[1] Jakie obiekty podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie oraz w jakim zakresie

Zaczęty przez sfl, Piątek 23 Maj 2014, 08:22:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

czacza

szczerze mówiąc - pisząc to nie bardzo widzę związek z pytaniem, ja bym opowiedział w ten sposób:
art 22 prawo budowlane
Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
3.) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiekt (...)
art. 43
1.Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty o których mowa w art. 29 ust 1 pkt 20( tj. przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych  gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych), podlegają  geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie
2. Właściwy organ  może nałożyć obowiązek stosowania przepisu 1. również w stosunku do obiektów  budowlanych wymagających zgłoszenia
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych  ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa  w ust.1 podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
par. 55 standardy
1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie w terenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów  bud. wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania
1.)projektu zagospodarowania  działki lub terenu o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 - Prawo budowlane
2.)plany sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust.1 - Prawo budowlane
2.  Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania  działki lub terenu  wykorzystuję się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy ( ja np miałem szkic rozmieszczenia instalacji CNG do tankowania autobusów MPK- inaczej bym się nie połapał o co chodzi)

Atol

można by dorzucić standardy:
§ 59. 1. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym:
6) adnotację o przyjęciu przez kierownika budowy wytyczonych elementów obiektów, z wyróżnieniem utrwalonych znaków osi głównych obiektów, reperów roboczych i głównych elementów konstrukcyjnych;

gacek87

Odpowiedź pochodzi z PGiK przed nowelizacją. Art. 27 ust.2 pkt. 2.  Po nowelizacji zapis ten usunięto. Więc zostaje tylko prawo budowlane i rozp. o czynnościach geod. w bud. ew coś o tyczeniu ze standardów ale to już bardziej metody niż zakres obiektów.

czacza

art.12.1 podpunkt 3 d mówi tylko o obowiązku zgłoszenia, ja również nic więcej nie znalazłem, jeśli chodzi o obowiązek wytyczenia w PGiK

Batrt

Znalazłam odpowiedzi zgodnie z ww. cytatami
Prawo Budowlane art. 43.1, 43.2
Rozporządzeniem ws czynności geodezyjnych w budownictwie p. 8, p. 10,
jak tyczone? - p. 8.2 tego rozporządzenia,

ale nie mogę znaleźć w nowym PGiK inf na ten temat. Czy mogłabym prosić o podpowiedź?
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć"

sflAutor w?tku

Jakie obiekty podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie oraz w jakim zakresie (jaki ich elementy są tyczone)

PGiK
CytatInwestorzy są obowiązani zapewnić wyznaczenie, przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych, usytuowania obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę.

Prawo budowlane
CytatObiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz przyłącza elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe, ciepłownicze podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie.
Właściwy organ może nałożyć obowiązek wyznaczenia w terenie również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.

Rozporządzenie ws czynności geodezyjnych w budownictwie
CytatWytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie zgodnie z wymaganiami projektu budowlanego, podlegają geodezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe budowlanych obiektów, a w szczególności:
-główne osie obiektów budowlanych naziemnych i podziemnych
-charakterystyczne punkty projektowanego obiektu
-stałe punkty wysokościowe - repery
Wykonanie ww czynności geodeta stwierdza przez dokonanie stosownego wpisu w dzienniku budowy. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje również kierownikowi budowy szkic tyczenia.