[1] Jakie obowiązki ciążą na właścicielu nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód...

Zaczęty przez Batrt, Piątek 13 Luty 2015, 21:48:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

BatrtAutor w?tku

[1] Jakie obowiązki ciążą na właścicielu nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych oraz w związku z wykonywaniem robót związanych z utrzymaniem wód oraz na jakich zasadach następuje udostępnienie części takich nieruchomości dla wykonania robót.
Jakie prawa przysługują geodecie wykonującemu prace geodezyjne w terenie w tym związane z wykonywaniem pomiarów dla w/w celu.



Uważam, że to pytanie jest trudne.
Na jakich zasadach nastepuje udostępnianie?
a jakie obowiązki w związku z wykonywaniem robót związanych z utrzymaniem wód?

Moim zdaniem prawo wodne nie wyczerpuje tematu.
Właściciel nieruchomości przyległej do wód publicznych musi przede wszystkim zapewnić swobodny dostęp do tych wód.
Właściciel nieruchomości nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, ani kierunku odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Nie wolno także odprowadzać wód ani ścieków na grunty sąsiednie.
Na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody powstałych na jego gruncie (zarówno w wyniku przypadku, jak i działania osób trzecich) ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
Jeżeli spowodowane przez właściciela nieruchomości zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta mają prawo w drodze decyzji nakazać właścicielowi nieruchomości przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.
Możliwa jest pisemna ugoda pomiędzy właścicielami gruntów, dotycząca zmian stanu wody na gruntach, jeśli takie zmiany nie będą szkodliwie oddziaływać na inne nieruchomości lub gospodarkę wodną. Ugoda taka musi być zatwierdzona w drodze decyzji przez właściwy organ – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ugoda nie może dotyczyć wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi – na takie działanie potrzebne jest pozwolenie wodno prawne.
Zabronione jest wprowadzanie do wód odpadów oraz ciekłych odchodów zwierzęcych, spławianie do wody śniegu pochodzącego z centrów miast, terenów przemysłowych, dróg i parkingów. Nie wolno także myć pojazdów w wodach powierzchniowych oraz nad brzegami tych wód, pobierać wody powierzchniowej bezpośrednio do opryskiwaczy rolniczych (także myć opryskiwaczy w wodzie powierzchniowej) ani używać farb produkowanych na bazie związków organiczno-cynowych (TBT) do konserwacji konstrukcji podwodnych.
Ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód (czyli gdy nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne powinny być oczyszczone w stopniu wymaganym przepisami i nie mogą zawierać odpadów oraz zanieczyszczeń pływających, substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska ani nie mogą powodować w tej wodzie zmian w naturalnej biocenozie, mętności, barwy, zapachu, powodować formowania się piany i osadów. Zabronione jest rozcieńczanie ścieków wodą w celu uzyskania dopuszczalnych przepisami wskaźników zanieczyszczeń.
Prawo wodne – art. 27 – 29, art. 36,
PGIK art. 13 i 14, 16
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć"