[2]W trakcie badania stanu prawnego gruntów pod istniejącą drogą wojewódzką okazało się, że w drodze tej od czasu jej poszerzenia 40 lat temu, znajduje się część prywatnej nieruchomości. W jaki sposób można uregulować tę sprawę? Ustosunkuj się do możliwoś

Zaczęty przez zurek86, Piątek 23 Luty 2018, 08:20:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

zurek86Autor w?tku

W trakcie badania stanu prawnego gruntów pod istniejącą drogą wojewódzką okazało się, że w drodze tej od czasu jej poszerzenia 40 lat temu, znajduje się część prywatnej nieruchomości. W jaki sposób można uregulować tę sprawę? Ustosunkuj się do możliwości wywłaszczenia i zasiedzenia? Kto wydaje decyzję o podziale nieruchomości dla realizacji tego celu?

W jaki sposób można uregulować tę sprawę?
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawy reformujące administrację publiczną z dnia 13 październik 1998 r Nieruchomości pozostające w dniu 31.12.1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego , nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem (czyli wypłaca Skarb Państwa w odniesieniu do dróg wojewódzkich).

Ustosunkuj się do możliwości wywłaszczenia i zasiedzenia?
Od 1 stycznia 1999 r. grunt pod drogą publiczną może być własnością Skarbu Państwa lub samorządu, a jeżeli tak nie było, to przechodzi z mocy prawa na ich własność (za odszkodowaniem). Nie jest więc możliwe zasiedzanie drogi po tej dacie.

Kto wydaje decyzję o podziale nieruchomości dla realizacji tego celu?

Podstawą do ujawnienia w KW przejścia na własność SP lub JST nieruchomości, jest ostateczna decyzja, w związku z czym nie wydaje się decyzji o podziale nieruchomości.

Podstawa prawna w odpowiedzi.

Jak myślicie ma to sens i co byście dopisali jeśli chodzi o wywłaszczenie?