Proszę wymienić czynności formalne, jakie powinien wykonać organ administracji właściwy do spraw rozgraniczania nieruchomości, po otrzymaniu od geodety uprawnionego kompletnej dokumentacji rozgraniczeniowej, z której wynika, że w trakcie rozprawy granicznej nie doszło do likwidacji sporu granicznego i zawarcia ugody.Organem właściwym w sprawach rozgraniczania nieruchomości są wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) z urzędu lub na wniosek strony.
Organ (art. 34), po otrzymaniu od geodety uprawnionego dokumentacji rozgraniczeniowej powinien skontrolować ją pod względem formalnym oraz ocenić prawidłowość przeprowadzenia ustalenia granic przez upoważnionego geodetę, a w szczególności musi się odnieść do przedstawionej przez geodetę opinii w sprawie rozgraniczenia. W razie stwierdzenia braków organ może zwrócić dokumentację geodecie do poprawy i uzupełnienia.
Następnie organ wydaje decyzję o umorzeniu postępowania oraz przekazuje z urzędu sprawę do właściwego sądu dołączając akta z postępowania administracyjnego, o czym zawiadamia (zgodnie z KPA) zainteresowane strony.
tutaj moje pytanie - czy zawarlibyście też część odpowiedzi poniżej - pytanie jak zwykle mało konkretne
lub (art. 33) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granic nastąpiło na podstawie zebranych dowodów którą poprzedza:
1) dokonanie przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) oceny prawidłowości wykonania czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości przez upoważnionego geodetę oraz zgodności sporządzonych dokumentów z przepisami; w wypadku stwierdzenia wadliwego wykonania czynności upoważnionemu geodecie zwraca się dokumentację do poprawy i uzupełnienia,
2) włączenie dokumentacji technicznej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może zażądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.(art. 33, 34)
dziękuję za odpowiedzi i wasze sugestie
sYsTEM połączył wiadomości: Wtorek 18 Czerwiec 2013, 10:12:30Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, że granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia, jednak mimo to obydwie strony postępowania pozostawały w sporze, którego nie udało się zakończyć aktem ugody. Jaki powinien być dalszy tok postępowania geodety i organu prowadzącego postępowanie rozgraniczeniowe?Upoważniony geodeta:
- wskazuje stronom przebieg granicy,
- tymczasowo utrwala punkty graniczne,
- sporządza protokół graniczny z opisem granic według dokumentów i wskazania jednej i drugiej strony,
- wykonuje pomiar granicy a także trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu i sporządza szkic graniczny,
- przekazuje całość dokumentacji do właściwego ODGiK,
- po przyjęciu do zasobu protokół wraz ze szkicem granicznym i opinią dotyczącą ustalonej granicy przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi),
- wójt (burmistrz, prezydent) zgodnie z art. 31 wydaje decyzję o rozgraniczeniu na podstawie zebranych dowodów,
- strony mają 14 dni od chwili doręczenia decyzji o rozgraniczeniu, aby wystąpić z żądaniem skierowania sprawy na drogę postępowania przed sądem powszechnym,
- niedopuszczalne jest umorzenie postępowania w sytuacji, gdy nie doszło do ugody, ale są podstawy do wydania decyzji o rozgraniczeniu na podstawie zebranych dowodów (przykład orzeczenia WSA w Białymstoku WSASygn. Akt II SA/Bk 281/06).
Ustawa z dn. 17 maja 1989r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne art.(31,33).
Rozporządzenie Ministrow Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz. U. Nr 45 poz. 453 - § 11).
i moje pytanie dotyczy tego czy geodeta ma obowiązek w protokole zaznaczyć wskazania stron i dlaczego stabilizacja tymczasowa - przecież są dowody i dla mnie tu powinien być koniec. Czy te wskazania wykazujemy na szkicu aby sąd miał na czym oprzeć swój werdykt?
dziękuję za sugestie