[2] Proszę wymienić rodzaje posiadania, określone w prawie cywilnym...

Zaczęty przez Brook, Piątek 30 Sierpień 2013, 18:29:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Wariat

§ 90. Wpis służebności gruntowej
W przypadku dokonywania wpisu służebności gruntowej w dziale III ,,prawa, roszczenia i ograniczenia" księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości obciążonej, dokonuje się równocześnie wpisu w dziale I -Sp ,,spis praw związanych z własnością" księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości władnącej.



Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym
Dz.U.2013.0.1411

AKKA

Jak dla mnie to są 3 rodzaje posiadania zgodnie z KC:
- samoistne
- zależne
- służebności
istota określona w art.336, 352 KC
W EGiB ujawnia się : posiadacza samoistnego (par. 10 rozp. o EGiB)
W KW: nie ujawnia się żadnego posiadania

Można wspomnieć, że w KC występuje jeszcze podział na posiadanie w dobrej i w złej wierze.

nusia

Biorąc pd uwagę, że Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów już nie obowiązuje
oraz mając na uwadze treść art 16 ust. 1 i ust 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece

1. W wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych w księdze wieczystej, poza prawami rzeczowymi, mogą być ujawnione prawa osobiste i roszczenia.
2. W szczególności mogą być ujawniane:
1) prawo najmu lub dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia,
2) roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego; dotyczy to także roszczeń przyszłych,
3) roszczenie wynikające z określenia zarządu lub sposobu korzystania z nieruchomości przez współwłaścicieli lub wieczystych użytkowników,
4) roszczenie współwłaścicieli wyłączające uprawnienie do zniesienia współwłasności,
5) wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipoteką oraz informacje, że zostały one wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych, o którym mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 99, poz. 919, z późn. zm.);
6) prawo z umowy timeshare, o którym mowa w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o timeshare (Dz. U. Nr 230, poz. 1370).

Podkreślone wyżej prawa najmu, dzierżawy tyczą się umów zawartych z właścicielem w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych a nie na zasadach posiadacza zależnego, który np dzierżawi grunt od posiadacza samoistnego(jest dzierżycielem art 338 Kc).

W związku z czym wydaje mi się, że nie ujawnia się posiadania samoistnego, zależnego ani posiadania w księdze wieczystej.

nusia

Możemy wyróżnić dwa rodzaje posiadania:
samoistne, polegające na tym, że posiadacz może władać rzeczą jak właściciel,
oraz zależne, jeżeli posiadacz włada rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca itp.
Kolejnym rodzajem posiadania jest posiadanie prawne i bezprawne.
Posiadanie prawne jest to posiadanie odpowiadające prawu, np. posiadacz samoistny jest jednocześnie właścicielem rzeczy, a posiadacz zależny najemcą czy dzierżawcą. Posiadanie bezprawne to posiadanie niezgodne z prawem, np. posiadaczem bezprawnym jest nieformalny nabywca nieruchomości, złodziej, paser.
Ponadto wyróżniamy posiadanie niewadliwe i wadliwe.
Posiadanie jest niewadliwe, gdy posiadacz nabywa je od dotychczasowego posiadacza albo w sposób pierwotny ( np. objęcie w posiadanie rzeczy niczyjej). Posiadanie wadliwe występuje wtedy, gdy zostało ono uzyskane samowolnie, wbrew woli dotychczasowego posiadacza ( np. kradzież rzeczy).
Ostatnim powszechnym rodzajem posiadania jest posiadanie w dobrej i złej wierze.
Przy posiadaniu w dobrej wierze posiadacz jest przekonany, że posiada rzecz zgodnie z przysługującym mu prawem, a to przekonanie jest usprawiedliwione okolicznościami ( np. posiadaczem w dobrej wierze jest nabywca nieruchomości, który nie wie, że umowa zawarta w formie aktu notarialnego jest nieważna z powodu wady oświadczenia woli). Z posiadaniem w złej wierze mamy do czynienia wtedy, gdy posiadacz wie, że uprawnienie do władania rzeczą mu nie przysługuje, albo, gdy brak takiej świadomości spowodowany jest niedbalstwem ( np. posiadaczem w złej wierze jest złodziej lub osoba, która nabyła rzecz pochodzącą z kradzieży za wyjątkowo niską cenę od przygodnego sprzedawcy). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem posiadaczem w złej wierze jest osoba, która uzyskała posiadanie w następstwie umowy przeniesienia własności zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, zastrzeżonej pod rygorem nieważności ( art. 158 w zw. Z rat. 73 2 k.c.), gdyż jest ona dobrze zorientowana co do tego, że nie mogła nabyć własności bez zachowania wymaganej formy aktu notarialnego.

zródło: http://www.sciaga.pl/tekst/21231-22-wlasnosc_i_posiadanie_oraz_ich_ochrona_prawna

No i teraz zgłupiałam doszczętnie. Ma ktoś wiedzę , o które posiadanie chodzi w pytaniu???

AniaK.

Mam wątpliwość co do ujawniania służebności w KW. Według mnie nie ma takiego obowiązku.
Np art.245(1) "Do przeniesienia ograniczonego prawa rzeczowego potrzebna jest umowa między uprawnionym a nabywcą oraz - jeżeli prawo jest ujawnione w KW - wpis do tej księgi, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej"

BrookAutor w?tku

Proszę wymienić rodzaje posiadania, określone w prawie cywilnym oraz proszę wyjaśnić istotę każdego z rodzajów posiadania. Który rodzaj posiadania w odniesieniu do nieruchomości ujawniony jest w ewidencji gruntów, a który w księdze wieczystej?

Prawo cywilne rozróżnia trzy rodzaje posiadania:
1) posiadanie samoistne Art. 336 KC
2) posiadanie zależne Art. 336 KC
3) posiadanie służebności Art. 352 KC

1. Posiadacz samoistny - jest ten, kto faktycznie włada nieruchomością jak właściciel. Posiadanie samoistne może być zgodne z prawem lub bezprawne. Może prowadzić do zasiedzenia rzeczy.
2. Posiadacz zależny - ten, który faktycznie włada cudzą rzeczą jak użytkownik, najemca, dzierżawca, zastawnik itp. i jest podporządkowany właścicielowi lub posiadaczowi samoistnemu na podstawie stosunku prawnego uprawniającego go do władania rzeczą. Posiadacz zależny włada rzeczą zarówno w imieniu i interesie własnym ale także w interesie właściciela lub posiadacza samoistnego. Posiadanie zależne nie może prowadzić do zasiedzenia.
3. Posiadacz służebności - jest ten, kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności.
CytatArt. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Art. 352. § 1. Kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności.
§ 2. Do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy.

W ewidencji gruntów i budynków wykazuje się: Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków
- posiadanie samoistne
- posiadanie zależne

Cytat§ 10. 1. Ewidencja obejmuje:
  1)   dane liczbowe i opisowe dotyczące gruntów i budynków oraz lokali,
  2)   dane dotyczące właścicieli nieruchomości.
2. W przypadkach braku danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w ewidencji wykazuje się dane osób i jednostek organizacyjnych, które tymi nieruchomościami władają.
§ 11. 1. W ewidencji oprócz danych, o których mowa w § 10, wykazuje się także:
  1)   dane dotyczące:
a)  użytkowników wieczystych gruntów,
b)  jednostek organizacyjnych sprawujących zarząd lub trwały zarząd nieruchomościami,
c)  państwowych osób prawnych, którym Skarb Państwa powierzył w stosunku do jego nieruchomości wykonywanie prawa własności lub innych praw rzeczowych,
d)  organów administracji publicznej, które gospodarują nieruchomościami wchodzącymi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz gminnych, powiatowych i wojewódzkich zasobów nieruchomości,
e)  użytkowników gruntów państwowych i samorządowych,
  2)   dane dotyczące osób i jednostek organizacyjnych, które władają gruntami na podstawie umów dzierżawy, zwanych dalej "dzierżawcami", zgłoszonych do ewidencji stosownie do art. 28 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
  3)   opis praw: osób, organów i jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 1 i 2 oraz w § 10 ust. 1 pkt 2, do gruntów, budynków i lokali,
  4)   informacje o dokumentach, które stanowiły podstawę do sporządzenia opisu, o którym mowa w pkt 3,
  5)   datę i zegarowy czas wpisania danych do bazy danych,
  6)   datę ostatniej weryfikacji danych.
2. Dane ewidencyjne o gruntach będących przedmiotem dzierżawy oraz o dzierżawcach ujawnia się w ewidencji wyłącznie na wspólny wniosek podmiotów, które zawarły umowę dzierżawy.
§ 12. 2. O wykazaniu w ewidencji osób i jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 10 ust. 2, orzeka starosta w drodze decyzji.

W księgach wieczystych ujawnia się posiadanie służebności w dziale III. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
CytatArt. 25. 1. Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:
1)   pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością;
2)   drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;
3)   trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
4)   czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów
Cytat§ 42. 1. W dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wpisuje się:
(...)
3)   łam 3 "Prawa, roszczenia, ciężary i ograniczenia" - wszelkie ograniczone prawa rzeczowe obciążające nieruchomość lub użytkowanie wieczyste, z wyjątkiem hipotek, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu , ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawa osobiste i roszczenia, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek; w przypadku łącznego współobciążenia wpisuje się dane dotyczące numeru ksiąg wieczystych prowadzonych dla nieruchomości współobciążonych oraz sąd właściwy do ich prowadzenia,
(...)
4.  W przypadku dokonywania wpisu służebności gruntowej w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości obciążonej, dokonuje się równocześnie wpisu w dziale I-Sp księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości władnącej.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka