[1] Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych? Kto i na jakim

Zaczęty przez Batrt, Poniedziałek 09 Luty 2015, 22:19:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

BatrtAutor w?tku

[1] Pytanie nr 6. Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych? Kto i na jakim etapie prac wykonuje generalizację obiektów? z bazy pytań 2014

Generalizacja: rozumie się przez to proces uogólnienia i uproszczenia treści mapy poprzez wybór lub uproszczenie kształtu obiektów oraz uogólnienie pojęć odnoszących się do tych obiektów, właściwy dla szczegółowości treści mapy zasadniczej w skalach 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000; - Rozporządzenie o GESUT, BDOT i MZ p. 2 ust. 7 - nieobowiązujące

1.   Etap pomiaru terenowego:
Wykonawca prac określony art. 11 PGiK posiadający uprawnienia określone w PGiK i rozporządzeniu o uprawnieniach.

Standardy:
Przepisy § 31 rozporządzenia określają ogólne zasady generalizacji przestrzennych obiektów liniowych oraz przestrzennych obiektów obszarowych w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego.
§ 31. 1. Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji polegającej na:
1) przedstawieniu obiektów krzywoliniowych za pomocą linii łamanych;
2) przedstawieniu obiektów obszarowych za pomocą linii łamanych lub punktów;
3) pominięciu punktów wyznaczających obiekt, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia jego reprezentacji geometrycznej;
4) pomiarze przebiegu osi obiektu liniowego z jednoczesnym określeniem jego wymiaru poprzecznego.
2. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym pomija się punkt sytuacyjny, jeżeli odchylenie tego punktu od linii wyznaczonej przez dwa sąsiednie pomierzone szczegóły terenowe nie przekracza:
1) w przypadku I grupy szczegółów terenowych — 0,10 m;
2) w przypadku II grupy szczegółów terenowych — 0,30 m;
3) w przypadku III grupy szczegółów terenowych — 0,50 m.
3. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym:
1) elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu, których wymiary podłużne i poprzeczne są mniejsze niż 0,50 m, pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu;
2) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci o średnicy przekroju lub wymiarach podłużnych i poprzecznych przekroju mniejszych niż 0,50 m pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
4. Zasady generalizacji, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.

2.   Etap redakcji mapy:
Rozp o GESUT, BDOT i MZ:
Osoba dokonująca wprowadzenia i zmian danych i obiektów do mapy zasadniczej w systemie teleinformatycznym – § 21 ust. 3
§ 18. Obiekty, o których mowa w § 16, podlegają generalizacji i wizualizacji kartograficznej, czyli obiekty stanowiące treść mapy zasadniczej, pozyskane z baz danych: EGiB, GESUT,  PRG, PRPOG, BDOT500, BDSOG. Oraz cały załącznik 7 do tego rozporządzenia.

Czy w przypadku uchylonego rozporządzenia o GESUT, BDOT i MZ  jedyna poprawną częścią mojej wypowiedzi jest część dotycząca pomiarów?

Czy ktoś wie kiedy wejdzie w życie twór zastępczy dla tego rozporządzenia? Czy jest gdzieś dostępny projekt nowego rozporządzenia o mapie zasadniczej?


"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć"