[1] Jakie czynności przed wytyczeniem obiektu budowlanego powinien wykonać geodeta oraz jaki dokument powstaje przed wytyczeniem

Zaczęty przez Atol, Piątek 22 Maj 2015, 11:53:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mateo_17

standardy §55 oraz w sprawie czynności geod. w budownictwie §8 - czynności
standardy §56 - podstawowy dokument- szkic dokumentacyjny + jego treść.
oraz zgłoszenie pracy geodezyjnej PGiK art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. d

Excrucior

Pytanie brzmi "przed wytyczeniem" - czyli prace związane z prawidłowym wytyczeniem a nie z tym co będzie się działo po wytyczeniu.
Wszystko ładnie pięknie  O0 i jeszcze można napisać o sporządzeniu szkicu tyczenia i co zawiera ale NIE MA NA TO CZASU  dlatego wszyscy co mi juz radzili
na Tym forum i nie tylko To pisać rzeczowo i na temat a nie szukać dziury w całym i będzie git  ;)

GeoKart

Jeżeli zgłoszona była praca - a w tym przypadka tak musi być to:
na samym końcu bym dodał co zawiera operat techniczny tylko wypunktować:
- nie zapomnieć o sprawozdaniu technicznym
- protokół przekazania do zasobu operatu .......... itd...... oraz wszystkie karty ponumerowane.

adzik7

Wg mnie warto by dodać na początku informację o konieczności zgłoszenia pracy geodezyjnej w przypadku tyczenia budynków lub sieci uzbrojenia terenu.

Prawo geodezyjne i kartograficzne:
CytatArt. 12. 1. Wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych zgłasza prace geodezyjne lub prace kartograficzne przed ich rozpoczęciem:
(...)
3) właściwym miejscowo starostom, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:
(...)
d) wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu,
(...)

AtolAutor w?tku

2. Jakie czynności przed wytyczeniem obiektu budowlanego powinien wykonać geodeta oraz jaki dokument powstaje przed wytyczeniem.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 55. 1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane;
2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie

§ 8. 
1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
2. Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.
3. W wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 3, dane liczbowe potrzebne do wytyczenia mogą być wyznaczone tylko w stosunku do trwałych szczegółów sytuacyjnych uwidocznionych na mapie.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
2. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.