[1] Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega obowiązkowi zgłaszania...

Zaczęty przez jk311, Sobota 23 Listopad 2013, 10:01:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr86

Aktualizacja odpowiedzi:

Zasada ta polega na sprawdzeniu czy zakładany cel pracy geodezyjnej znajduje się w Art.12.1 pkt. 1), 2), 3) PGiK. Każda praca geodezyjna, której cel  jest w ww. art. podlega zgłoszeniu.

CytatArt. 12. 1. Wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych zgłasza prace geodezyjne lub prace kartograficzne przed ich rozpoczęciem:
1) Głównemu Geodecie Kraju, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:
a) utworzenie lub aktualizacja baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 1, 4, 5, 9 oraz 11,
b) wykonanie zobrazowań lotniczych, numerycznego modelu terenu lub ortofotomapy,
c) opracowanie map topograficznych w skalach 1:25 000, 1:50 000 oraz 1:100 000, map ogólnogeograficznych oraz map tematycznych i specjalnych dla obszaru kraju wykonywanych na zamówienie Głównego Geodety Kraju;
2) właściwym miejscowo marszałkom województw, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:
a) utworzenie lub aktualizacja bazy danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8,
b) opracowanie mapy topograficznej w skali 1:10 000 oraz map tematycznych dla obszaru województwa wykonywanych na zamówienie marszałka województwa;
3) właściwym miejscowo starostom, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:
a) utworzenie lub aktualizacja baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b,
b) wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
c) geodezyjna inwentaryzacja obiektów budowlanych,
d) wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu,
e) dokumentacja geodezyjna w postaci map, rejestrów lub wykazów na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych, dotyczących w szczególności: granic nieruchomości, praw do nieruchomości, zmiany struktury własności nieruchomości, pozwoleń na budowę, zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych lub ich części oraz sposobu zagospodarowania nieruchomości.
Art. 12c. 1. Obowiązek zgłoszenia prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz przekazania wyników tych prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie obejmuje prac geodezyjnych oraz prac kartograficznych dotyczących:
1) terenów zamkniętych, jeżeli przedmiotem tych prac nie są obiekty objęte ewidencją gruntów i budynków;
2) zobrazowań lotniczych, ortofotomapy lub numerycznego modelu terenu, a także map tematycznych i specjalnych wykonywanych na zamówienie innych podmiotów niż podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
2. Obowiązek zawiadomienia o zakończeniu prac geodezyjnych oraz przekazania wyników tych prac nie dotyczy prac geodezyjnych związanych z wytyczaniem obiektów budowlanych, jeżeli w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wytyczenia tych obiektów zostaną przekazane do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dokumenty zawierające wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej tych obiektów.
Art. 48. 1. Kto:
1) wbrew przepisom art. 12 ust. 1 nie zgłasza prac geodezyjnych lub kartograficznych, lub wbrew przepisom art. 12a nie przekazuje materiałów powstałych w wyniku prac geodezyjnych lub kartograficznych, lub informacji o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
...
– podlega karze grzywny.


damianus111


Jeżeli w trakcie wykonywania prac, które nie podlegają obowiązkowi zgłaszania ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizację osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja- przekazaniu do zasobu.
Rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac §13.2
Czynności te robi wykonawca prac geodezyjno kartograficznych
UPGiK Art11 i Art.12
Kto wbrew przepisom art.12 nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych lub nie przekazuje materiałów, powstałych w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych, lub informacji o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego podlega karze grzywny.
PGiK Art.48 ;)

jancor

Rozp. MRRiB w sprawie zgłaszania prac z 16 lipca 2001 r. Par. 13
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 19 Luty 2014, 20:20:35
PGiK Art.12, Art. 48.1

jk311Autor w?tku

 Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe. - 12.06.2013
Zarys odpowiedzi

  • Zasada ta polega na porównaniu czy dana praca geodezyjna znajduje się w wykazie rodzajów prac niepodlegających zgłoszeniu, ustalonych w rozporządzeniu w. zgłaszania prac. Każda praca geodezyjna, której nie ma w tym wykazie podlega zgłoszeniu.
  • Ustalenia czy praca podlega zgłoszeniu dokonuje wykonawca pracy geodezyjnej.
  • Za niezgłoszenie pracy geodezyjnej podlegającej zgłoszeniu grozi kara grzywny, natomiast za zgłoszenie pracy niepodlegającej zgłoszeniu sankcje nie są przewidziane z wyjątkiem straty czasu, pieniędzy i autorytetu.

Moim zdaniem ten komentarz jest zbędny:
Cytatz wyjątkiem straty czasu, pieniędzy i autorytetu.