[1] Jakie bazy aktualizujemy po pomiarze powykonawczym jeśli zmiany wprowadzono w budynkach...

Zaczęty przez sfl, Niedziela 06 Kwiecień 2014, 18:17:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

kaak_k

co do osnowy realizacyjnej:
Rozp. w sprawie Standardów z 9.11.2011r
"§ 51. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie, geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych, pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów budowlanych wykonuje się w oparciu o osnowę geodezyjną, pomiarową lub realizacyjną.
§ 52. 1. Osnowę realizacyjną zakłada się, gdy:
1) bezpośrednio z istniejącej poziomej osnowy geodezyjnej i osnowy pomiarowej nie można dokonać tyczenia;
2) dokładność istniejącej poziomej osnowy geodezyjnej i osnowy pomiarowej jest zbyt niska do potrzeb inwestycji;
3) istniejąca pozioma osnowa geodezyjna i osnowa pomiarowa podczas realizacji inwestycji może zostać zniszczona.
2. Osnowę realizacyjną nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i wyrównuje metodą najmniejszych kwadratów z obliczeniem błędów średnich położenia punktów
§ 54. Punkty osnowy realizacyjnej stabilizuje się znakami z trwałego materiału, o których mowa w § 19 ust. 4, z jednoznacznym oznaczeniem położenia na nich punktu osnowy."

lesze16

Są dwie bazy danych związane z osnową:
PRPOG - podstawowe osnowy geodezyjne
BDSOG - szczegółowe osnowy geodezyjne

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować


Tak więc nie ma się czym chwalić w ośrodku.  :coolsmiley:

Ponury_Zniwiarz

Jeśli chodzi o osnowę realizacyjną podparłbym się par. 52.2 ze standardów. Czyli kiedy wykonujmy inwentaryzację w/w obiektów i korzystamy z osnowy realizacyjnej, staje się ona osnową pomiarową, którą musimy "pochwalić się" w ODGiK.

zurek86

Sprecyzowałbym tą  odpowiedź :
czyli:
Aktualizacji podlegają:
budynki- EGiB
ekrany, ogrodzenia, zieleń wysoka- BDOT500
drogi- BDOT500, EGiB (bo może chodzi o drogę jako budowlę i jako użytek)
place- BDOT500,
podałbym także ze standardów paragraf 61 pkt1,2,3
Jeżeli by istniała osnowa realizacyjna pomierzyłbym ją kontrolnie oraz dwa punkty osnowy szczegółowej w pobliżu opracowania dla kontroli.
sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 15 Maj 2014, 10:46:48
dodałbym do podstawy prawnej oprócz standardów także Roz. MAiC w sprawie GESUT i BEDOT500 oraz MZ

lesze16

Cytat: GeoMaP w Sobota 03 Maj 2014, 16:31:14
Nie napisano jakiego rodzaju zmian konkretnie dokonano, zatem ja bym optował za następującą odpowiedzią:
budynki- EGiB
ekrany, ogrodzenia, zieleń wysoka- BDOT500
drogi- BDOT500, EGiB (bo może chodzi o drogę jako budowlę i jako użytek)
place- BDOT500, EMUiA


Odnośnie dróg to jest rozróżnienie w załączniku nr 5 do rozp. ws BDOT500 na drogi (EGIB) oraz ulice, jezdnie i chodniki (BDOT500). Dlatego zaliczyłbym drogę tylko do EGiB.  ;)

kubito

Cytat: zurek86 w Sobota 10 Maj 2014, 12:18:21
Prosiłbym o podanie podstawy prawnej dotyczącej osnowy realizacyjnej tak, żeby jakoś to połączyć z całym zagadnieniem i miało to sens

zurek86... można by było chociaż samemu trochę poczytać...

zurek86

Prosiłbym o podanie podstawy prawnej dotyczącej osnowy realizacyjnej tak, żeby jakoś to połączyć z całym zagadnieniem i miało to sens

sflAutor w?tku

A jeżeli osnowa realizacyjna była założona w układzie lokalnym to przed wykonaniem pomiaru powykonawczego należy ją dowiązać do osnowy państwowej i być może podczas dowiązywania aktualizujemy bazy danych np szczegółowej osnowy poziomej oraz wysokościowej w zakresie opisów topograficznych (gdy szukamy punktów nawiązania na podstawie własnie opisów topograficznych, a szczegóły terenowe do których zmierzono miary zmieniły się). Nie wiem tylko czy dowiązanie osnowy realizacyjnej nie powinno nastąpić zaraz po jej założeniu a nie dopiero przed pomiarem powykonawczym.

strongmar

A czy jest potrzeba wspomnienia o aktualizacji EMUiA? Jeśli jest ona tworzona przez gminy i na podstawie BDOT500? Równie dobrze można wspomnieć o mapie zasadniczej która też jest produktem pochodnym.

kubito

Osnowa realizacyjna zgodnie ze STANDARDAMI może być zastosowana przy wykonywaniu pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych związanych z obsługą inwestycji budowlanych. I nikt tej osnowy nie wprowadza do baz danych bo większość punktów podczas budowy zniknie ale pomiar powykonawczy można na jej podstawie zrobić więc raczej to jest podpucha.


sflAutor w?tku

Kiedyś jak nie było baz danych z rozróżnieniem na osnowę podstawową i szczegółową, to wprowadziło by się tą osnowę jako pomiarową (po dowiązaniu jej do państwowej) i wprowadziło po prostu do baz osnów (niektóre ośrodki prowadzą bazę danych osnów pomiarowych). Wcześniej kiedy możliwe było zakładanie osnów szczegółowych z zakresem 1 też można byłoby to podciągnąć nawet pod osnowę szczegółową jeżeli będzie odpowiednio zastabilizowana o czym jest wzmianka w rozporządzenie ws zgłaszania prac.

GeoMaP

Nie napisano jakiego rodzaju zmian konkretnie dokonano, zatem ja bym optował za następującą odpowiedzią:
budynki- EGiB
ekrany, ogrodzenia, zieleń wysoka- BDOT500
drogi- BDOT500, EGiB (bo może chodzi o drogę jako budowlę i jako użytek)
place- BDOT500, EMUiA

Natomiast męczy mnie wzmianka o osnowie realizacyjnej- podpucha czy coś w tym jest? No bo skoro pomiar był oparty o tę osnowę, to znaczy, że ona była stabilizowana i dokumenty o niej się gdzieś znajdowały (z jakiegoś zbioru wykonawcy udostępniono opisy topograficzne i współrzędne). Tylko co dalej? No a skoro nastąpiły zmiany po pomiarze, to możliwe że opisy topograficzne tych punktów uległy zmianie, więc może je trzeba zaktualizować. Nie wiem czy zbyt nie kombinuję co prowadzi w ślepą uliczkę.
Kto wpadnie na rozwiązanie ten będzie wychwalany pod niebiosa przez forumowiczów.

lesze16

Bardzo problematyczne pytanie. Wg załącznika (do rozp. ws. BDOT i MZ) nr 5 można by zakwalifikować w sposób następujący:
EGiB - budynki, drogi,
BDOT500 - plac, ekran akustyczny, ogrodzenie, zieleń wysoka

wallyto

Moja propozycja odpowiedzi na to pytanie jest bardzo podobna ale różni się włączeniem placu do innej bazy.
- budynek i droga - jak najbardziej EGiB
- ekran, ogrodzenie, zieleń wysoką  - BDOT500
oraz plac i droga (jezdnia,ulica) także do BDOT500

Natomiast podstawa prawna do włączenia ekranu, ogrodzenia, zieleni, placu i jezdni to Zał. nr 3 do rozp. ws. BD GESUT BDOT oraz MZ . ROZDZIAŁ 3 (Klasyfikacja obiektów BDOT500).