
3/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu większym od 6 stopni
W przypadku map w skali 1:1000 cięcie warstwicowe wynosi 1,0m więc błędy nie powinny przekraczać (w zaokrągleniu do 0,1m):
0,3m dla terenów o nachyleniu do 2 stopni
0,7m dla terenów o nachyleniu od 2 stopni do 6 stopni
1,0m dla terenów o nachyleniu większym od 6 stopni
Weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie ws standardów
Pytanie opracowane głównie na podstawie G-4. Nie uwzględniłem zapisów par. 36 ust. 2 rozp ws standardów ze względu na to iż odnosi się on do standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000 -1:100 000, a w pytaniu mamy mapę w skali 1:1000.