[1] Geodeta podczas pomiarów pod mapę do celów projektowych pomierzył narożnik budynku, którego położenie różni się od danych pozyskanych z PZGiK

Zaczęty przez Atol, Piątek 22 Maj 2015, 11:42:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Przemek Zalewski

Pytanie:

- o ile się różni? Jeśli w granicach błędu to zostaje stara współrzędna, jeśli więcej niż to co siedzi w standardach to nowa (nie dotyczy budynków wkreślonych np. z digializacji nie można moim zdaniem pozostawić współrzędnych z tak niedokładnej metody jak digitalizacja mając w łapie pomiar bezpośredni)
- jak budynek został umieszczony na istniejącej mapie? Jeśli z digitalizacji to powinna być ujawniona nowa współrzędna bez znaczenia o ile się różni (to moje prywatne zdanie, komisja pewno się nie zgodzi)
- czy budynek jest na terenie inwestycji, czy w pasie 30m "otuliny"? jak poza terenem inwestycji, to bym się przyznawał, że go mierzyłem.

I drobna uwaga - stara K-1 mówiła, że należny mierzyć przyziemia budynku (czyli bez ocieplenia, fundamenty). Obecnie panuje pogląd, iż należy mierzyć z ociepleniem, najbardziej zewnętrzną płaszczyznę (ze szkolenia wiem). Więc prawie na pewno narożniki będą się różnić, choćby o grubość ocieplenia. Trzeba się zastanowić, które budynki należy skontrolować - mianowicie jedynie te, które są ważne z punktu widzenia inwestycji.

Jeśli poprawiamy jeden narożnik to powinno się poprawić i każdy inny, ergo zainwentaryzować budynek od początku do końca, czołóweczki, pomiar wszystkich narożników z osnowy, itp.

Treść mdcp - każdy powinien mieć w małym palcu.


jkbsrwk

Ja bym jeszcze dodał komentarz, że pasuje pomierzyć cały budynek bo nie zmienimy współrzędnych jednego punktu budynku :)

AtolAutor w?tku

1.   Geodeta podczas pomiarów pod mapę do celów projektowych pomierzył narożnik budynku, którego położenie różni się od danych pozyskanych z PZGiK.  Co powinien zrobić geodeta w takiej sytuacji. Jakie elementy poza treścią mapy zasadniczej powinna posiadać mdcp.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 67. 1. Przy tworzeniu roboczej bazy danych porównuje się wartości współrzędnych punktów granicznych ustalonych na podstawie pomiaru z wartościami współrzędnych tych samych punktów uzyskanych przez wykonawcę z PZGiK.
2. W roboczej bazie danych ujawnia się współrzędne ustalone na podstawie pomiaru, jeżeli:
1) pomiar punktów granicznych oznaczonych na gruncie wykonany został z większą dokładnością niż pomiar tych samych punktów będący źródłem danych ewidencyjnych pozyskanych z PZGiK;

5. Jeżeli pomiar będący przedmiotem opracowania oraz pomiar będący źródłem danych PZGiK wykonane były z tą samą dokładnością, a odchylenie liniowe między matematycznym przedstawieniem tego samego punktu granicznego ustalonym na podstawie danych z pomiaru oraz danych pozyskanych z PZGiK nie przekracza dopuszczalnych wartości określonych w ust. 6, w roboczej bazie danych ujawnia się dane pozyskane z PZGiK.
6.  Dopuszczalne wartości odchylenia liniowego wynoszą:
1) dla punktów stabilizowanych — 0,15 m;
2) dla punktów niestabilizowanych — 0,25 m.
7.  Faktyczną wartość odchylenia liniowego (dl), o którym mowa w ust. 5, ustala się według wzoru:

w którym:
?x = Xp - Xd a ?x = Yp — Yd
przy czym:
Xp i Yp — to współrzędne płaskie prostokątne uzyskane na podstawie pomiaru,
Xd i Yd — to współrzędne płaskie prostokątne pozyskane z PZGiK.
8. Przepisy ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 5, ust. 6 pkt 1 oraz ust. 7 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do innych niż punkty graniczne szczegółów terenowych I grupy.


Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
§ 6. 
1. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), powinna zawierać:
1) opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
2) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
3) usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 79.
4. W przypadku wykazania na mapie do celów projektowych konturów użytków gruntowych nieujawnionych w bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy, na mapie zamieszcza się informację o treści: ,,kontur użytku gruntowego oznaczony symbolem (wzór symbolu) nie jest ujawniony w bazie danych ewidencji gruntów i budynków".

§ 80. 1. Przy redakcji mapy do celów projektowych stosuje się oznaczenia i symbole ustalone przepisami wydanymi na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 7 ustawy.
2. Treścią mapy do celów projektowych mogą być miary liniowe pozyskane w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych określające w szczególności odległości między charakterystycznymi punktami sytuacyjnymi mającymi znaczenie w procesie projektowania.
3. Jeżeli na mapie będą umieszczone inne obiekty nieobjęte katalogiem obiektów baz danych, o których mowa w ust. 1, należy na mapie umieścić legendę z oznaczeniem występujących obiektów.
4. Na mapie do celów projektowych, w granicach projektowanej inwestycji budowlanej, wyróżnia się linią przerywaną w kolorze brązowym grunty obciążone służebnościami gruntowymi ujawnionymi w księgach wieczystych oraz umieszcza się skrótowy opis treści lub sposobu wykonywania tych służebności.
5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się, gdy charakter projektowanej inwestycji budowlanej nie wpływa na sposób zagospodarowania gruntów objętych mapą do celów projektowych.
6. W przypadku gdy mapa do celów projektowych została wykonana bez ustalenia obciążeń, o których mowa w ust. 4, wykonawca zamieszcza na tej mapie stosowną informację w tej sprawie.
§ 81. Treść opisu mapy do celów projektowych stanowią:
1) tytuł mapy ,,Mapa do celów projektowych";
2) skala mapy;
3) nazwa miejscowości;
4) identyfikator i nazwa jednostki ewidencyjnej;
5) identyfikator i nazwa obrębu ewidencyjnego;
6) imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, który wykonał mapę, oraz podpis osoby reprezentującej ten podmiot;
7) imię i nazwisko, numer świadectwa nadania uprawnień geodety, który sporządził mapę, oraz jego podpis;
8) oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej;
9) nazwa układu współrzędnych prostokątnych płaskich oraz układu wysokości;
10) oznaczenie granic obszaru, który był przedmiotem aktualizacji;
11) data opracowania mapy.